Liikumine ja tervis | Sinu treener

Treeningu üllatav mõju naise tervisele 

Liigume.ee, 7. november 2019, 18:39
Foto: PantherMedia/Scanpix
Hiljuti Jaapanis korraldatud uuringu kohaselt ei pruugi trennil olla noorendav efekt, kuna naised, kes veedavad palju aega treenides ja tervislikku toitu süües, võivad sookaaslastest varem jõuda menopausini.

Uuringus analüüsiti 3115 naise elu kümne aasta vältel, kõik naised olid 35- kuni 56aastased. Kümne aasta jooksul jõudis menopausini 1790 naist. Kuigi vanuseliselt ei ole arv üllatuslik, osutus omapäraseks hoopis seos varase menopausi ja tervisliku eluviisi vahel.

Naised, kes treenisid nädalas vähemalt kaheksa kuni kümme tundi, jõudsid 17 protsenti suurema tõenäosusega katse ajal menopausini kui need, kes dekaadi jooksul aeg-ajalt treeningu vahele jätsid. Sama kehtis ka nende naiste puhul, kes sõid tervislikku (nt Omega rasvhapetega rikastatud) toitu. Nendel algas menopaus varem 15 protsenti suurema tõenäosusega kui neil, kelle toidulaualt leidus ka magusat ja kahjulikuks peetavaid rasvu.

Teadlased rõhutavad, et tulemused ei näita, nagu kutsuks treenimine ja tervislik toit otseselt menopausi juba varakult esile. Naistearst JoAnn E. Manson selgitab, et mõlemast ei tasuks loobuda: "Ma ei taha, et naised muretseksid, et elustiili muutus kõrgendab südamehaiguste või osteoporoosi haigestumise riski. Saadav kasu kaalub siiski riskid üles."

Womens Health lisab, et uuringu tulemusi võib küll huviga lugeda ja midagi meelde jätta, ent drastilisi muutusi tegema asuda ei tasuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee