Liikumine ja tervis | Sinu treener

Jalad surevad sageli? Loe seda, ehk pead pöörduma arsti vastuvõtule! (1)

Liigume.ee, 27. oktoober 2019, 18:17
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kui sa tunned, et su jalad surevad pidevalt ja ajavad pinde ning see ei ole põhjustatud pikalt veidras poosis istumisest, võib sul olla alust muretsemiseks, kirjutab Men’s Health.

Mis võib olla selle põhjuseks?

1. Kannad liiga kitsaid jalanõusid. See on kõige süütum põhjus. "Jalgade pidev pressimine ebamugavatesse jalanõudesse surub jalas olevaid närve kokku“, teatab Mount Sinai läänehaigla jala- ja pahkluukirurg Ettore Vulcano. Kui närv on kokku surutud, siis võib tekkida tunne, nagu jalg oleks „surnud“. Selle vältimiseks tuleks kasutada laiemaid ning mugavamaid jalanõusid. Kui kihelus on vaid jalalaba peal, siis oleks kasulik jalatsite paelu lõdvendada.

2. Sinu suure varba kõrval on nukk. Liigese luine deformatsioon võib põhjustada mitmeid probleeme. See tekib, kui sinu suur varvas pressib teiste varvaste vastu, mis omakorda annab liigselt koormust teisele varbale ja viib närvide kokkusurumiseni. Laiemate või ortopeediliste jalatsite kandmine võib aidata, kuid kui ikka tunned jalas „nõelu“,  oleks mõistlik ortopeedi vastuvõtule minna.

3. Sul on probleeme lülisamba vahekettaga. See probleem puudutab eelkõige jõutõstjaid ja sportlaseid, kes on hiljuti trenniga liialdanud. Kui sa tunned tugevat alaseljavalu ja nõrkust jalgades, võib tegu olla just lülisamba vaheketta vigastusega. Sel puhul tuleks kindlasti pöörduda arsti poole.

4. Sa oled oma närve ärritanud. Tuimus ja äkiline valu ühes või kahes varbas (enamasti kolmandas ja neljandas), võib olla põhjustatud neuroomi ehk krooniliselt traumeeritud närvi poolt. Selle tekkimise põhjus võib olla jooksmine või tihedalt jalas olevad saapad. Taaskord võivad pakkuda leevendust laiemad jalanõud. Dr. Vulcano soovitab jätkuva valu korral arsti poole pöörduda, kuna halvimal juhul võid vajada kirurgilist lahendust.

5. Sul on närvikahjustus. Neuropaatia ehk krooniline närvikahjustus on tavapärane tüsistus, mis võib kaasneda teiste terviseprobleemidega, näiteks diabeedi, alkoholismi või isegi keemiaraviga. Esmalt tuleb teada saada, mis närvikahjustust põhjustab, kuid ka visiit eksperdi juurde võib olla vajalik. Neuropaatia puhul võiks igapäevaselt jälgida jalgade seisukorda ning kontrollida, et poleks haavandeid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee