Foto: Stanislav Moshkov
Risto Uuk ja Kristjan Koik 10. juuli 2018 08:00
Treeni teadlikult!

Funktsionaalne on see treening, mis arvestab järgmisi olulisi põhimõtteid. 

1.    Spetsiifika

2.    Progressiivne ülekoormus

Kui kehal ei ole regulaarset ja piisavat koormust, ei ole tal põhjust areneda. Üks levinumaid vigu on see, et kasutatakse liiga palju ühesugust koormust. Seepärast ei anna treening edaspidi efekti ning saavutusvõimes tekib seisak. Kui treeningutes ikkagi midagi ei muuda, võib töövõime isegi väheneda. Teadlik treenija, kes soovib areneda, kasvatab süsteemselt koormusi. Ära ole üks neist, kes teeb viiendat kuud järjest roosade hantlitega 3 x 15 trenni ja imestab, et midagi ei muutu. Millal sa viimati koormust suurendasid? Kas sa üldse pead järge?

3.    Individuaalsus

Iga inimene on erinev. Niisamuti vastab igaüks erinevalt ka samale treeningustiimulile. Üks ja sama harjutus või treeningustiil võib ühele mõjuda teisiti kui teisele. Erinevusi mõjutavad sugu, vanus, kehakaal, varasemad vigastused, kogemused, praegune treenitus jne. Suur osa on ka pärilikkusel. (Rühma)treeningud, kus kõigilt nõutakse üht ja sama, võivad mõnele olla liiga koormavad, teisele jälle liiga kerged. Teadlik treenija teab, et kõiki ei saa ühe puuga mõõta. Ära ole üks neist, kes käib trennis koos palju treenituma sõbraga ja imestab, miks trenn nii raske on, samal ajal kui sõbral higigi ei voola. Kui treening pole jõukohane, tuleb tingimusi kergendada. Selmet teha näiteks traditsioonilisi kätekõverdusi, toeta käed kõverdades pingile.

4. “Kahaneva kasu” põhimõte

See printsiip ütleb, et algajad võivad alguses väga kiiresti areneda, kuid tasapisi see hoog aeglustub. Palju sõltub sellest, kui palju sa varem treeninud oled. Mida rohkem treenida ja oma geneetilisele potentsiaalile läheneda, seda raskemaks muutub edasine areng, see on loomulik. Ära lõpeta trennis käimist, kuna areng pole enam nii kiire kui varem. Käega löömise asemel võiksid oma treeninguplaani muuta – näiteks suurenda mahtu või intensiivsust, lisa väiksema intensiivsuse ja mahuga taastavad nädalad, muuda harjutuste valikut või järjekorda ja hakka koos treeneri või trennikaaslasega treenima.

1.    “Kasuta või kaota” põhimõte

See printsiip ütleb, et kui treeningustiimul mingiks perioodiks kaob, hakkab sooritusvõime kahanema. Nii jätkuvaks arenguks kui ka saavutatu hoidmiseks on vajalik regulaarsus ja järjepidevus. Üllatus-üllatus – trennis siiski peab käima, kui soovid jätkuvat arengut või vähemalt oma taset hoida. Ära ole üks neist, kes kaks nädalat treenib viis korda nädalas ja siis kolm nädalat mitte kordagi ning imestab, et arengut ei ole.

6. Üldise adaptatsiooni sündroom

Keha reageerib kõikidele stressiallikatele ühe ja sama mustriga, hoolimata sellest, kas stressitekitaja on külmus või kuumus, vaimne pinge või füüsiline koormus. See tähendab, et igasugune stress mõjutab treeningu tulemusi ja sellega tuleb sportimist planeerides arvestada. Kui pere- või tööelus on stressirikas periood, peab treeninguid sellele vastavalt kohandama. Näiteks vähenda treeningu intensiivsust, kestust või sagedust. Kasuta trennis poole väiksemat raskust või mine intensiivse kardiotrenni asemel hoopis joogasse. Teadlik treenija arvestab, et ka uni ja söömine on tulemuste saavutamiseks olulised, mitte ainult see, mida teed treeningus. Maga vähemalt 7–9 tundi ja jälgi, et saaksid toidust piisavalt energiat.

Väljavõte Tervis Plussi 02/2015 ajakirjast.