Reet ReimetsFoto: Siim Kinnas
Silja Paavle 29. aprill 2019 20:13
Nädalavahetusel peeti Salme kultuurikeskuses Eesti karikavõistlused kulturismis ja fitnessis, kus elas omadele kaasa ka bikiinifitnessi kolmekordne Eesti meister Reet Reimets. Kosmeetikuna töötanud naine leidis selle ala enda jaoks kümme aastat tagasi ja sellest on nüüdseks saanud tema elustiil.

Kuidas teie teekond fitnessi algas?

Avastasin spordi endale täiskasvanueas, eelkõige vajadusest tugevdada seljalihaseid ja üleüldiselt parandada kehalist vormi. Spordimaailmas sees olles tekkis üha rohkem huvi jõusaali võimaluste vastu. Nähes kehaga toimunud muutusi, uurides erinevaid harjutusi ja treeningkavasid, andis see mulle juurde julgust unistada. Vajasin eesmärki ja hakkasin selle nimel tegutsema, et fitnessis edasi areneda.

Mis on alustades kõige olulisem, millega tuleb arvestada?

Kui juba mõnda aega tiksub peas mõte võistlemisest, siis tuleb see ette võtta ja proovida. Leida sobiv treener, kellel on teadmised võistluspordis ja kes tegeleb võistlejatega. Algab koostöö, treeningu ja toitumise timmimine. Alguses võib keeruline tunduda, et päevakava ei ole enda koostatud. Ette on kirjutatud toidukava ja toidukorrad, treeningpäevad ja puhkepäevad. Tuleb olla avatud uutele teadmistele ja muuta oma elustiili, harjumisi, usaldada treenerit ja tema korraldustele alluda. Arvan, et see osa ongi algajatele kõige olulisem ja ka raskeim. Üsna ruttu saabub arusaam, kas armastad sportlase elu või mitte.

Kui oluline on treeneriga arutada läbi oma soovid ja arvestada võimalustega?

Koostöö on väga oluline. Alustades alles õpid ala tundma ja võib-olla puudub veel laiem vaade treeningutele , vormi ehitamisele. Treeneri abiga saab kõik kiiresti selgemaks! Mõnele inimesele on vaja rohkem selgitada kehavormi tegelikku olukorda, teine vajab tuge enesekindluse kasvatamiseks.

Lisaks on oluline läbi rääkida võistlemisega seotud kulud. Iga võistlus ja ettevalmistus on kulukas, tuleb kindlasti arvestada rahaliste võimalustega ja planeerida kulutusi.

Olete öelnud, et treenida tuleb targalt, mida te sellega täpsemalt silmas peate?

Bikiinifitnessi puhul on tähtis proportsioon, selle eesmärgi nimel tuleb treeningkava kokku panna. Spetsialiseeruda just erialasele treeningule, lihaste arendamisele , mitte pidevale rasvapõletamisele. Rõhutades treeningutel tuharat, selga, õlga ning teisi kehaosi pisut vähem. Igal harjutusel on eesmärk keha kujundamiseks. Peab jälgima proportsioonide arengut, et keha areneks võrdselt.

Millised on ohud, millega peab arvestama, kui soovitakse jõuda lavale?

Tervis on elu, bikiinifitness on võlu! Kui tundub, et olukord käib üle jõu, ei tasu piire ületada. Range dieedi pidamine mõjutab nii füüsilist kui ka vaimset tervist. Hea treener on abiline, kes juba eelnevalt õpetab vältima füüsilisi ohtusid ja aitab dieediga toime tulla. Tuleb ennast hoida, teadlikult ette valmistades on võimalik ohtusid vältida.

Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liit seisab jõuliselt puhta spordi eest, milline on teie seisukoht puhta spordi teemal?

Kui on kokku lepitud reeglid, tuleks reeglitest kinni pidada. Olen ausa mängu põhimõttega.

Kui mäng käib võidu peale, on erinevaid inimesi, väärtusi, arusaamu ja igaüks valib oma tee. Tippspordis on elu keeruline, keda usaldada, keda mitte. Sportlane pole tavaliselt üksi, spordiga on seotud hulk inimesi ja organisatsioone, keda peaks saama usaldada ja kes sooviksid puhast sporti teha.

Kulturismis on olemas erinevad liigad, reeglid dopingu ja dopingukontrolli kohta on paigas. Mina võistlen IFBB Elite Pro liigas , kus doping ei ole lubatud. Valik tuli teadlikult. Olen läbinud mitmeid dopingukontrolle, vastused on olnud alati negatiivsete tulemustega.

Kellele fitnessikarjäär sobib?

Tugeva tervise ja tahtejõuga inimesele, kes talub hästi rutiini. Peab olema tulvil ambitsiooni, enesekindlust, võistlushimu ja armastama fitness-elustiili!

Harrastajale on sport nii tervisele kui välimusele kasulik sõltuvus. Võistluslik aspekt pole neile kõige olulisem. Tippsportlane aga tegeleb konkreetse alaga süvitsi, võistleb nii riigi siseselt kui väljaspool ning temalt eeldatakse häid tulemusi. See nõuab pidevat eneseületust, tohutut pingutust, teatud ohverdusi tulemuste saavutamiseks. Suurt annet ja veel suuremat töötegemise võimet. Iga inimene ise tajub , millised eeldused ja võimalused on tal sporti teha!

Millised on teie lähiaja plaanid?

Jätkan võistlemist IFBB Elite Pro liigas. Eestis Elite Pro võistlusi ei korraldata. Välisriikides on võimalik võistelda võistlustel nii Euroopas, Ameerikas, Aafrikas kui Aasias kevadest kuni aasta lõpuni. Teen ettevalmistusi, see tähendab süsteemset planeeritud treenimist ja ka kindlat toitumist. Treeneriga kooskõlastasime võistlusplaani, panime kuupäevad paika ning töötame eesmärkide nimel.

Tallinnas Salme kultuurikeskuses peetud Eesti karikavõistlused kulturismis ja fitnessis näitasid, et Eestis on palju andekaid tipptasemel sportlasi. Mul on nende seas palju lemmikuid, elasin kõigile kaasa.