Liikumine ja tervis | Sinu treener

Miks ei tohi väsinud lihaseid soojas vannis lõõgastada? (9)

Toimetas Silja Paavle, 17. veebruar 2019 15:15
Lihasvalu põhjustavad sageli mikrokahjustused. Nende paranemiseks on mõistlik esialgu valutavat piirkonda jahutada, mitte sooja vanni ronida. Foto: PantherMedia/Scanpix
Pärast suuremat koormust tekib vägisi ahvatlus pingeis lihaseid soojas vannis või saunas lõõgastada. Kas see ikka on hea mõte?

Liigne lihasepinge tekib siis, kui oled pikemat aega sundasendis või koormad järjest samu lihaseid, kirjutab portaal Kodus. Sellises olukorras võid kahjustada lihaskiudusid, samuti võivad tekkida väiksed rebendid ja verevalumid, mis põhjustavad valulikkust.

Ägeda lihasevalu korral ei ole tark kohe vanni või sauna minna, sest kui ülepingest on tekkinud mikroverevalumid ja väiksed rebendid, võib soojus vigastusi hoopis süvendada.

Samal teemal

Järsku tekkinud äge valu on ilmselt tingitud mingist suuremast traumast. Sel juhul tuleb kohe peale panna jääkott (külmakott), mida võib järjest peal hoida kuni veerand tundi. Ka tuleb anda lihastele puhkust. Kui aga valu tekib teisel-kolmandal päeval, on see enamasti lihase mikrokahjustustest. Ka siis tasuks valutavat piirkonda algul jahutada, näiteks mõne jahutava geeliga. 

Alles hiljem, kui valu pole enam nii äge, mõjub soe hästi: võib minna sauna või vanni või määrida soojendava geeliga.

Tugeva valu leevenduseks võib võtta valuvaigistit – ka see aitab lihaseid lõõgastada. Sealjuures on aga see oht, et kui tarvitad korralikult valuvaigistit ja valu kaob, hakkad kohe uuesti tööd rabama. Selles mõttes tasub olla ettevaatlik - ülemääraseid koormusi tuleks sellises olukorras vältida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee