Liigume.ee

Kuidas on omavahel seotud kehamassiindeks ja kehakaal? (2)

Liigume.ee, 14. jaanuar 2019 16:01
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kuidas on omavahel seotud kehamassiindeks ja kehakaal? Kas tuleks hakata kohe kaalu langetama, kui kehamassiindeks suureneb?

Portaal Kodus kirjutab, et kehamassiindeksit (KMI) määratakse kehakaalu ja pikkuse järgi (kehakaal kilogrammides jagatud ruutu võetud pikkusega meetrites). Nende arvude põhjal räägitakse alakaalust, normkaalust ja ülekaalust.

Maailma terviseorganisatsioon (MTO) on andnud KMI jaotuse, mille põhjal on:

* alakaal alla 18,5;

* normaalkaal 18,5–24,9;

* ülekaal 25–29,9;

* rasvumine üle 30.

Sellise määratluse puhul aga ei ole arvestatud sugu, vanust, kehatüüpi ega individuaalseid eripärasid, näiteks kroonilisi haigusi. Neid näitajaid arvesse võttes ei ole kuidagi põhjendatud ka see, et üha rohkem vanemas keskeas inimesi peetakse rasvunuteks.

Samamoodi on rohkesti tõendust selle kohta, et MTO antud arvud ei sobi kõigile ja igas vanuses inimestele, eriti vanemaealistele. Hinnates eakatel ülekaaluks KMI alates 25st, saavutame olukorra, kus hakatakse kehakaalu langetamise nimel pingutama. Tuleb aga teada, et eakatel on kaalulangus seotud lihasemassi vähenemisega.

Seega peaks kaalu ja kehamassiindeksit vaatama alati üksteisest eraldiseisvana ning kilode kaotamise kallale asuda alles siis, kui sellest on inimesele tõesti kasu.

Pikemalt loe selle teema kohta portaalist Kodus.

Samal teemal

11.08.2019
15 kontrollküsimust: kuidas on lood sinu tervisega?
01.01.2019
Kas saunas käimine aitab kaalust alla võtta?
27.12.2018
50 NIPPI | Kaalukirurgia – moenarrus või hädavajalik protseduur?
15.12.2018
Kas unetus hoiab saledana?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee