Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Silja Paavle 10. september 2018 10:39
Nii nagu iga mees teab, et 1. detsembriks peavad autol talverehvid all olema nii peaks iga mees teadma, mida ta saab oma tervise heaks teha, et elada pikk ja õnnelik elu. Regulaarne liikumine on üks võtmesõnu.

Uurimused ja arstide kogemused näitavad, et  eesti meeste terviseteadlikkus on küll kasvanud, kuid jääb siiski veel oluliselt alla naistele.

Viimase kümne aastaga on meeste oodatav eluiga pikenenud 6 aastat ja naistel 3,5 aastat. Selle tulemusel on vähenenud meeste ja naiste oodatava eluea vahe.

Euroopa Liidu keskmisega võrreldes on Eesti meestel oodatav eluiga aga ligi 5 aastat lühem.

Meestearst Margus Punabi sõnul on selle põhjusteks näiteks see, et vanuserühmas 30-50 eluaastat kasutab eriarsti teenust enam kui kaks korda vähem mehi kui naisi. Lisaks on tema sõnul meeste terviseteadlikkus küll kasvanud, kuid oluliste tervise riskitegurite (liigne kehakaal, vähene liikumisaktiivsus, mittetervislik toitumine, suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine) osas on meeste näitajad jätkuvalt oluliselt kehvemad kui eesti naistel.

Statistika näitab, et eesnäärmevähk on meeste sagedasim vähkkasvaja Euroopas - alates 50. eluaastast diagnoositakse ühel mehel kuuest eesnäärmevähk. Paraku ka mehe vanuse kasvades haigestumisrisk suureneb. Eesnäärmevähki diagnoositakse kõige sagedamini 55–74-aastastel meestel.

Tuleb meeles pidada, et sesnäärmevähki haigestumise riski võivad vähendada tervislik eluviis, tasakaalustatud toitumine, füüsiline aktiivsus ja aktiivne ja korrapärane seksuaalelu.

Haiguse varajaseks avastamiseks soovitab Eesti Vähiliit meestel teha alates 50. eluaastast PSA analüüsi. Kui perekonnas on juba eesnäärmevähki esinenud, on soovitatav teha PSA analüüsi alates 45. eluaastast.

Eesti Vähiliit  koos  meeste terviseprobleemidega tegelevate arstidega  soovitab meestele toituda tervislikult, olla füüsiliselt aktiivne, vähendada stressi oma elus ning regulaarselt külastada arste, et võimalikud terviseprobleemid saaksid varakult avastatud ja ravitud.