Hingamistreener Heiki TomsonFoto: Rasmus Kooskora
Toimetas Silja Paavle 10. september 2019 23:24
Hingamistreener Heiki Tomson pakub välja mõned hingamisharjutused, mida ta isegi jooksurajal praktiseerib ja naudib. Ehk muudavad eed ka sinu jooksmise kergemaks ja nauditavaks? 4:4 hingamineKui oled alustanud sobiva tempoga ja kilomeetriga end lahti jooksnud, siis võid sisse lülitada teadliku hingamise mustri 4:4. Sisse hingates loenda samme: 1, 2, 3, 4. Ka välja hingates loenda samme: 1, 2, 3, 4. See on klassikaline ning väga tõhus muster.

Võid seda laiendada, kui sisse hingates kujutad ette, et saadad eluenergiat igasse rakku pealaest jalatallani. Välja hingates ütled endale mõttes: lõdvestun, lasen kõigel minna. Kui suudad teha seda terve jooksu aja, siis võib jooks kujuneda ekstaatiliseks kogemuseks.

Ohkamine

Keha võib joostes väsida. Võib-olla pole keha harjunud sellise tempoga ja kehas tekivad lihaspinged. Suhu võib tulla veremaitse. Pähe tulevad mõtted: ma ei suuda enam. Väga reaalsed mõtted, mis tekitavad pinget. Teadlik hingamine aitab nendest vabaks saada.

Selleks on vaja kolm kuni viis kergendusohet. Hinga nina kaudu sisse nii pikalt, kui saad. Justkui viimase vindini tõmbad kummi pingule. Välja hingates vabastad hingamise ja tood läbi suu kuuldavale ohke: OEHH.. Lase väljahingamisel taanduda viimse piisani ja siis alusta uue ohkega. Sisse hingates võid öelda mõttes: lasen kõik pinged ja blokeeringud kehast vabaks.
Tee kolm kuni viis ohkamist iga 10-12 minuti tagant ja jätka jooksmist 4:4 või mõne muu sulle sobiva hingamisrütmiga.