Foto: TAIRO LUTTER
Kristina Traks 28. veebruar 2021 21:00
Suure südamevalu toob õnnetu armastus, aga valu südames või südamepiirkonnas võib viidata ka tõsisele südamehaigusele. Kuidas valul ja valul vahet teha?

1.    Torkimine ja pisted. Enamasti kaebavad inimesed südamevalude üle, mõeldes torkeid ja pisteid südame lähedal. Valuaisting võib olla erinev, lisaks torgetele justkui pigistus- või põletustunne rinnus, kirjeldatakse ka raskus- või poomistunnet. Inimesele võib olla valu küll ehmatav, kuid mitte iga valu südamepiirkonnas ei ole arsti jaoks alarmeeriv.

2.    Ohtlik valu. Stenokardia põhjuseks on hapnikunälgus kitsaste südameveresoonte tõttu. Stenokardiline valu on sageli esimene hoiatus infarktiohust. Klassikaliselt on see tuntav laiemal alal vasakul pool rinnus. Valu võib kiirguda kätte, selga, õlga, ülakõhtu ja kestab kauem kui mõned sekundid või minutid. Stenokardia leevendub puhkamise või ka nitroglütseriini tarvitamisega. Nitroglütseriin laiendab südameveresooni ning hapnik jõuab paremini südameni. Selline valu on arstile väga alarmeeriv.

3.    Diabeetikutel valutab teistmoodi. Paljudel avaldub valu südames teistmoodi, eriti eakamatel ja diabeetikutel. Kui diabeetikul tekivad õhupuudus ja südame rütmihäired, tuleb pöörduda kiiresti arsti poole.

4.    Märkamatu tumminfarkt. Selle korral ei ole inimesel mingeid südameinfarktile viitavaid sümptomeid, hiljem diagnoositakse möödunud infarkt juhuleiuna. Märk suurekoldelisest infarktist jääb alati ka kardiogrammi, väikesekoldeline infarkt ei põhjusta südamelihase armkoestumist ja märke ei jäägi.

5.    Petlik avaldumine. Südameinfarkt võib kulgeda ka klassikalise valuta ja isegi märkamatult. Haiguse avaldumine võib olla petlik ja infarkt võib endast märku anda hoopis ülakõhuvaluna, millele lisandub oksendamine, kaelavalu ja selja abaluudevahelise ala valu, käe suremine.

6.    Valu naaberorganites. Tavaliselt on torkevalud südamepiirkonnas, eriti kui need mööduvad füüsilise koormusega, põhjustatud muudest teguritest. Valu võib teha hoopis mõni südame naaberorgan. Sellised valud võivad pärineda ka artrootiliste muutustega lülisambast ja roietevahelistest närvidest, sageli leiame nn südamevalu põhjuse aga hoopis seedetraktist.

7.    Vererõhuhaigus koormab südant. Moodsas maailmas on kõrgenenud vererõhk probleemiks koguni igale kolmandale inimesele. Vererõhuhaigus iseenesest valu südames ei põhjusta, küll aga koormab ravimata haigus südant, vererõhuhaigusega paksuseinaliseks “treenitud” südamelihas on suhtelises hapnikunäljas ning sellest võib tekkida raskus- või ebamugavustunne. Paljud vererõhuhaiged leiavad nendele vaevustele leevendust niipea, kui hakkavad korralikult tarvitama vererõhuravimeid.

8.    Rütmihäired ja koormustaluvuse vähenemine. Valuaistinguga rinnus võivad kulgeda ka südame rütmihäired. Südamehaigete kõrval näevad kardioloogid tihtipeale neidki, kes on endale treeninguga liiga teinud. Liigse spordiga pidevalt südant üle koormates on võimalik kroonilise südamekahjustuse tekkimine ja rütmihäired. Kardiogrammid ja pikemad pulsimonitooringud võivad näidata aktiivsetel tervisesportlastel nii vahelööke kui ka südamekodade virvendusarütmiat.

9.    Süda on rütmist väljas. Nii nimetatakse rahvakeeli virvendusarütmiat, mis on sagedasim südame rütmihäire. See on rohkem eakamate haigus. Virvendusarütmia korral ei tõmbu südamekojad kokku normaalselt ja rütmiliselt sagedusega 60–90 korda minutis, vaid värisevad-virvendavad 250–350 korda minutis. Sellega tekib oluline muutus vereringes – kodade kokkutõmbed ei ole efektiivsed ning vatsakesi ei täideta piisava hulga verega. Kogu organismis tekib verevarustuse defitsiit ja sellest vaevused, millest enamik on seotud südamekloppimisega. Randmelt katsudes on pulss kiire, süda klopib, jõudu pole. Samas on ka haigeid, kellel vaevusi ei teki ja südamepuudulikkus võib kujuneda märkamatult.

Riskid südamele

Ülekaal, diabeet. Need kiirendavad südame-veresoonkonna tüsistuste tekkimist. Suhkruhaigete peamised surmapõhjused on infarkt ja insult.

Vererõhuhaigus. Universaalne haigus, millega on hädas kogu maailm. Selle haiguse ravimiseks on siiski palju võimalusi ja tõhus ravi on võimalik.

Liiga vähene liikumine. Süvenev trend kogu maailmas. Südame seisukohalt peaks treenima vähemalt kolm korda nädalas minimaalselt pool tundi korraga.

Suitsetamine ja alkoholi kuritarvitamine. Ülisuur riskitegur südamehaiguste tekkeks.

Pärilikkus. Ole tähelepanelik, kui sinu peres on esinenud südamehaigusi.

Kutsu kiirelt abi!

Kui rinnus on laial alal tugev ja põletav valu, mis kestab üle 10 minuti, kaasnevad rütmihäired ja õhupuudus, tuleb kutsuda kiirabi ja mitte loota, et vaevused ise mööduvad või vähenevad. Kui on tegu käimasoleva südameinfarktiga, siis aktiivse raviga venitades kahjustuvad südamerakud enam ja infarktikolle suureneb. Kiirabi tulekuni soovitatakse puhata, heita voodisse ja mitte püüda jätkata tavapärast toimetamist. Ise autorooli istuda ja haiglasse sõita pole selliste sümptomitega mõistlik!

Allikas: 04/2015 Tervis Pluss.