PantherMedia 22121239 ivy,homeopathy with medicinal herbsFoto: Marina Lohrbach
Marika Makarova 25. mai 2018 11:00
Homöopaatias ei ravi terake, vaid organismi enesetervendav jõud, mis tänu terakesele kehas tasakaalu taastudes taas tegutsema hakkab. See enam kui 200 aastat tagasi loodud ravisüsteem on olnud mu enda truu lemmik ja tõhus abimees juba aastaid.

Saksa arsti Samuel Hahnemanni loodud homöopaatia on ravisüsteem, mille aluseks lääne meditsiini isaks kutsutud ja arstide kutse-eetika sõnastanud
5. sajandil eKr elanud kreeka arsti Hippokratese sarnasuse seadus: similia similibus curentur ehk sarnane ravib sarnast. See tähendab, et aine, mille suur annus teeb haigeks, suudab potentseerituna ehk homöopaatiliselt lahjendatuna olla ravim. Mu lugu homöopaatiast Merle Martinsoniga ilmus ajakirja Pere ja Kodu tänavuses märtsinumbris.

IMMUUNSÜSTEEMI TREENIJA
“Kui laps nokib nina, mõtlen: oo, Sulphur möllab. Kui tatikoll suhu rändab, on teemaks Hepar sulphurLycopodium kipub ema-isa solvama ja armastab magusat. Fosforitüüp on elavaloomuline ja tundlik ümbritseva suhtes,” muheleb kahe väikese lapse kõrval Klassikalise homöopaatia rahvusvahelises akadeemias Kreekas professor George Vithoulkase juures kaugõppes tarkust koguv MERLE MARTINSON (36).

Imeliselt kosutav on kuulata kedagi, kes näeb suuremat pilti ning märkab seoseid seal, kus neid esmapilgul otsida ei oska. Seegi, kui inimesi homöopaatiliste ravimite nimedega kutsutakse, kõlab nii lustakalt. Homöopaatia puhul peab ta äärmiselt oluliseks, et see ei lase immuunsüsteemil laisaks minna, vaid utsitab organismi enda tööle. Sestap ei torma homöopaatiline ravim näiteks palaviku korral seda ka alandama.

“Kõrge palavik võitleb viiruste ja bakteritega. Tõsi, selline temperatuur algab, nii imikul kui vanuril, alles 38,5 kraadist.

Kui aga palavikku kasvõi paratsetamooliga alla võtma hakata, tehakse mitut halba asja korraga,” hoiatab Merle. “Viirused ja bakterid saavad keha üle voli, maksa kahjustavat paratsetamooli neutraliseerima tõtanud immuunsüsteem ei jaksa haiguse endaga enam tegelda, ka on palaviku järsk langetamine kehale šokk. Tõvestajatest jagu saanuna teeb aga keha seda ise kraadhaaval.”

Merle leiab, et ema peaks oskama lapse haigestumise korral õigesti talitada ja õppima aru saama oma järeltulija kehasignaalidest, mitte andma vastutust lapse tervise eest kellelegi, kelle nõuanne telefonis kõlab: temperatuur 38,5 ruttu alla!

Paljudes Euroopa riikides on tavaline, et laste- või perearst oskab lisaks medikamentidele soovitada kas heele või homöopaatilisi ravimeid, mis on müügil apteekides. Paljudes on tavaline seegi, et patsient saab haigekassa rahastusel valida tavaarsti või homöopaadi. Eestis mitte.

HOMÖOPAATIANI KANNATUSTE KAUDU
Homöopaatia juurde jõudis Martinson “tänu” pisipoeg Martenile (praegu 5), kelle igakuise nohu, köha ja kõritursega ta ei leppinud. Nagu polnud leppinud ka sellega, kui poeg beebieas poolteist kuud aina kriiskas ning üksnes veerand tunni kaupa magada sai. “Laps karjub siis, kui temaga on miskit valesti. Siis on minu kohus emana midagi ette võtta. Läheks valudes kriiskav täiskavanu EMO-sse, ei ütleks ükski arst talle, et see on normaalne. Lapse puhul mulle nii teatati.”

Vastuseid otsides jõudis Merle toidutalumatuseni, sealt autoimmuunreaktsioonini. Ent sellelgi on ju põhjus, ei andnud hing emale rahu. Ta lehitses läbi päevikud, mida nii enda kui poja kohta tolle sünnist saadik peab, otsides mingitki märki, mis ajast poisi tervis halvemaks läks. Ja leidis oma suureks üllatuseks… et alates vaktsineerimisest.

Meditsiiniõe tütrena oli Merle vaktsiiniusku ning poja kuuendaks elukuuks oli
lasknud teha talle kõik ettenähtud süstid. Nüüd hakkas ta tagantjärele lugema vaktsiinide infolehti. Mitte eestikeelseid, kus teinekord on üht-teist tõlkes kaduma läinud, vaid tootjate originaale. Üllatus kasvas veelgi. Infolehtedel on kõrvalmõjudena kirjas kõriturse, ekseem, kõrvapõletik, korduvad köhad ja nohud. Seegi, et elusvaktsiini saanu on 21 või 28 päeva teistele nakkusohtlik.

Nõnda, läbi kannatuste, jõudis ema kolm aastat tagasi homöopaadi juurde. Terakesed ravisid poja terveks. Merle kaheaastane tütar Marleen pole vaktsiinisüste saanud, kuuendast elukuust peale pole neid saanud ka Marten – sest täna toetub Merle selles vallas oma teadlikkusele.

LEEBE, AGA TÕHUS
“Ma ei ole elu sees hoidnud käes 2200 lehekülje paksust peenikeses kirjas raamatut,” hüüatab ta mulle homöopaatia rohelist “ravipiiblit” näidates. “Repertooriumist ehk registrist otsin üles sümptomid ja “Materia medicast” neile vastava aine ning kontrollin veel üle, kas minu valitu patsiendiga kokku klapib. Homöopaatia läheneb ju individuaalselt nii tervisemurele kui inimesele tervikuna.

Ehkki nende enam kui 3000 aine hulgast õige leidmine on keeruline, 
mulle see peenhäälestusega homöopaatiamaailm meeldib!”

Homöopaatias ei ravi terake, vaid organismi enesetervendav jõud, mis tänu terakesele kehas tasakaalu taastudes uuesti tegutsema hakkab. Olgu terakese, tableti või tinktuuri kujul, kõrvaltoimed puuduvad neil kõigil. “Samas, kui inimene ei ole valmis oma valikutes muutusi tegema – iga haigusseisund on tulnud ütlema, et me toimetame kehaga valesti –, ei ravi võluvitsakesena terveks ka homöopaatia,” kostab Merle. Ning kuigi ravimatuid tervisehädasid homöopaatia jaoks pole, tuleb kroonilistel puhkudel hakata haigust kehast välja liigutama kiht-kihilt, mis võib võtta mitu aastat.

Enne esimest visiiti tuleb täita põhjalik ankeet, mis on päris hea eluviisi ja tervise inventuur. Mõtiskleda selle üle, mis su elus terviseprobleemi tekkimise ajal juhtus, kas sa nutad kergesti, on sul korduvaid unenägusid? Lapse küsimustiku täidab ema, nii hästi kui oskab. Visiidile tullakse alati koos, sest mida täpsema pildi homöopaat inimesest saab, seda õigema ravimi oskab ta valida. Mõnikord aitab seda teha vaid üksainus poetatud lause või mühatus.

ABIKS ALGAJALE
Meie apteekides on müügil homöopaatilised komplekspreparaadid heelid, mida ma ise korduvalt ja edukalt tarvitanud olen. Mida neist arvata? “Algajale on nad abiks, ehkki kui neis sümptomi jaoks õiget raviainet pole, ei pruugi nad toimida, aga kahju nad teha ei saa,” ütleb Merle.

Kes homöopaatiast ise ja rohkem teada tahab – kõigil ei ole võimalik minna kodukasutaja kursusele või pole kodukandis homöopaatigi – võiks uurida Henrietta Wellsi raamatut “Homöopaatia – nüüdisaegne ravimääraja” ja muretseda endale inglise firmade Helios või Ainsworth kodukasutaja kohvrike, milles levinumate tervisehädade jaoks üle 30 ravimi, ning võtta kõrvale Vinton McCabe’i põhjalik “Praktiline homöopaatia”. Eestisse neid kohvrikesi, nagu ka homöopaatilisi ravimeid, interneti teel tellida ei saa. Lähimad ostupaigad on Soome ja Läti.

MERLE MARTINSONI 3 NÕUANNET
1 Tõsta oma teadlikkust. “Mida teadlikum inimene, seda vähem on temas hirme. Ma teen endale siiani pai, et viis aastat tagasi küsimusi esitama hakkasin. Adenoidide, mandlite, ekseemide käes vaevlev laps ei ole terve. Terve laps on kõrges palavikus ehk paar korda aastas, millele lisanduvad võibolla veel mõned lastehaigused.” Teadlikkuse tõstmine on Merle sõnul, kes lisaks homöopaatiaõpingutele ka Tallinna tehnikaülikooli teadlaste loengutes käib ja end muul moel harib, üksnes enda teha. “Mine raamatukokku, uuri internetis, loe – eriti enne vaktsiinisüsti tegemist – originaalinfolehti.

Jah, need on pikad, ent emana teed sa poolt või vastu otsustades lapse jaoks väga fundamentaalse otsuse. Mulle näiteks ei saa enam rääkida, et vaktsiinid ei sisada alumiiniumi ja muid ohtlikke raskmetalle.”

2 Ära paranda seda, mis ei ole katki. “Kui tervis on korras, ei ole vaja keha puhastamiseks teha kuure. Ta puhastab ennast väga hästi igapäevase puhta ja värske toidu, roheliste smuutide, mineraliseeritud aluselise ehk sooda ja roosa, Himaalaja soola veega.”

3 Talita Hippokratese kolme seaduse järgi. 
• “Esimene neist on: toit on kehale parim ravim. Ehkki moodsa elustiili haiguste ravis toitumise tähtsust ignoreeritakse.
• Teine ütleb: sarnane ravib sarnast – see on homöopaatia aluspõhimõte.
• Kolmas seadus tõdeb, et väga hullus seisus tervise korral võtad sa vastu ka mitteloodusliku ravi, pärast mida naased esimese ja teise seaduse juurde. Pendliga ju luumurdu kokku ei pane ning moodsa aja meditsiinis on palju head. Oluline on omavaheline koostöö erinevate ravisüsteemide vahel inimese hüvanguks.”

Loe Marika Makarova blogipostitusi https://makarikamaa.wordpress.com/.