Foto: PantherMedia/Scanpix
Maria Lepmaa 27. veebruar 2018 15:00
Kommenteerib psühholoog Ada Kiipus:

  1. Inimese peamine soov on tunda rahulolu, harmooniat ja rõõmu elust ning kui see tasakaal on tal mingil põhjusel pikemat aega häiritud, hakkab ta otsima vastuseid. Sageli ajab eneseotsinguradadele mõni suur kriis (haigus, lein, lahutus), teinekord aga pikemat aega kestnud sisemine rahulolematuse tunne – kõik on justkui olemas, kuid millegipärast ei suudeta olla õnnelik ega elust rõõmu tunda.
  2. Toimetuleku viisid valib igaüks omal moel: mõni pühendub spordile, teine saab sõbraks alkoholiga, mõni läheb kalale, joogatundi, ümbermaailmareisile, mõni ammutab teadmisi raamatutest, osa liitub mõttekaaslaste rühmaga. Igaüks lahendab elukriisi vastavalt oma oskustele, uskumustele ja võimalustele.
  3. Lapsepõlvest ja minevikust pärit allasurutud valu ja emotsioonid mõjutavad meie valikuid, käitumist ja tundeelu. Küsimus on selles, kes viitsib, oskab, tahab ja peab vajalikuks sellega tegeleda, kes mitte. On mitmesuguseid tehnikaid ja teraapiaid, et oma raskete tunnetega kontakti saada ja minevik lahti mõtestada. Samas võiks olla teadlik, et kui oma emotsionaalsesse traumasse või ängi väga sügavalt ja pikaks ajaks sukelduda, võib see viia depressioonini ja mõjutada enesehinnangut. Võib tekkida lootusetuse ja jõuetuse tunne – tundub, et kaevad, palju sa kaevad, ega lõppu sellele ei tulegi. Fookus suunatakse liialt negatiivsetele tunnetele ning jäetakse märkamata ümbritsev ilu. Oluline on, et kriisis inimene ei jääks üksi, vaid leiaks mõttekaaslasi ja toetajaid.
  4. Inimesel on soov teada saada, mida ta tegelikult vajab, kus on tema potentsiaal ja andekus, kuidas üles leida need valdkonnad, kus suudetakse ennast kõige paremini teostada, ning teha just seda, mis tõeliselt hingerahu ja rõõmu pakub. Teinekord on hea, kui keegi aitab neid vajadusi sõnastada ja välja selgitada, mis on otsija tegelikud soovid ja võimalused.
  5. Kui enesearengust saab pelgalt eesmärk ehk ootus, et kui kogu valu endas läbi töötan, siis saabub tõeline rahu, võib inimene omadega ummikusse joosta. Elu on ju pidevas muutumises, kriiside kaudu areneme paratamatult, sest need sunnivad ümber mõtestama elu, olukordi ja inimesi. Oluline on, millise tähenduse ja hinnangu me ise kriisile anname. Küll aga aitab endast teadlikumaks saamine meil paremini mõista elu sügavamat olemust ja ümbritsevaid inimesi.

Väljavõte Tervis Plussi 2013. aasta oktoobrikuu ajakirjast.