Foto: Alar Truu
Pamela Eesmaa 4. juuli 2018 11:53
Ilmselgelt põletab rasvu trenni tehes, kuid kuidas muuta tee jumaliku vormini veelgi täiuslikumaks? Lühidalt: joo ja mölla!

1. Joo rohkem vett! 

Vesi on keskkond, kus toimub suur osa rakkude tegevusest, sealhulgas ka rasvade transport ja põletus. Lisaks sellele aitab rohke veejoomine hoida täiskõhutunnet ja süüa vähem. On leitud, et inimese aju võib ajada segamini janu- ja söögiisusignaali, mistõttu sirutatakse käsi pigem snäkkide järele. Tunneta signaale õigesti ja joo piisavalt!

2. Intervalltrenn au sisse

Kui oled jäänud oma vanasse rutiini, raputa end veidi. Too oma tavapärasesse trenni intensiivsemaid osi. Kui jooksed, tee sekka kuus kuni kümme 30sekundilist kiirendust, kui kõnnid, tee vahepeal jooksusamme. Intensiivsemad sööstud aitavad põletada rohkem kaloreid ja mis veel parem – arendavad lihased järgmisele tasemele.

3.    Joo rohelist teed!

Uuringud viitavad, et roheline tee (eriti vähem töödeldud taimedest) annab tõuke ainevahetusele. Eriti satuvad löögi alla piirkonnad, kus on rasvavarud.

4. Ära unusta jõusaali!

Pole tähtis, mis spordiala sa harrastad – jõutreening peab kuuluma ühe tõelise kehavormija kavasse. Uuringud näitavad, et 450 grammi lihaseid põletab päevas 10 kilokalorit, samas kui sama kogus rasvu vaid 2–3. Vahe on tohutu! Mõni ime, et mehed endale rohkem lubada saavad. Saaksid ka naised – tuleb vaid kang kätte haarata!

5. Lokaalne rasvapõletus 

Veel hiljuti vaieldi tuliselt selle üle, kas lokaalselt on võimalik rasva põletada, kuid Kopenhaageni ülikooli uurijad on seda nüüd kinnitanud. Katsejänesed sooritasid reiesirutuspingil ühe jalaga 30 minutit kerge raskusega harjutust. Uurijad võrdlesid nii puhkava kui ka töötava jala nahaaluseid rasvarakke. Töötaval jalal oli rasvarakkudes märgatavalt suurem verevool ja lipolüüs (rasvade lagundamine glütserooliks ja vabadeks rasvhapeteks). Teisisõnu vallandus töötavas jalas rohkem rasvu, et keha kasutaks neid kütusena. Järjepidevad kordused aeroobses tsoonis ei lase rasval tagasi ladestuda. Seega need 100 kõhulihaseharjutust või kükki tasuvad ikkagi ära!

6. Nihele! 

Igasugune liikumine nõuab energiat, ka nihelemine. Uuringud on juba ammu kindlaks teinud, et rahutumad tüübid põletavad rohkem kaloreid. Kui istud kontorilaua taga, vaheta pidevalt asendit, tammu jalgadega, tantsi toolil, venita käsi-jalgu. Kui keegi sulle seepeale palderjani soovitab, siis teata, et teed trenni!

7. Alusta hoogsalt!

New Jersey ülikooli uurijad leidsid, et pärast lühikest soojendust põletasid need ratturid, kes väntasid trenni esimeses pooles intensiivselt pedaale ja võtsid teises pooles rahulikumalt, 10 protsenti rohkem kaloreid kui need, kes alustasid rahulikumalt ja lõpetasid kiiresti.

8. Treeni enne lõunat! 

Inimestel, kes treenivad hommikul, püsib ainevahetus kiire ka järgmiste tundide jooksul, mistõttu nad põletavad rohkem kaloreid. Samuti näitavad uuringud, et need, kes alustavad päeva treeninguga, suudavad oma režiimist paremini kinni pidada.

9. Proovi midagi uut!

Keha sunnib end rohkem tööle, kui katsetame uut trenni või spordiala. Kuna tuleb teha ebaharilikke liigutusi ja kasutada lihasgruppe teistsugusel viisil, võtab keha end rohkem kokku ja teeb rohkem tööd. Nii põletad rohkem kaloreid kui üht ja sama vana trenni tehes.

10. Rasv põletab rasvu

Vastuoluline, kuid tõsi – rasvapõletuseks on rasvu vaja. Kui organism ei saa piisavalt rasvu, pole rasvapõletuseks ka piisavalt energiat, kirjutab American Journal of Clinical Nutrition. Washingtoni meditsiiniülikooli uurijad on leidnud, et vana nahaalune rasv ei põle efektiivselt ilma “uue” rasvata. Toidust tulev rasv aitab lõhustada olemasolevat rasva, aktiviseerides PPAR-alfa-tuumaretseptoreid, millel on tähtis roll energiabilansi regulatsioonis.

Kuidas põletada 200 kcal?

Kui soovid süüa ühe jäätise, mõtle, mida selle nimel tegema pead. Näiteks võid 20 minutit joosta. Kui ei taha end higiseks ajada, võid ka 18 tundi järjest nätsu närida. Kui aga võtta igas tunnis uus näts, mis annab 10 kcal, ei võida sa sellega põhimõtteliselt midagi.
Võid ka huultele 1500 korda läiget määrida. Miks siis mitte juba need ahvatlevad huuled tööle panna ja kulutada 200 kcal kaks tundi suudeldes? Kui olukord kuumemaks läheb, piisab järgmise jäätise põletamiseks tunniajasest seksist. Enne seda tasuks siiski 45 korda (korraga 2 minutit) hambaid pesta, et olla armastusmaratoniks valmis.

Kui oled flegmaatilist tüüpi, võid leppida ka teleka seltskonnaga. Kaks ja pool tundi kanalite vahel surfamist põletab sama palju kui tunnine seks. Palju kiiremini saad tulemuse, kui leiad telekast neli naljasaadet (igaüks pikkusega 22 minutit) ja naerad nende üle järjepanu.

Kui aga telekas ei paku pinget, võid 200 kalori kulutamiseks ka kolm tundi magada.

Kõige kiiremini põletad rasvu hoopis 15 minutit hüppenööriga hüpates. Lõbusamalt läheb jäätise kulutamine, kui jorutad 23 korda oma lemmiklaulu (4minutilist) täiel rinnal. Kui vares pole laululind, siis klimberda klaveril poolteist tundi koerapolkat.

Kui tahad kulutada 450 g rasva ehk 3500 kalorit, tuleb iga mainitud tegevust harrastada veel 17,5 korda kauem (nätsu närimise puhul siis 315 tundi ehk üle 13 ööpäeva – autš!).

Pea meeles, et kalorite põletamise kiirus sõltub eelkõige soost, vanusest, kehatüübist, aga ka muudest teguritest.

Allikas: Tervis Pluss 02/2014.