Liikumine ja tervis | Sinu treener

Kas sa tead, milline mõnus tegevus mõjub kehale samamoodi nagu treening? (6)

Liigume.ee, 7. mai 2019, 19:18
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kas sa teadsid, et kuumas vannis mõnulemine vähendab kehas põletikke ja tasakaalustab veresuhkru taset niisamuti, nagu seda teeb treeningki? Vähemalt nii väidavad Suurbritannia teadlased.

Siiski rõhutavad teadlased, et vanniga treeningut päriselt asendada ei saa.

Teadlased kirjeldavad olukorda nii, et treeningu järgselt tõuseb kehas kerge põletikutase ning kehas tõuseb ka põletikuvastase kemikaali, interleukiini tase. Selle vabanemisel hakkab keha omakorda tootma põletikuvastaseid hormoone. See, et põletikule järgneb kehas põletikuvastane tegevus, on kehas loomulik protsess. Kui see ei tööta, tekib krooniline põletik ning see põhjustab omakorda muuhulgas ka ülekaalulust ja diabeeti.

Treening aitab seega kehas tekkivate põletikega võidelda. Kuid teadlased leidsid ka, et ka kehatemperatuuri tõstmine näiteks kuumas vannis mõjutab keha reageerimist põletikele ning põletikuvastaste hormoonide tootmist.

Tervislike põletikuvastaste hormoonide püsimise kehas tagas katsete kohaselt kuum vann, mida võeti kahe nädala tagant.

Teadlased märgivad, et see on samamoodi nagu treeningutega - ka üks treening ei mõjuta keha kuigivõrd, kuid regulaarselt end liigutades on võimalik parandada nii vormi kui tervist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee