Foto: Aivar Kullamaa
Kadri Kütt 26. märts 2018 08:18
Näitleja Juss Haasma on juba neli kuud suitsuvaba elu nautinud. Halb harjumus saatis teda aastaid ja eriti keerulistel hetkedel, kui ta suitsetamiseks rohkelt vabandusi leidis.

Juss on aastate jooksul korduvalt proovinud suitsetamisega lõpparvet teha. Varasemad katsed on jäänud ajutiseks, kuigi ta on alati teadnud, et sigarettideta on parem olla. “Raskel momendil olen alati leidnud ettekäände, miks suitsetada, näiteks et see aitab stressi leevendada. Nii sai suitsust justkui minu kaaslane ja sõber. Nüüd tunnen, et sigarettideta olen ma parem inimene ning jõuan rohkem.”
Viimased kaks aastat oli Juss enda sõnul suitsetamise lõksus. Tõmbas pool pakki kuni paki päevas. Ta on alati sportlik olnud, aga trennid ei aidanud suitsust loobumisele kaasa. Nokk kinni ja saba lahti põhimõttel sundis ta end suitsurohkematel perioodidel küll rohkem treenima, aga see ei vähendanud nikotiini tarbimist. “Mulle käis närvidele, et olen nõrk ega suuda loobuda. Suitsetamise mahajätmine on minu jaoks olnud kõige raskem võitlus iseeendaga – tahaks maha jätta, aga ei suuda. Läksin koolitaja Henry Jakobsoni kutsel koolitusseminarile lootuses, et see on ehk pääsetee.”

Ühe päevaga suitsuvabaks

Juss veetis ühe päeva Allen Carri meetodil põhinevat koolitust kuulates. Seda praktikat järgides on suitsetamisest loobunud väga paljud inimesed üle kogu maailma. “Seminaril istud nagu õpilane klassis. Koolitaja räägib suitsetamisest ning koristab ära kõik illusioonid ja õigustused, mis sa oled endale leidnud. Siis mõistad, et suitsetamisest jääb järele üks väike pulk, mis maitseb halvasti ja on väga ebatervislik. Seal oli sõltuvust kerge maha jätta.”

Juss rõhutab, et koolitusel on oluline olla mõttega kohal, kuulata, mida räägitakse – nii saad aru, millises lõksus oled suitsetajana olnud. Neile, kes ei suuda piisavalt keskenduda ja pärast seminari siiski pahe juurde naasevad, viiakse läbi järelkoolitus. Lisaks aitab koolitaja loobumisraskustes olijatel suitsetamise põhjused lahti mõtestada.

“Sain aru, kui rumal ma olen olnud. Olen plaastreid ja muud kasutanud, aga miski pole aidanud. Seminaril sain aru, millele sigarettidest loobumisel tähelepanu pöörata, ja juba 4–5 päeva hiljem oli kogu isu hävitatud. Ma nautisin seda, et liikluses ärritusin, sest teadsin, et minus kõneleb nikotiininälg. Kui keegi teeb suitsu, siis see lõhn meenutab mulle mu enda suitsetamist, aga seda ma taga ei igatse.”

Iseenda peremees

Jussile on teatud eluperioodidel meeldinud suitsetada ja ta on seda kaifinud. “Osale inimtüüpidele see kuidagi sobib. Aga kõik suitsetajad igatsevad olla tagasi seal, kus nad olid enne suitsetama hakkamist, ja mõtlevad sellele, mis pani neid suitsetama. Koolitus viib sinna hetke tagasi.”
Kui üldlevinud hirm on see, et suitsetamisest loobudes haaratakse rohke magusa või näiteks õlle järele, siis tegelikult on see legend. “Enamik viskab paki nurka, aga mõtleb kogu aeg suitsetamise peale. Carri meetod võtab kõigepealt sinult suitsuisu ja toob välja õigustused, mis sa endale oled leidnud. Siis saad ise aru, kui palju oled selle sõltuvuse nimel teinud ja millest tahaksid vaba olla.”
Jussil on ka pärast suitsetamise lõpetamist ette tulnud stressi, õnnetusi ja raskemaid hetki, aga enam ei ole sigarette enda maandamiseks vaja olnud. Juss tunneb, et tal on rohkem energiat, ta jaksab ja tahab veelgi enam trenni teha ning naudib paremat füüsist.

Juss ütleb, et sai, mis tahtis, aga pahest loobumise õnnestumiseks peab ise oma soovis väga kindel olema. “Suitsetamine ei ole loogiline tegevus. Arvasin, et on, ja kaitsesin seda kogu aeg. Nikotiin on erguti ja see ei saa tegelikult ju rahustada, nagu suitsetajad arvavad. Öösel ei tulnud und, sõitsin bensiinijaama selleks, et suitsu tõmmata, ja mulle see meeldis ka veel. Inimene tunneb end kõige paremini, kui tal on enda üle kontroll. Varem kontrollis mind suits.”

Allen Carri meetod

Allen Carri meetodi põhjal koolitatakse suitsetajaid, kellel on aastate jooksul tekkinud valearusaam oma sõltuvuse põhjustest. Tegemist on kognitiivse teraapiaga, mis keskendub suitsetamisega seotud illusioonide purustamisele ja aitab igaühel jõuda tõdemuseni, et sigarette ei ole vaja. 2010. aastal ilmus Allen Carrilt raamat “Lihtne meetod lõpetada suitsetamine”.