Liikumine ja tervis | Sinu treener

Kas enne rahvaspordiüritusel osalemist peaks arstiga konsulteerima? 

Liigume.ee, 3. mai 2019, 10:26
Foto: PantherMedia/Scanpix
Aeg-ajalt juhtub, et rahvaspordüritustel jääb mõne noore või keskealise süda seisma ning see tekitab palju küsimusi. Muuhulgas ka seda, kas enne võistlema minekut oleks mõistlik arsti juurest läbi astuda?

Algatuseks olgu siiski märgitud, et hiljutise uuringu kohaselt on see, et keskealisel tervissportlasel keset rahvaspordiüritust süda seiskub, väga haruldane. Tegelikult vaid umbes 5% kõigist südame seiskumistest toimub füüsilise koormusega seonduvalt, vahendab Shape. Ning lisaks kõigele, kui see peaks siiski juhtuma, on võimalus südamefunktsioonide taastumiseks kaks korda tõenäolisem kui neil, kelle süda on seiskunud spordiga mitteseonduvalt.

Kuigi see uudis on rõõmustav, peaksid inimesed siiski hindama oma südame seiskumise riski. Kindlasti peaksid enne võistluste tasemel jooksmisega tegelemist hakkama arstiga konsulteerima inimesed, kes:

• alustab treeninguid;

• teab, et tema perekonnas on esinenud raskeid südameprobleeme, kellel endal on olnud probleeme südamega või kes tarvitab südameravimeid;

• teab, et tal on kõrge kolesteroolitase, kõrge vererõhk või kes põeb diabeeti;

• on ülekaaluline 20 kilo ja rohkem;

• suitsetab.

Samuti tasub õppida tundma varajasi märke südamehäiretest. Umbes kolmandik inimesi, kelle süda on spordiürituse ajal seiskunud, on tegelikkuses varaseid hoiatusmärke tundnud juba nädal varem. Kuid ei ole neile tähelepanu pööranud. Seepärast on hullema ärahoidmiseks äärmiselt oluline konsulteerida arstiga, kui rinnus tekib treeningu ajal ebamugavustunne, tekib õhupuudus (näiteks trepist üles minnes), pearinglus või lausa minestus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee