Foto: PantherMedia/Scanpix
Reet Palm 22. aprill 2018 13:00
Pole kerge leida teist sellist treeningut, kus liigutused koormaksid nii paljusid lihasgruppe kui sõudmisel. Millist kasu jahtida sõudmistreeningul veel? 

Sõudeergomeetritel on võimalik treenida paljudes spordiklubides, ka kodudesse ostetakse neid üha rohkem. Pole ka ime, sest õige sõudmistehnika annab suurepärase üldfüüsilise koormuse. Sõudmisest on palju abi ka ennetavas ja taastusravis.

Tähtsaim on aga õige tehnika, milleta jääb loodetud kasust pool saamata või tehakse hoopistükkis endale liiga. Tehnikat on kerge ära õppida. Enamikul õnnestub see oskusliku juhendaja käe all juba esimestel kordadel. Tuleb vaid tervistsäästvad õpetussõnad meelde jätta. 

Miks on treening sõudeergomeetril hea?

 • Annab võimaluse treenida kõiki suuremaid lihasgruppe: jala-, käe-, selja-, kõhu- ja tuharalihaseid.
 • Arendab painduvust ja jõudu.
 • Ei koorma liigeseid.
 • Suurendab aeroobset töövõimet: puhkeoleku- ja treeningupulss aeglustuvad ning hingata on kergem.
 • Vähendab stressi.
 • Parandab rühti, mis omakorda vähendab traumade ohtu ning muudab väljanägemise märgatavalt kaunimaks.
 • Tugevdab südant, aitab vältida südame-veresoonkonnahaigusi.

Põrutusvaba sõudmine sobib hästi treeninguks pärast vigastust, taastab lihaste toonust ja jõudu, suurendab liikuvust ning painduvust.

Veel plusse:

 • Sobib harrastada igas eas.
 • Ülekaalulisus pole takistus; samas teeb suurte lihasgruppide kasutamine sõudmisest suurepärase kaloripõletaja, seejuures ilma liigse koormuseta jalaliigestele.
 • Treeningu intensiivsust on võimalik ise kontrollida.
 • Sobib iseseisvaks treeninguks, aga on tänu oma mitmekülgsele mõjule väärtuslik lisatreening eri spordialade harrastajatele (nt suusatamine, ujumine, rattasõit, jooks, tennis).

Kodune varustus

Valides koju sõudeergomeetrit, tuleks vaadata, et kindlasti oleks võimalik reguleerida koormust ja jalaplaatide asendit. Täiustatud sõudeergomeetri kompuuter annab infot läbitud distantsi, treeninguaja, tõmmete arvu (sh tõmbeid minutis), kiiruse, kalorikulu ja pulsi (sh maksimaalse pulsi määramine) kohta.

Soovitus: märgi iga kord üles läbitud kilomeetrid ja keskmine 500 m aeg. Nii on võimalik oma arengut jälgida. Tekib hasart!

Julgustav hoiatus: sõudes on selg sirge. Vähese füüsilise ettevalmistusega inimestel, eriti neil, kes koolis või tööl palju kumera seljaga istuvad ning kelle rühti hoidvad lihased on alatoonuses, võib selg treeninguid alustades valusaks muutuda. Ole rahulik: korrapäraselt ja õige tehnikaga treenides on mõne kuu möödudes ülakeha püsti hoidvad lihased nii tugevad, et (ala)selg enam valu ei tee.

Kui sa ei viitsi üksi kodus või spordisaali nurgas sõuda, võib minna sõudespinningu trenni. Seal treenitakse rühmas muusika saatel ja kogenud treeneri juhendamisel. Rühmatreeninguid saab harrastada Tallinnas Harku sõudebaasis, Viljandi sõudebaasis, Pärnu sõudeklubis, Pärnus Kalevi sõudekeskuses ning mõnedes suuremates spordiklubides.

Artikkel ilmus täismahus Tervis Plussi 2010. aasta aprillikuu ajakirjas.