Foto: TEET MALSROOS
Martin Ilves 26. juuli 2018 09:10
On öeldud, et tänapäeva inimene tunneb kõige rohkem puudust puudutustest ja tundest, et keegi hoolib. Massaaž kindlasti pakub seda, kuid milline neist valida, on omaette tarkus. Suunda aitab näidata M. I. Massaažikooli direktor Martin Ilves.

Klassikaline Rootsi massaaž

Algselt Rootsis kujunenud ja seejärel kogu maailma tavameditsiinis tunnustatud naha, lihaskoe ja liigeste massaaž on aluseks enamikule lääne massaažiliikidele. See on ka tuntuim massaažiliik Eestis.

Kuidas? Võtetega liigutakse pindmiste kihtide juurest sügavamale. Rootsi massaaži tehakse massaažilaual või matil paljale nahale, kuivalt või õliga, arvestades lümfiringe suunda.

Keda aitab? Nagu ka teised massaažiliigid, on klassikaline massaaž suunatud eelkõige organismi immuunsüsteemi tugevdamisele, aitab tagada kudede elastsust, vähendada lihaspingeid ja parandada liigeste liikuvust, soodustab vere- ja lümfiringet, turgutab närvisüsteemi ning soodustab vajalike bioaktiivsete ainete tootmist kehas. Massaažil on ka psühholoogiline toime, sest naudingut pakkudes avaldab massaaž positiivset mõju ka inimese emotsionaalsele seisundile. 

Lümfimassaaž

Taanis ja Saksamaal välja töötatud aeglane ja õrn, rütmilise survega naha aluskoe ravimassaaž arvestab lümfisüsteemi ning on loodud tursete vähendamiseks.

Kuidas? Lümfisõlmi tühjendavad ning lümfisooni rütmiliselt piki- ja ristisuunas venitavad pumpava iseloomuga võtted kestavad igaüks kaks sekundit. Mitte mingil juhul ei tohi teha haiget ega mõjutada sügavamaid lihaste kihte. Tehakse massaažilaual paljale nahale kuivalt või talgiga. Lümfiteraapia juurde kuuluvad ka tursepiirkonna sidumine ja hingamisteraapia, mida tuleks kliendile õpetada.

Keda aitab? Lümfimassaažist saab tuge paljude probleemide korral, kuid vaatamata oma õrnusele on tegu väga tugevatoimelise sekkumisega organismis kulgevatesse protsessidesse. Seda soovitatakse pärast traumat, sest kiirendab tunduvalt hematoomide imendumist. Massöör peab olema spetsialist! Kui tursed on tingitud organisüsteemide puudulikkusest või haigustest, võib olla vaja eriarsti konsultatsiooni. Tulemust näeb kiiresti – see on silmaga nähtav ja mõõdulindiga kontrollitav. Kui turse alaneb, väheneb valu ja kiireneb tervenemine.

Spordimassaaž

Klassikalisel massaažil põhinev tugeva toimega lihasemassaaž on suunatud lihaste soojendamisele ja ettevalmistamisele sporditreeninguks ning pinges lihaste efektiivsele taastamisele pärast treeningut.

Kuidas? Kasutatakse lihaste n-ö avardamist, venitusi, vastupanuga liigutusi ning pinguta-lõdvesta-venita-süsteemi. Tehakse nii massaažilaual paljale nahale kui ka otse treeningupaigas läbi spordiriiete.

Keda aitab? Mõeldud eelkõige sportliku saavutusvõime parandamiseks. Enne võistlust ja võistluse ajal toetab sportlast (nt tõstjad, poksijad, maadlejad) nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt, pärast võistlust kiirendab taastumist ja abistab treeningutel, aitab vältida spordivigastusi, kiirendab lihasmassi kasvu ja suurendab lihaste töövõimet. Kiirendab ka paranemist pärast traumasid.

Tai massaaž

Põhja-Tai traditsiooniline ravimassaaž, mis aeglase, meditatiivse vajutustehnikaga töötab terviklikult läbi kogu keha.

Kuidas? Tai massaažis rakendatakse palju mitmesuguste joogaasendite laadseid venitusvõtteid, jooga hingamistehnikat ja meditatsiooni. Iga vajutus kestab ühe väljahingamise aja. Massöör kasutab väga palju ära omaenda keharaskust. Lisaks täiskäevajutustele kasutatakse ka jalgu, põlvi ja küünarnukke. Tehakse matil läbi vaba lõikega spordiriiete.

Keda aitab? Budistliku taustaga Tai massaaž on universaalne ja sobib enamikule inimestest. Oluline on just selle massaažiliigi ennetav mõju – see aitab inimese tugi-liikumisaparaadil normaalselt funktsioneerida, leevendades probleeme, mis tingitud sundasenditest ja vähesest liikumisest. Parim ja efektiivseim massaaž ratastooli aheldatud inimeste tervise ja töövõime säilitamiseks. Kuid iga inimene, kel napib aega regulaarseks liikumisharrastuseks, säilitab suurepärase vaimse ja füüsilise vormi, kui võtab näiteks ühe Tai massaaži seansi nädalas. Ajalooürikud räägivad, et Tai massaaž sai alguse Buddha õukonnast, kus vananev kaaskond ei suutnud enam aktiivselt joogaga tegelda ja see asendati “laisa inimese jooga” ehk Tai massaažiga.

Segmentmassaaž

Klassikalisel massaažil põhinev tugeva toimega ravimassaaž, mille käigus masseeritakse konkreetseid kehapiirkondi ehk segmente. Kõik organid, lihased ja liigesed on otseselt seotud teatud kehapiirkonna nahaga ning neid mõjutavad kindlad närvid.

Kuidas? Massaaži eesmärk on mehaaniliselt ja neuroreflektoorselt suunata kindla elundi talitlust. See massaaž mõjub nagu kupp! Kupu puhul suurendab vere hulka nahas vaakum, segmentmassaaži puhul aga temperatuuri tõus. Mõjutatakse just konkreetse nahapiirkonnaga seotud organi tööd. Tehakse massaažilaual paljale nahale ilma õlita.

Keda aitab? See on eelkõige spetsiifiline ravimassaaž mitmesuguste tervisehädade leevendamiseks, näiteks närvijuurte pitsumised, õlaliigeseprobleemid, peavalud, vererõhuhäired jms.

Aroomteraapia massaaž

Põhineb klassikalise massaaži kergetel pindmistel silumisvõtetel ning tervendava omadustega taimede eeterlike õlidel, mis lõõgastavad ja aitavad leevendada haigusi (eelkõige psüühilised seisundid: depressioon, neuroos, stress).

Kuidas? Aeglaste ja siluvate liigutustega masseeritakse nahka vastavalt murele või lihtsalt meeldivusele valitud eeterlike õlidega. NB! Tohib kasutada ainult 100% naturaalseid eeterlikke õlisid.

Keda aitab? See massaažiliik mõjutab eelkõige meie emotsioone eri meeleorganite kaudu. Leevendab unehäireid, stressi, lihaspingeid. Eeterlikud õlid toetavad omakorda immuunsüsteemi tugevdamist.

Vistseraalmassaaž

Siseelundite spetsiifiline ravimassaaž parandab kõhuõõne (vajadusel ka rinnaõõne) elundite ainevahetust, kuna inimkeha tavapärase vertikaalse asendi tõttu elundeid paigal hoidvad sidemed venivad ja verevarustus halveneb.

Kuidas? Tehakse massaažilaual paljale kehale ilma õlita.

Keda aitab? Sellest massaažiliigist on suur kasu siis, kui on tekkinud vajadus ergutada soolestiku tööd, eriti kui inimene on sunnitud lamama. See asendab kõhuõõne elundite massaaži, mis toimub muidu liikudes.

Tsooniteraapia ehk refleksoloogia

Traditsiooniline Hiinast pärinev skeem paigutab siseelundite punktid ainult jalatalla alla. Norrast pärit läänelik suund asetab kõhuõõne elundid jalatalla võlvi aluse õrna naha peale ning luustiku ja lihaskonna jalalaba välisküljele ning kanna ja päka padjanditele.

Kuidas? Kogu keha lihaseid, luustikku ja siseelundeid mõjutatakse jalalabal ja hüppeliigese ümbruses peamiselt nimetissõrme nukiga, et kutsuda esile tervendavaid muutusi kindlates organites.

Keda aitab? Mõjutades vastavat tsooni, püütakse sellega seotud organit ergutada efektiivsemalt funktsioneerima või teatud elundi haigusseisundi korral pärssida tema funktsiooni ja nii taastumist kiirendada. Näiteks varbaotsad on seotud otsmikuga, päka ümbrus südame ja rindkerega, jalavõlv maksa, pankrease ja neerudega. Alaselja ja soolte tsoonid asuvad jalavõlvi ja kanna vahelisel alal, sugunäärmete tsoonid ja unetuse punkt kannal. 

Akupressuur e punktimassaaž

Hiina traditsioonilise meditsiini ravimassaaž. 12 paaris ja 2 paaritust yin- ja yang-meridiaanist koosneva energiaringvoolu süsteemi bioaktiivseid punkte ümbritsevaid refleksitsoone (kasutatakse umbes 100 olulisemat punkti) mõjutatakse sõrmedega, et energia ringvoolu ergutada või pidurdada.

Kuidas? Tehakse paljale nahale matil või massaažilaual. Igal seansil, mis järgneb ettevalmistavale seljamassaažile (selleks võib olla näiteks klassikaline massaaž), mõjutatakse kuni viit bioaktiivset punkti – 2 minutit pärssimiseks või kuni 30 sekundit stimuleerimiseks.

Keda aitab? Ergutatakse siis, kui on tegemist organi “laiskusega”, näiteks neerud töötavad aeglasemalt, kui oleks vaja selleks, et verd puhastada ja hoida organismi veesisaldust tasakaalus. Pidurdatakse siis, kui on põletikuline protsess või ületalitlus ehk organ toodab mingit bioaktiivset ainet liiga palju. Aitab näiteks kilpnäärme ületalitluse, kõhukinnisuse, köha korral. 

Shiatsu ehk sõrmesüstid

Jaapani traditsiooniline raviv punktimassaaž, mis põhineb Hiina traditsioonilisel meridiaanide süsteemil ja traditsioonilise Tai massaaži vajutustehnikal.

Kuidas? Pöialde või käepäkkadega avaldatakse survet 12 paaris yin- ja yang-meridiaani pidi, et mõjutada energiavoolu ning säilitada harmoonia ja hea tervis. Iga vajutus kestab 5 sekundit. Massööri üks käsi sooritab vajutust, samas kui teine on toetav ehk emakäsi, mis kuulab kliendi eluenergia ki ringvoolu. Tehakse matil läbi riiete. Massöör kasutab palju enda keharaskust.

Keda aitab? Probleemide nimistu, mille puhul võib abi saada Jaapani massaažist, on pikk, alates peavaludest, unehäiretest ning lõpetades seljavalude ja stressiga. Vajutused ehk “süstid” sõrmega võivad tekitada valu, seepärast sobib see massaaž eelkõige kõrgema valulävega inimestele.

Kupumassaaž

Hiina-Korea ravimassaaž, mida saab edukalt ühendada klassikalise massaažiga.

Kuidas? Kupuga tekitatud vaakumi abil mõjutatakse keha pindmisi pehmeid kudesid, aidates parandada naha verevarustust ning lõõgastada pindmisi lihaseid. Tehakse kummi-, klaas- või silikoonkuppudega. Kupud võivad tekitada hematoome ehk verevalumeid, sest tugeva vaakumi toimel lõhkeb palju väikesi veresooni ja veri satub kudede vahele. Ei sobi neile, kellel on õrn ja tundlik nahk ning haprad veresoonte seinad.

Keda aitab? Kõige levinum on kupuravi hingamisteede haiguste korral. Kupp asetatakse põhiliselt neile nahasegmentidele seljal, mis mõjutavad kopsude tööd. Kupud on efektiivsed erinevate valude vastu: kaela-, õla- ja seljavalu, liigesevalu, pingest tingitud peavalu. Samuti kasutatakse neid külmetushaiguste raviks, haiguste profülaktikaks, immuunsuse tugevdamiseks, lihaspingete ning liigeseprobleemide leevendamiseks. Kupumassaaž aitab ka tselluliiti vähendada, nahka trimmida ja toniseerida.

Meemassaaž

Tiibeti traditsioonilise meditsiini raviprotseduur, milles bioaktiivsete raviomadustega mesi imendub naha kaudu verre, ergutab lümfi- ja vereringet naha aluskihtides ja lihastes, kiirendab ainevahetust kudedes ja siseorganites, aktiveerib eritusfunktsioone, väljutades naha kaudu toksilisi ainevahetusjääke.

Kuidas? Mee kleepuvust-nakkuvust kasutatakse tõhusalt surnud naharakkude eemaldamiseks. Tiibeti teooria järgi eemaldab mesi kehast saastunud energia ja vabastab inimese psüühilistest blokkidest. Meemassaaž on üldjuhul valus, mistõttu ei ole soovitatav karvkattega kaetud kehapiirkondadele, nahal võivad tekkida verevalumid.

Keda aitab? Meemassaaž tohterdab külmetushaigusi, närvi- ja liigesevalusid, lihaspingeid, ainevahetushäireid, psoriaasi kuiva vormi, aitab stressi maandada ja väsimusest taastuda. Selgroohädade korral parandab selgroo liikuvust. Meemassaaž silub nahaaluseid tihendeid, muudab naha pehmeks, elastseks ja siledaks, sobides nii naha iluraviks ning tselluliidi vähendamiseks. Mõjub hästi lõtvunud ja vananevale nahale, seda toniseerides ja trimmides.

Kellele massaaž ei sobi?

Kõige selgem vastunäidustus massaažile on enesetunne. Kui keha annab märku, et on väsinud ja vajab puhkust, tuleb alati arvestada, et olenemata liigist on massaaž kehale lisakoormus. Suurenenud koormusega toimetulekuks peavad keha organid ja organisüsteemid tegema lisatööd. Kui tervis tõrgub, tuleks enne veenduda, kas massaaž on ikka ohutu ega halvenda tervist veelgi. Veendu massööri kompetentsuses!

Peamised vastunäidustused:

  • pahaloomulised kasvajad,
  • värsked traumad,
  • põletikulised haigused,
  • südame-, neeru- ja maksapuudulikkus,
  • nakkushaigused,
  • märjad nahahaigused,
  • mädanikud,
  • diabeet,
  • tõsised psüühikahäired.

Allikas: 12/2014 Tervis Pluss.