Liikumine ja tervis | Sinu treener

Ilma illusioonideta: ainult treenides kaalust alla ei saa 

Liigume.ee, 11. jaanuar 2022 23:48
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kui kehakaal teeb liiga, hakatakse tihti end rohkem liigutama. Paraku ainult treeningust ei piisa, sest meie keha harjub suurema energiakuluga ega pruugi tingimata rohkem kaloreid põletada, vahendas MedicalXpress ajakirjas Current Biology ilmunud uurimust.

Uurimuse autori Herman Pontzeri sõnul on mõõdukas treening tervise jaoks hädavajalik, kuid kaalu kaotamiseks peab mõtlema ka sellele, mida igapäevaselt suhu pistetakse.

Pontzer uuris pikka aega Tansaania põhjaosas elavat hadza hõimu, kelle liikmed käivad iga päev jahil ja koguvad söödavaid taimi. Liikuvast eluviisist hoolimata kulutavad hadzad keskmiselt sama palju energiat kui kontoris istuvad ametnikud.

Selgus, et sarnane nähtus esineb ka lääne inimeste seas - füüsiliselt kõige aktiivsemad inimesed kulutavad ligikaudu sama palju kaloreid kui need, kes on vaid keskmiselt aktiivsed.

Võimalik, et eksisteerib mingi kuldne keskmine, kui palju end üldse treenida tasub. Kui üldse ei liiguta, on see ebatervislik ja kui treenitakse pidevalt harjub keha sellega liiga kergesti ära.