Liikumine ja tervis | Sinu treener

Liigesvalu on mõistlik ennetada 

Silja Paavle, 8. jaanuar 2020, 18:40
Foto: PantherMedia/Scanpix
Liigesevalu on väga sage kaebus, mis valmistab sagedamini peavalu eakatele, kuid mis pole tundmatu ka noorte seas. Mis paneb liigesed valutama ning kuidas nende eest hoolitseda nii, et valusid ennetada?

Liigestest rääkides tuleks esmalt meelde tuletada nende ehitus ja toimimine.

Liigesed tagavad inimese liikumisvõime. Neist enamik, sealhulgas põlve-, puusa- ja õlaliigesed, koosnevad luukoest, kõhrest ning liigese membraanist ja -vedelikust. Liigesevedelik takistab luupindade kokkupuutumist ja kõhre kulumist, leevendab põrutust, sisaldab kõhrele vajalikke toitaineid ning kaitseb kahjulike ainete mõju eest.

Liigesevedeliku tähtsaim koostisosa on hüaluroonhape, mida noorel ja tervel inimesel on piisavalt. Kuid mida aasta edasi, samuti pärast traumasid või haiguseid, tekib hüaluroonhapet vähem, mistõttu kaotab liigesevedelik oma omadused – selle tulemusena ei suuda kõhr oma funktsioone täita ning liigesed muutuvad jäigaks, võivad tursuda ja hakkavad valutama.

Liigesevalu võivad põhjustada väga paljud erinevad liigesehaigused, näiteks osteoartroos, artriit, reuma, podagra, aga ka traumad ja närvisüsteemi haigused. Ka külmetushaigus võib liigesevalu põhjustada.

Kui külmetuse tekitatud liigesevalu leevendamiseks piisab enamasti palavikku alandavatest ravimitest, siis erinevatest muudest tõbedest põhjustatud liigesevalu saab kergematel juhtudel leevendada ja süvenemast hoiduda apteegi käsimüügiravimitega. Hullematel juhtudel on tarvilik arsti kirjutatud ravi.

Teada on ka, et eakamatel patsientidel põhjustab valu enamasti osteoartroos. Kindlasti tuleks pöörduda arsti juurde siis, kui valuga kaasneb turse ning hommikune liigese jäikus, mis kestab üle viie minuti ja kui liigesed valutavad ka öösiti. Liigesevalud tekivad liigeste kulumise hilisemas faasis, neid on aga võimalik ära hoida, kui apteegist õigel ajal ehk enne probleemi tekkimist abi otsida. Apteegist leitavad preparaadid aitavad kahjustust stabiilsena hoida ning tagavad, et probleem ei süveneks ja abistavad valu leevendamisel.

Kuid apteegiravimite kõrval on mõistlik kehakaal normaalsena hoida ja liikuda, sest ainult korrapärane treening aitab tugevdada haigestunud liigeseid ümbritsevaid lihaseid ja säilitada liigeste liikumisulatust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee