Foto: Daisy Lappard
Janar Rückenberg 18. juuli 2018 09:07
1.    Treeni järeleaitamist vajavaid lihaseid sagedamini. Kui seni oled jalgu treeninud näiteks vaid kord nädalas ja selle sagedusega kipub alakeha ülakehaga võrreldes proportsioonist välja minema, tuleks jalgu treenida tihemini.

2.    Tee enam tööd vajavate lihaste harjutusi treeningu alguses, kui oled veel värske ja sul on rohkelt energiat, s.t suudad lihaseid korralikult koormata.

3.    Tee arengus maha jäänud lihastele rohkem seeriaid. Kui seni oled seljale pühendanud näiteks 10–12 seeriat treeningul ja sellise mahuga on suruvad lihased tõmbavatelt lihastelt siiski eest ära arenenud, võiks kaaluda seljalihastetöö mahu suurendamist ja suruvate lihaste treeningukoormuse vähendamist.

4.    Päris tavaline nähtus on parema ja vasaku kehapoole erinev areng. Paljudel on vasak käsi nõrgem kui parem. Siin on peamiseks lahendiks unilateraalsed ühe käe või jalaga tehtavad jõuharjutused.

5.    Üks võimalus mahajäänud lihaseid järele aidata on teadlikult ja kontsentreeritult töötavat lihast tunnetada. Näiteks mahajäämus selja arengus võib tekkida sellestki, et väliselt justkui treenitakse selga, kuid tegelikult tehakse suurem osa tööst ära hoopis teiste tõmbavate lihastega. Paljud algajad teevad seljalailihastele (sõudmisliigutused, lõuatõmbed jms) suunatud tõmbamisharjutused ära hoopis käte ehk biitsepsitega. Lailihase töö tunnetamine jõuharjutuste sooritamisel on üks raskemini saavutatavaid oskusi. Siin on oluline teadlik keskendumine konkreetse lihase tööle. Inglise keeles öeldakse selle kohta mind-muscle connection. Et seda saavutada, peaksid treeninguraskused vastama võimekusele, et sooritada harjutust tehniliselt õigesti.

See, millist soovitust neist viiest rakendada, tuleb ise selgeks teha või juhendajaga nõu pidades paika panna. Igasugune “ravi” algab probleemi teadvustamisest ja täpsest määratlemisest. Alles seejärel saab valida parima “ravivõimaluse”.

Väljavõte 11/2013 Tervis Plussist.