Uudised

SUHTLE LÄHEDASTEGA: kuus äpisoovitust nutisõltlastele 

Toimetas Silja Paavle, 21. detsember 2018 12:44
Üha suurem probleem on see, et jõululauas üksteisega suhtlemise asemel uputakse nutitelefoni.Foto: PantherMedia/Scanpix
Nomofoobia ehk kartus olla ilma oma telefonita on jõulude ajal peredele üha suuremaks probleemiks ning selle asemel, et jõululauas üksteisega suhelda, uputakse nutitelefoni.

Sestap soovitab Tele2 klienditeenindusdirektor Sirli Seliov mõned äpid, mis aitavad silma peal hoida liigsel telefonikasutusel ning võimaldavad erinevaid äppe kas blokeerida või piirata nende päevast kasutusaega.

Samal teemal

„Enamasti inimesed arvavad, et veedavad seadmes vähem aega, kui tegelikult,“ ütles Seliov ning soovitab kindlasti uurida, kui palju tegelikult keegi seadmes aega veedab.

* Offtime (iOS, Android). Selle äpi abil saab blokeerida segavad äpid, näiteks Facebook või mängud. Samuti saab valida, luua ja muuta erinevaid režiime, näiteks töö, pere või minu aeg ning iga režiim võimaldab ligipääsu vaid valitud äppidele.

* Moment (iOS) jälgib nutiseadmekasutust ning näitab ära, kui palju seadmes aega veedad. „Kasutan ise Momenti igapäevaselt ja mulle meeldib, et seal on palju lisafunktsioone, näiteks saab panna peale ekraanivaba aja ehk määrata mingi aeg päevast, mil telefoni kasutada ei saa,“ tutvustas Seliov äppi.

Lisaks on äpis 14-päevane kursus, mille kaudu muudetakse inimese suhtumist tema seadmesse. Moment äppi saab kasutada terve perega ja lapsevanem saab hõlpsasti hoida silma peal oma lapse nutiseadmekasutusel.

* BreakFree (iOS, Android). Oma üldiste funktsioonide poolest on see äpp üsna sarnane teistele omalaadsetele. Eriliseks teeb BreakFree aga see, et rakendus arvutab välja addiction score’i ehk sõltuvuse taseme. Samuti näitab ära, mitu korda päeva jooksul oma ekraani lahti lukustasid ehk lihtsalt ekraani kontrollisid.

* Flipd (iOS, Android). Kes aga lihtsate jälgimisäppidega hakkama ei saa, siis tasub kasutusele võtta Flipd, mis on ekstreemne meetod oma telefoni lukustamiseks. Kui kord oled sellega oma nutiseadme mingiks perioodiks lukustanud, siis seda varem avada ei saa. Isegi restart ei aita.

* Forest: Stay focused (iOS, Android). Mänguline äpp, kus sa pead endale istutama metsa. Iga kord, kui lahkud äpist, et visata pilk peale mõnele muule rakendusele, su puu sureb.

* OurPact (iOS, Android). „Kui vanemad on oma nutiseadme kasutuse saanud kontrolli alla, tule tähelepanu pöörata ka lastele, kellel pole alati piisavalt oskusi ja teadmisi, kuidas oma seadmekasutust piirata,“ sõnas Seliov. Äpp lapsevanematele on palju ja OurPact on üks huvitavamaid. „See on samuti üks neist äppidest, mida ma igapäevaselt oma lapsega kasutan. Näiteks saab OurPacti kaudu distantsilt panna lapse seadmele piirangu peale või määrata ekraanivaba aja, et laps magamise ajal seadmes ei saaks toimetada,“ rääkis Seliov.

Samal teemal

28.07.2019
Mida teha, kui lapsel on nutisõltuvus? Spetsialist annab nõu
04.10.2018
Nutitelefon – nüüdisaegne „narkootikum“ röövib lastelt tähelepanu, langetab õppimisvõimet ja võib tagatipuks muuta agressiivsekski
05.09.2018
KEHV NÄGEMINE JA VALUTAV KAEL: nutiseadmed teevad põduraks
10.08.2018
Nutitelefon sööb loovuse ja keskendumise