Sinu spordiala | Sinu treener

RATTARALLIKS VALMIS: Millist varustust on vaja? 

Liigume.ee, 12. mai 2019 12:45
Tartu Rattaralli 2018 Foto: Aldo Luud
26. mail pedaalitakse juba 38. korda Ida-Euroopa suurimal maanteerattaüritusel Tartu Rattaralli. Suure rattapeo ootuses annab Tartu Maraton soovitusi, millist varustust on selleks tarvis.

VARUSTUS

Samal teemal

Tartu Rattaralli on oma olemuselt maanteesõit. Ehk siis rattafestivalist saad kõige parema sõidunaudingu siis, kui sul on ka päris maanteeratas. Rattaralli distantsid ei ole väga pikad, kuid siiski üsna arvestatavad (124 ja 56 km). Ning kuna igapäevaselt enamik inimesi üle 50 km rattaga ei sõida, siis tavalise linnarattaga on rattaralli emma-kumma distantsi läbimine kindlasti palju suurem väljakutse kui spetsiaalse maanteerattaga. Ehk siis: kui on võimalus rataste vahel valida, siis soovitame kahtlemata maanteeratast. Samas, kui maanteeratast ei ole, siis pole ka väga hullu, sest mõistagi on võimalik rattaralli edukalt läbida ka linna või maastikurattaga – paljud seda ka teevad.

Kui ratas on olemas: Kevadel ratast talvekorterist välja ajades soovitame lasta spetsialistil ratas üle vaadata (kui just lugeja ise spetsialist ei ole) ning teha esmane talvejärgne hooldus (õlitada, puhastada, vaadata üle käigud ja pidurid).

Kui läheb rattaostuks: Kindlasti on ratast valides oluline, et ratas sobiks sinu keha parameetritega – et ei oleks liiga väike ega liiga suur. Sadula ja leistangi kergitamise või langetamisega saab mingil määral ratast sobivamaks sättida, aga kuskil on siiski piirid ees ja lõppkokkuvõttes on ikkagi mugavam ja parem, kui ratas on sinu kasvule vastavas suuruses.

Rattakingad. Soovitame harjutada ennast sõitma klipp-pedaalide ja rattakingadega. Ehk et jalad peaksid olema korralikult pedaalide küljes. See teeb sõidu mugavamaks ja energiasäästlikumaks. Alguses võib küll olla ebamugav, sest et jalad on jäigalt pedaalide küljes kinni, aga tegelikult harjub sellega kiiresti ära ning kokkuvõttes suureneb turvalisus ja kindlus ratta seljas.

Riietus. Meie ilmad on heitlikud ja rattaralliks valmistumine jääb enamasti kevadperioodile, mil on nii 25-kraadiseid leitsakuid kui ka viie soojakraadiga ilmasid. Kellel ei ole jahedama ilma tarbeks spetsiaalseid rattasõiduriideid, on võimalik vabalt hakkama saada ka suusariietega. Aga kindlasti soovitame soetada endale rattariided, sest sõidumugavus nendega on ikka selgelt parem. Seda põhjusel, et sõiduasendid suuskadel ja rattal on väga erinevad ning sellest tulenevalt on riiete tunnetamine või kehal kiskumine teistsugune. Soovitame soetada lühikese rattadressi (püksid + särk), natuke soojemad pikad püksid ja tuulekindla rattasõidujaki.

Kiiver on rattasõidu lahutamatu osa. Mõistetavatel põhjustel ei tule isegi kõne alla istuda sadulasse ilma kiivrita.

Kaitseprillid kaitsevad sind päikese eest, lisaks lendleb õhus igasuguseid sitikaid ning kevadeti ka üsna palju liiva ja tolmu.

Kindad. Isegi kui õhutemperatuuri seisukohalt ei ole neid justkui vaja, siis igal juhul on rattaüritusel soovituslik kindaid ikkagi kanda, sest isegi väiksem kukkumine võib peopesad ära lõhkuda. Kindad aga jätavad peopesad kukkumise korral terveks.

Rattakompuuter on hea abivahend mõõtmaks kiirust, aega, kliometraaži. Peenemad kompuutrid mõõdavad ka pedalaažikiirust, pulssi ja on abiks navigeerimisel.

PS! Varukumm ja rattapump alati sõidule kaasa!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee