Liikumine ja tervis | Sinu treener

Kuidas libedaga õues turvaliselt liigelda? (2)

Toimetas Silja Paavle, 17. veebruar 2019, 10:52
Libedaga kõnni kiirustamata ja väikeste sammudega. PantherMedia/Scanpix
Vahelduvad temperatuurid vaid süvendavad libedust ning palju on piirkondi, kus õues liikumine tundub võimatu.

Kuid hea tervise nimel ei maksa värsket õhku unustada - et jäised olud turvaliselt üle elada, annab Seesami vara- ja õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuht Dagmar Gilden mõned head soovitused.

* Libedaga õue minnes varu poole rohkem aega. Kindlasti ei tohiks talvisel ajal kodust lahkumist viimasele minutile jätta ning liikuda väikeste sammudega ja kiirustamata. Samuti tuleks vältida äkilisi liigutusi, viimasel hetkel ülekäigurajale tormamist ja libedal teel telefoni näppimist.

* Libedaga kanna õigeid jalanõusid. Vali mugavad ja turvalised jalanõud, millel on libisemisvastased ja sügava mustriga tallad. Eriti libedates oludes võiks enda jalatsitele panna libisemistõkked. Ka talvel õues treenijad peaksid libedusega suvised jalanõud kappi peitma. Jooksmiseks on olemas spetsiaalsed naelte või suurema mustriga jalanõud, mis takistavad märjal ja libedal pinnal kukkumist.

* Võimalusel väldi libedust. Kasulik on kõndida teel, kus libedusetõrje tehtud. Kindlasti peab vältima läikivaid ning tumedaid alasid, samuti kanalisatsiooniluuke ja teisi metallist pindasid, mis on kõige libedamad ja ühtlasi ohtlikumad kohad kukkumiseks. Väldi ka värvitud pindasid nagu ülekäiguraja valged triibud, mis vee külmudes ja varahommikutel erilist ohtu kujutavad.

* Kukkumise korral fikseeri juhtum. Libedaga kukkumise järel tuleb olukord fikseerida. Kõige parem on õnnetuspaigast pilte teha, et oleks täpselt võimalik tuvastada, miks ja kuidas õnnetus juhtus. Kui õnnetust nägid pealt möödujad, siis võta nende kontaktid, et hiljem oleks võimalik neilt vajadusel ütluseid võtta. Kui tarvis, ära pelga kiirabi või politseid kutsuda, võimalusel anna juhtunust kohe teada ka majaomanikule.

* Libedusetõrje on majaomaniku vastutusala. Majaesise jääst puhastamise kohustus lasub majaomanikul. Kui jalakäijaga juhtub libedal trepil või teel õnnetus, siis on just kinnistu või tee omanik see, kellelt ohver kukkumisega seotud kahjude eest hüvitist saab nõuda. Libedusetõrjeks peaks välisukse kõrvale varuma liiva või graniitkillustikku täis ämbri ning vajadusel ka jäälõhkuja.

2 KOMMENTAARI

p
pott 18. veebruar 2019, 12:37
kõige turvalisem liigelda kõhuli või pepuli
t
Tere talv! 17. veebruar 2019, 22:18
Talv on talv ja ega see ei ole mingi uudis,et siis jäised kohad ka libedad on.Pead olema hästi ettevaatlik ja ka õnne tänama.Soovitav kasutada talve jalanõusid ja lisaks ka nagisid.

PÄEVATOIMETAJA

online@ohtuleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee