Foto: PantherMedia/Scanpix
Margit Kiviloo, Maret Einmann 12. veebruar 2018 11:00
Hammaste seisukord mõjutab kogu organismi. Mis võib juhtuda, kui unustada hammaste eest hoolitseda, selgitavad Maxilla hambakliiniku hambaarst ja ortodont Margit Kiviloo, perearst Eero Merilind ja reumatoloog Ivo Valter.

„Sagedased põsekoopapõletikud, ebaharilikud palavikud, seletamatu väsimus, mille põhjust pole leitud, on mõnikord pärast kõigi analüüside tegemist lõpuks viinud hambajuurepõletikuni,“ ütleb perearst Eero Merilind. „Selliste vaevuste korral olen palunud haigel nõu pidada hambaarstiga ja ilmsiks on tulnud krooniline hambajuurepõletik.“ Ja pärast hambaravi on ka muud mured kadunud.

Reumatoloog Ivo Valter lisab, et on üks grupp haigeid, kelle liigesehädad on põletikuliste hammastega otseselt seotud. Dr Valter selgitab, et kuigi autoimmuunhaiguste, nagu reumatoidartiit, tekkemehhanism pole selge, võivad just viirused ja bakterid olla autoimmuunse protsessi ühed käivitajad.

Liigesevalust vabaks!

Vahel on seos ka päris otsene. Teatud streptokoki tüved, mis pesitsevsad näiteks haigetes kurgumandlites, võivad põhjustada liigeste paistetust ja kahjustada südame tööd (klassikaline reuma). Streptokokid võivad pesitseda ka põletikus hambajuure ümber. „Kui haigel tehakse hammastest panoraampilt, selgub, et juure ümber on põletikukolded. Pärast seda, kui põletikud on välja ravitud, võib ka liigesehaigus olulisel määral leevenduda,“ nendib dr Valter.

Ta ütleb, et osa liigesehaigeid saab pärast lokaalsete põletike väljaravimist ka päris terveks „Seda ei saa küll kahjuks lubada kõikidele liigesehaigusega patsientidele, aga üsna paljudele siiski.“ Seos liigesehaiguse ja hammastega seotud probleemide vahel tuleb ilmsiks umbes 15 protsendil patsientidest, kes dr Valeri vastuvõtule tulevad.

Ivo Valter teab, et sageli pole haigetel, kelle hambajuure ümber paikneb põletik, üldse mingeid vaevusi ja seetõttu soovitabki ta liigesemuredega patsiendil juhul, kui tema hammastest pole viimase aasta-paari jooksul panoraampilti tehtud, hambaarsti juurde minna. „Tihti on põletik n-ö vaikses seisundis ja aktiveerub näiteks külmetuse, immuunsuse langusega,“ selgitab Ivo Valter. „Kui põletik on, tuleb ta ikkagi välja ravida, hoolimata sellest, et ta sulle parasjagu otseselt haiget ei tee.“

Ka hambaarst Margit Kiviloo toonitab, et need inimesed, kes kasutavad muude haiguste raviks immuunsust pärssivaid rohtusid, peaksid suu keskkonna eest eriliselt hoolitsema – ikka sellepärast, et põletik võib haigust ägestada. Dr Kiviloo lisab, et kroonilised põletikud hammaste juurte all võivad viia ka flegmoonide ehk laiemalt levinud põletike tekkeni suuõõnes. Nende ohtlikkus seisneb selles, et turse on nii suur, et inimene võib lämbuda. „Kaasnevat ägedat anaeroobset infektsiooni on raske ravida.“

Dr Merilind lisab, et avastamata kroonilised põletikud võivad kõigutada ka veresuhkru taset, sest põletikukolde korral organismi insuliinivajadus muutub.