Liikumine ja tervis | Sinu treener

PEREARST ANNAB NÕU: 11 soovitust, kuidas tervislikele eluviisidele truuks jääda 

Liigume.ee, 5. mai 2019, 22:48
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kui inimene on perearsti või pereõe juures oma tervist uurinud ja saanud sealt teada isiklikud riskifaktorid, saab ta kaasa ka soovitused edasiseks. Enamasti puudutavad need tervislikku toitumist ja liikumist. Elu on näidanud, et inimesed asuvad tihti soovitusi õhinal järgima, kuid loobuvad neist paari kuu möödudes. Kuidas oleks kergem muutuste juurde pidama jääda, soovitab perearst Anneli Virks.

Söömine ei ole dieedipidamine Söömisest ei tohi mõelda kui dieedi pidamisest, mida võib lõpetada ja taas alustada. Mõtle sellele kui elustiili muutusele, millel ei ole stardi-, stopp- ega restardinuppu. Ära kasuta ühte rammusat toidukorda vabandusena selleks, et sellel päeval korralik toitumine lõpetada ja homme uuesti alustada. Mõtle igast toidukorrast kui eraldi võimalusest teha häid toitumisvalikuid.

Plaani söömist ette. Plaani oma toidukorrad ette ja valmista osa toidust ette, siis on ka väsinuna või kiirustades kergem tervislikke valikuid teha. Naudi oma kaloririkkaid või rasvaseid lemmiktoite ja snäkke mõõdukalt. Ära iialgi jäta söögikordi vahele, eriti hommikusööki. Toidukordade vahelejätmine põhjustab hilisemat ülesöömist.

Õpi minevikust. Mõtle minevikule – miks sa eelmistel kordadel pooleli jätsid? Kas oled taas samal teel? Kui vastus on jaa, siis on tegemist mustriga. See tuleb lõhkuda, tehes kindlaks, mis varem valesti läks. Kas dieet oli liiga range või oli seda raske järgida? Kas oled väsinud liiga paljudest treeningutest? Sul on kiire ja sa ei suuda kõike päevaplaani mahutada? Tee endale nimekiri kõigist neist asjadest ning lisa vajalikud muudatused.

Ole realistlik Enamik inimesi ei jõua treeningutes eesmärkideni, kuna ootavad, et juhtuks midagi erilist. Kaalukaotus ei ole alati eriline protsess, hoopis vastupidi – see ei pruugi mõnikord olla isegi lineaarne. Võib juhtuda, et võtad kaalust veidi maha, siis jälle juurde ja alustada protsessi algusest. Sea endale realistlikud eesmärgid ja anna oma kehale aega nende saavutamiseks.

Proovi kõiki võimalusi Enne kui mõtled lõpetamisele, tee valitud teel püsimiseks kõik, mis võimalik. Selle asemel, et lihtsalt lõpetada, tee endale miinimumprogramm igaks nädalaks. Kui sa teed alla selle või ei tee üldse, luba endale, et proovid veel muid võimalusi, enne kui täiesti lõpetad.

Avarda võimalusi Proovi asju, mis ei kuulu klassikalise trenni mõiste alla. Näiteks nabatants, ladina tants, spinning, pilates või jooga. Kes ei taha käia suures spordiklubis, võib proovida treenimist kodus treeningvideote abil või leida endale personaaltreeneri.

Lõpeta ime ootamine Mõni inimene arvab, et kui ta piisavalt kaua treenib, siis ühel päeval ärkab ta avastusega, et armastab tervislikult toitumist ja treeningut. Kuigi ajaga läheb kergemaks, pead ikkagi leidma trennideks midagi, mis sind motiveeriks.

Tee endale kingitusi Kui pead oma treeninguprogrammist kinni, hellita ennast näiteks massaaži, uue raamatu, kino või nädalavahetusega spaas.

Ära otsi vabandusi Iga päev on erinev. Mis motiveeris sind eile, ei pruugi seda teha täna. Leia miski, mis paneb sind ennast liigutama. Enne kui jätad trenni vahele, mõtle, et tunned end pärast treeningu lõpetamist hästi ja see annab kogu ülejäänud päevaks energiat; samuti seda, et õhtune restoraniskäik nõuab kalorite tasakaalus hoidmist.

Pea treeningukalendrit Arengu jälgimise eesmärgil kirjuta üles kõik oma treeningud, kaal ja muud mõõdud. Toitumise kontrolli alla saamiseks tasub pidada ka toitumispäevikut.

Kõigel on tagajärjed Kui lapsed ei tee kodutööd, on sellel tagajärjed. Sama on ka treeningutega – kui sa ei treeni, on kaalutõus silmaga näha ning peagi võivad endast tunda anda ka tervisehädad. Pea meeles, et esimesena teed liiga just oma südame tervisele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee