Laste- ja noortesport | Sinu treener

Kooliõde: „Laps liikugu igapäevaselt õues vähemalt kaks tundi.“ (1)

Toimetas Silja Paavle, 1. september 2019 11:02
Foto: PantherMedia/Scanpix
"Tervislikud eluviisid peavad algama kodust," rõhutab Audentese Erakooli kooliõde Zinaida Kendra kooliaasta lävel ning tuletab meelde põhiasjad, mida laste tervise nimel silmas pidada.

“Koolilapsel aitab tervena püsida piisav liikumine, sport, värskes õhus viibimine vähemalt kaks tundi päevas, hea meeleolu, pingevaba õhkkond, positiivne ellusuhtumine, piisav uneaeg (9-10 tundi), vee joomine ning mitmekesine ja tasakaalustatud toit,” tõdeb Zinaida Kendra, lisades et selles vallas on lastele suurimaks eeskujuks just vanemad.

Kooliõde toonitab ka hommikusöögi tähtsust. “Laste pea- ja kõhuvalude sagedaseks põhjuseks on just söömata hommikusöögi tõttu tühi kõht.” Kendra lisab, et mõnikord võib süüdlaseks olla ka koolimineku ärevus või mõni muu kooliga seotud mure, mis väljendub valuaistinguna. “Sellisel juhul tuleb lapsega rahulikult rääkida ning püüda välja selgitada, kas ikka on tegemist tervisehäirega või on põhjused mujal. Sagedase kõhu- või peavalu korral tuleks aga kindlasti pöörduda perearsti poole,” rõhutab Kendra.

Haiget last ei tohi saata kooli, vaid tuleks jätta kindlasti koju puhkama.  

Ka nutiseadmete kasutamist soovitab ta piirata. "Arvuti ja telefoni kasutamine ei tohiks asendada kõiki muid tegevusi,” toob kooliõde välja. Veedab ju laps niigi poole oma päevast koolipingis istudes ning kodus arvuti või telefoni taga olles on laps taas sundasendis, mis kokkuvõttes mõjub halvasti nii lapse rühile, nägemisele kui ka arengule tervikuna.

“Kõiges tuleks siiski püüda leida tasakaal ja olla ka siin ise lapsele eeskujuks,” sõnab Kendra.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee