Sinu spordiala | Sinu treener

Eesti parim naisjõutõstja: "Võistluste parimast tulemusest saab tulevases trennis soojendus" (7)

Silja Paavle, 6. detsember 2019, 19:22
Helena VeelmaaFoto: Erakogu
„Raskused suurenevad ja see, mis kunagi oli mu parim tulemus võistlustel, on nüüd trennis mu soojendus. See toob mulle iga kord saalis naeratuse näole,” lausub Eesti parim naisjõutõstja Helena Veelmaa. See, et arenedes on reaalsed tulemused näha, võlub teda ala juures enim.

Helena Veelmaa esimene suurem võistlus oli 30. märtsil Eesti meistrivõistlustel. Seal võitis ta lamades surumises varustusega kuni 72-kiloste naiste arvestuses.

„Olen pidevalt vigastuteta arenenud, need kaks asja on minu jaoks eduka hooaja tunnused. Tulemused paranevad ja see näitab, et koostöö treeneriga on jätkuvalt tasemel,” räägib ta.

Helena VeelmaaFoto: Erakogu

Head tulemused tagab kõnekäänd raske treeningul, kerge lahingus. Ehk teisisõnu: treener Kalev Arbuse kirjapandud trenn tuleb ära teha. Väga olulisel kohal on enesedistsipliin. Mõnikord on Veelmaa trenni läinud kell 8.30, teinekord alustanud alles õhtul kell 20 ja väljunud saalist kell 22.

„Treener Kalev Arbusel on kõigis minu saavutustes kõige suurem roll. Tema kutsus mind mullu jaanuaris ka võistlustele," räägib Veelmaa. Kõigi saavutuste taga on ta sõnul Kalev Arbuse oskuslik planeerimine ja naises peituv perfektsionist, kes tahab teha kõik kirjapandud treeningud ära. "Ma ei ole jätnud ühtegi trenni tegemata ja kõik treeninguks etteantud harjutused saavad tehtud, ükskõik kui kaua selleks aega läheb,” selgitab Veelmaa, kes on võistelnud tänavu lisaks hobikorras orienteerumises, saalihokis ja -jalgpallis, sisesõudmises ja crossfit’is. Mitmekülgsus tuleb arengule kasuks.

Helena VeelmaaFoto: Erakogu

„Ma tänan treenerit selle eest, et ta nägi minus potentsiaali sel ajal, kui ma isegi ei osanud sellest unistada. Mina läksin tol korral oma rammu proovima väiksele mõõduvõtmisele, nüüd esindan Eestit rahvusvahelistel võistlustel. Temaga koostöö sujub suurepäraselt ja ma tean, et saan teda usaldada,” lisab ta.

13. aprillil Tallinn-Helsingi-Stockholmi linnavõistlusel jõutõstmises sai Veelmaa absoluutarvestuses 2. koha. Rootslannast võitja koefitsient oli üle isegi meeste parimast. Järgmine jõutõstjate võistlus oli 20. aprillil Eesti meistrivõistlustel, kuid seal Veelmaa kaasa ei teinud.

„Teen pidevalt endaga tööd. Distsipliin, sihikindlus ja raskustega toimetulek on olulised, vähetähtis pole ka hea suhtlemisoskus. Kõike seda kasutan tegelikult igapäevaselt oma elus nii spordis, koolis, tööl kui ka kodus,” räägib Veelmaa tunnistades, et igasugune ebaõnnestumine mõjub talle vaimselt laastavalt.

"Kui sean eesmärgid ja neid ei täida, siis pettun endas. Olen ajaga omandanud oskuse lüüasaamised hiljem tõlgendada õppetundideks. Kui võistlus saab läbi, siis tänan vastaseid hea võistluse eest ja analüüsin põhjalikult oma sooritusi. Pärast võistlust küsin tavaliselt treenerilt esimese asjana, millal jälle võin trenni minna, et tulemusi või tehnikat parandada.”

Juulis Tartus toimunud üliõpilaste maailma karikavõistlustel sai Veelmaa oma kaalukategoorias kolmanda koha kükis ja kogusummas. Ta peab seda aasta suurimaks saavutuseks. Esimesed kohad läksid Glasgow Ülikooli ja Valgevene Põllumajandusakadeemia neiudele. Sellest, kui tugevatele vastastele eestlanna kaotas, annab aimu see, et nende kahe tulemused olid kõigi kategooriate parimad. „Pärast võistlust tundsin, et olin endast andnud maksimumi, see tunne oli võimas,” sõnab igapäevaselt Viru vanglas töötav Veelmaa, kes esindas võistlustel Sisekaitseakadeemiat.

Helena VeelmaaFoto: Erakogu

30. oktoobril Eesti meistrivõistlustel klassikalises jõutõstmises võidutses Veelmaa absoluutarvestuses Eesti rekorditega lamades surumises (93 kilo), jõutõmbes (175,5) ja kogusummas (428,5). Kükiski kuulub rekord (165) tema nimele.

Veelmaa tunnistab, et tal on meeletult kogu virvarris tugivõrgustikuga vedanud. "Kodus aidatakse köögitoimkonnas, treeningul on abiks sõbrad ja kursusekaaslased. Sean sageli ka üksi sammud jõusaali, kuid igasugune tugi aitab kogu süsteemi üleval hoida. Treener on samuti minu jaoks alati olemas, suhtleme peaaegu igapäevaselt,” lausub Veelmaa ja tsiteerib Aafrika vanasõna: „Kui sa tahad minna kiiresti, mine üksi. Kui sa tahad jõuda kaugele, mine koos.“

Mis ootab uuel võistlushooajal? „On vaja vanad rekordid purustada. Võistlused on samad, mis sel aastal, kuid täpsete plaanide tegemiseks on veel aega ja oodatud tiitleid pole veel paika pannud. Mulle meeldib näha progressi – see on minu jaoks peamine,” sõnab Veelmaa tagasihoidlikult. 

Mida soovitada naistele, kes jõutõstmisega alustavad? „Ära võrdle end teistega, vaid iseendaga. Hoia endas usk, et alati saab minna paremini. Tee nii, et ise oled rahul ja õnnelik. Teiste arvamus ei tohiks sinu hingerahu mõjutada,” soovitab ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee