Uudised

5 nippi algajale orienteerujale 

Liigume.ee, 25. märts 2018 12:00
Foto: PantherMedia/Scanpix
Orienteerumine on populaarsust koguv spordiala, mis sobib igas vanuses inimestele. Orienteerumisüritused on sobilikud nii peredele, matkasellidele, vanemale generatsioonile kui ka jooksufännidele. Paljud ongi orienteerumise juurde jõudnud just seetõttu, et soovivad igapäevast jooksmist mõtestada ning kaardi jälgimine ja punktide otsimine loodusest just seda võimaldabki. Selleks aga, et algajal orienteerujal oleks lihtsam spordialaga tutvust teha, pani Seiklusrännakute korraldaja Liina Laul kirja mõned nipid, mis esmakordse orienteerumiskogemuse kindlasti lihtsamaks teevad:

1.     VOLDI KAARTI – alati voldi kaart nii, et Sul oleks seda mugav käes hoida ning et näeksid just seda ala, kus ise hetkel oled.

2.     HOIA KAARTI ÕIGET PIDI KÄES – veendu alati, et hoiad kaarti paralleelselt liikumise suunaga. See tähendab, et Sinu ees olevad objektid maa peal on Sinu ees ka kaardil. Kasutades kompassi on samuti võimalik kaart õigeks keerata. Selleks veendu, et kaardil paiknevad põhjasuuna jooned asetsevad samamoodi nagu kompassi põhja nõel (punase otsaga). Iga kord, kui muudad suunda, peaksid oma kaarti hoidma nii, et see vastaks looduses asetsevale.

3.     HOIA PÖIALT KAARDIL ENDA ASUKOHAS – hoia oma pöialt pidevalt seal, kus su asukoht on, nii ei teki segadust, kus Sa ise kaardil asud. Liikudes liiguta ka pöidla asukohta kaardil – tavaliselt liigutatakse pöialt siis, kui oled uue “sihtmärgi” juurde jõudnud nagu näiteks kontrollpunkti juurde või mõne muu objekti või ristumise juurde, kus plaanid hoo maha võtta või veidi aeglasemalt liikuda. See on hea hetk kontrollimiseks, kas oled ikka seal, kus arvad.

4.     KONTROLLI, ET KAARDIL OLEVA LEGENDI JA KONTROLLPUNKTID NUMBRID KLAPIKSID – kui jõuad kontrollpunkti juurde, siis kontrolli, kas sellel on ikka sama koodi number, mis Sinu kaardil oleva legendi juures.

5.     LÕBUTSE JA NAUDI SEIKLUST! See on kõige olulisem oskus, mida meeles pidada. Orienteerumine peaks alati olema lõbus ja mõnus!