Foto: PantherMedia/Scanpix
Marie-Helene Sarapuu 16. mai 2018 15:37
Kuigi alkoholi kahjulikkusest räägitakse palju, on müüdid visad kaduma. Kas klaas veini päevas on südamele hea? Kas naps peletab külma? Kas alkohol aitab uinuda? Siin on seitse fakti, mida võiksid alkoholist teada.

Kindlasti oled sinagi kuulnud väiteid, et alkohol leevendab tervisehädasid. Uuemad uuringud on tõesti näidanud, et mõõdukas koguses alkoholi joomine võib aidata ära hoida südame- ja veresoonkonnahaigusi ja sapikive, võidelda õllekõhuga ning vähendada II tüüpi diabeedi riski. Mõõdukaks joomiseks peetakse meeste puhul kuni kahte ja naiste puhul kuni ühte jooki päevas. Aga…

1. Klaas veini päevas?

Hiljuti võeti 87 alkoholiga seotud uuringut luubi alla ja neis avastati mitmeid vigu. Selgus, et alkoholi nn kasulikkus oli tugevalt seotud jooja vanuse, soo, elustiili ja muude näitajatega, mida uuringutes sageli ei arvestatud. Tegelikult esinesid n-ö positiivsed mõjud vaid neil, kes jõid vähem kui ühe joogi nädalas, mida ei saa enam otseselt alkoholi kasuliku toimega seostada. Seega: mitte alkohol ei hoia ära tervisehädasid, vaid tervislikuma eluviisi korral juuakse lihtsalt vähem. Alkoholi tarvitamine on alati seotud suure riskiga ja teadlased väidavad justkui ühest suust, et keegi ei peaks tervislikel eesmärkidel klaasi veini päevamenüüsse võtma. 

2. Alkohol takistab kaalulangetust

Iga vägijook paneb rasvapõletuse kohe ooteajale. Keha ei suuda alkoholi talletada, seepärast saab alkoholi töötlemisest prioriteet. Selle asemel et põletada rasvu ja süsivesikuid, püüab organism esmajärjekorras lahti saada alkoholist, milles on uskumatult palju kaloreid. Seitse kilokalorit iga grammi puhta alkoholi kohta – seda on pea sama palju kui rasvas!

Alkoholist saadud kalorid on n-ö tühjad, need ei täida kõhtu. Juhtub hoopis vastupidine: alkohol tekitab isu, mida leevendatakse enamasti ebatervislike valikutega, nagu soolapähklid, rasvane juust või kartulikrõpsud. Kui süüa juurde ka rammusat grill-liha, võib päevane kaloraaž olla jahmatav. Sel moel tühistad alkoholiga kogu eelmise nädala kaalulangetuse nimel tehtud pingutuse. Ehk on just “klaas veini päevas” süüdi selles, miks need viimased paar kilo ei taha kuidagi kaduda?

3. Põhjustab norskamist ja unehäireid

Arvad, et paar drinki enne magamaminekut tagavad hea une? Nii see ei ole. Alkohol aitab tõepoolest lõõgastuda ja kiiremini magama jääda, aga samas väheneb selle arvel une kvaliteet. Alkoholi tarvitanud inimene ärkab öö teisel poolel kergemini üles ja tunneb end hommikul väsinuna, sest ülivajaliku REM- (rapid eye movement) une pikkus väheneb.

REM-und vajab keha päeva jooksul saadud informatsiooni töötlemiseks. Kui keskmiselt on öö jooksul 6–7 REM-une tsüklit, siis juba pärast paari jooki vähenevad need ühe-kahe korrani. Seega võivad paar vägijooki enne magamaminekut mõjuda halvasti nii mälule kui ka keskendumisvõimele.

Lisaks on alkoholil “võime” panna inimene norskama. Kuna alkohol toimib rahustina, mis lõdvestab kogu kere, juhtub sama ka kurgu tagaosas olevate lihastega. Nii ei saa õhk vabalt läbi nina, suu ja kurgu liikuda ning tekibki norskamine.

4. Sirge või kumer klaas?

Esmapilgul võib tunduda, et pole vahet, millisest klaasist alkoholi juua – alkohol on alkohol. Tuleb välja, et aju teeb meiega trikke ja klaasi kujul on oluline osa selles, kui kiiresti me seda tühjendame. Teadlased viisid läbi 160 osalejaga uuringu pubis, kus pooltele serveeriti õlut sirgetes, pooltele kumerates klaasides.

Selgus, et sirgetest klaasidest joojatel läks 60% rohkem aega ühe klaasi lõpetamiseks kui neil, kes tarbisid sama koguse kumeratest klaasidest. Seega on võimalik teadlikult sirgeid klaase eelistades alkoholikoguseid vähendada.

5. Grill-liha õllega tervislikumaks

Hea on ka teada, et mitte kõik alkoholiga seonduv pole kahjulik. Kõlab ehk uskumatult, aga selgub, et grill-liha õllemarinaad võib vähendada vähiriski! Üha kindlamaks on saanud teadmine, et mida rohkem süüa küpsetatud ja grillitud liha, seda suurem on tõenäosus haigestuda vähki. Liha grillimisel tekivad polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud, mida seostatakse eelkõige pärasoolevähiga. Portugali teadlased on aga leidnud, et kahjulike ainete tekkimine väheneb tunduvalt, kui liha enne õlles marineerida. Eriti hästi peletavad vähki tumeda õlle või porteri marinaadid. Seega, kui sul on raske grill-lihast loobuda, siis loobu õllest ja kasuta seda hoopis marinaadiks!

6. Alkohol ei peleta külma

See, et alkohol aitab keha soojendada, on müüt. Kuigi sulle tundub, et pärast väikest napsi hakkab justkui soojem, siis tegelikult toimub hoopiski vastupidine: alkohol paneb kehatemperatuuri alanema.

Külmaga võitlemisel on keha loomulik reaktsioon viia veresooned nahapinnast kaugemale. Kui aga alkohol satub kehasse, hakkavad veresooned just laienema. Seeläbi voolab rohkem verd nahapinna ligidal, kus asuvad peamised külma- ja kuumaretseptorid. See ongi põhjus, miks tunned, et sul hakkab soe, kuigi tegelikult jahtub keha kiiresti maha.

Keha teine reaktsioon külmaga võitlemisel on külmavärinate teke, kuid kuna alkoholil on lihaseid lõdvestav mõju, siis ei pruugi ka seda loomulikku kaitsemehhanismi tekkida. Kui on külm, ei aita mitte pits, vaid üks kosutav tee!

7. Alkohol ja ravimtaimed

Suurtes kogustes on alkohol tervisele vaieldamatult kahjulik, aga samas on napsist abi ravijookide valmistamisel. Nii mõnegi ravileotise retseptid sisaldavad viina või veini, kuna alkohol on suurepärane lahusti, et koondada kokku kõik taime head toimeained. Näiteks basiilikutaime viinas leotades säilib kõik kasulik mugavalt omastataval kujul. Basiilik on hea ravim seedehäirete, iivelduse või gaaside korral. Oluline on meeles pidada, et ravileotisi tuleb nende tugeva toime tõttu kasutada ettevaatlikult ja väikestes kogustes või lühikese aja vältel. Kodusesse ravimivarusse võivad kuuluda nii valu vaigistav kadakamarjavein, seedimist ergutav aniisiseemnete tinktuur või hoopiski puhitusevastane sidruniliköör.

Mitu kalorit annab keskmiselt üks jook?

  • 500 ml õlut – 201 kcal
  • 500 ml siidrit – 238 kcal
  • 125 ml (klaas) punast veini – 85 kcal
  • 125 ml (klaas) kuiva valget veini – 82 kcal
  • 125 ml (klaas) šampanjat – 94 kcal
  • 35 ml (pits) viina, brändit, džinni – 78 kcal
  • 35 ml rummi – 81 kcal
  • 35 ml viskit – 85 kcal
  • 35 ml likööri – 102 kcal

Allikas: http://tap.nutridata.ee.