Liigume.ee

KUIVA SILMA ENNETUS: pilguta silmi mitu korda päevas (1)

Liigume.ee, 10. oktoober 2018 11:24
Foto: PantherMedia/Scanpix
Nagu hoolitseme oma tervise eest üldiselt, tuleb mõelda igapäevaselt ka oma silmade tervisele. Tänapäevane kiire elutempo ja pidev nutiseadmete kasutamine paneb meid unustama, et meie silmad vajavad ka puhkust ja niiskustaseme säilitamiseks tuleb silmi mitu korda päevas pilgutada. Kui me silmadele puhkust ei anna ja silmi ei pilguta, siis silmapind kuivab ja kurdame nende kuivuse üle. 

Benu Apteegi proviisor Virge Sokk sõnul on silmade kuivuse puhul tegemist ebapiisava niiskusekogusega silmas, mis võib väljenduda erinevate sümptomite näol. “Sümptomid sarnanevad näiteks silmapõletikule või allergiale, mistõttu on seda lihtsalt peale vaadates raske diagnoosida. Tavaliselt vaevab kuivuse korral inimesi silmade kipitus, kihelus või  liivatera tunne silmas, aga ka suurenenud pisaratevool,” selgitab apteeker, kuidas ära tunda silmade kuivust.

Samal teemal

Mis on silmade kuivuse peamised põhjused?

Silmade kuivuse põhjuseid on mitu. “Silmade liiga harva pilgutamine - pikka aega arvutiga töötamine, televiisori vaatamine, lugemine, igasugune lähitöö - kõik need mõjutavad meie silmade niiskustaset,” loetleb Virge Sokk. “Meid ümbritsevad keskkonnategurid on samuti oluliseks silmade tervise mõjutajateks. Kuiv õhk, mis on tingitud konditsioneerist ja ruumide kütmisest, kuivatab ka silmi. Näiteks suvel ka liiga soe temperatuur või tuul jätab silmadele oma jälje. Põhjustajaid võib leida samuti mõnede haiguste ja ravimite seast,”  jätkab proviisor  ning lisab, et samuti võib kuivuse põhjustajaks olla vananemine või erinevad hormonaalsed muutused nagu menopaus, rasedus ja rinnaga toitmine. 

Kas päike ja silmade kuivus on omavahel seotud?

Proviisor tõdeb, et päike ja silmade kuivus on mingil määral omavahel seotud küll. “Suvine soe temperatuur tingib silmade niiskuse kadu, samuti suvel kasutatavad jahutusseadmed ja konditsioneerid tekitavad ruumides õhu kuivust, mis omakorda tekitab silmade kuivust,” selgitab Virge Sokk ja toonitab, et suvisel perioodil ei tohiks unustada päikeseprille, mis pakuvad silmadele head kaitset.  

Kuidas silmade kuivust leevendada?

Õnneks on ebamugava silmade kuivuse vastu rohtu ja leevendavate ravimite valik on väga lai. “Enamasti kasutatakse erinevaid paikseid ravimeid ehk silmatilkasid ja -geele, vahel on aga vajalik silmasalvi kasutamine,” räägib apteeker. “Niisutavaid silmatilkasid on mugav ja lihtne kasutada ning enamasti ei tekita need ka mingeid ebamugavaid nähtusid. Mõnel üksikul preparaadil võib olla hetkeks nägemist hägustav toime, kuid see kaob enamasti peale mõne korra silma pilgutamist,” juhendab Virge Sokk ja lisab, et on ka selliseid preparaate, mida manustatakse suletud silmadele ehk silmalaugudele.

“Niisutavaid silmatilkasid tuleb kasutada vastavalt vajadusele. Kui aga haiguslik kuiva silma sündroom on juba tekkinud, siis tuleb tilkasid manustada pikka aega. Kui silmade kuivus on aga tingitud pikaajalisest lähitööst nagu arvutiga töötamine, teleri vaatamine, lugemine, käsitöö tegemine, siis sel juhul tuleks teha aeg-ajalt silmapuhkamise pause,” soovitab proviisor. 

Silmade kuivuse mure ära hoidmiseks ära unusta anda oma silmadele rohkem puhkust ja vaadata sagedamini kaugusesse. Abiks on ka silmade pilgutamine, aga üldreegel on selline, et 45 minutit lähitööd ja 15 minutit puhkust. Nutiajastul tuleb eriti meeles hoida - kõike tasub teha mõõdukalt, et oma silmi hoida.  

Samal teemal

21.09.2017
Kuidas silmi digiseadmetest kiirguva valguse eest kaitsta?
25.05.2017
Seitse toitu, mis aitavad nägemist hoida
23.03.2017
Arvutitöötaja eneseabi: pea pause ja liiguta end