Uudised

Kaitse ennast mürginoolte eest! 

Kristina Traks, 4. veebruar 2018 09:00
Foto: PantherMedia/Scanpix
Küllap on igaüks meist kokku puutunud mõne inimesega, kes näib olevat pidevalt halvas tujus, ründav või üdini negatiivne. Halb tuju on aga teadupärast väga nakkav. Kuidas ennast selle hirmsa viiruse eest kaitsta?

Kord tegin koostööd inimesega, kellega suheldes tundsin end alati halvasti – küündimatu ja väga rumalana, väikese ja mõttetuna. Mulle tundus, et ma polegi väärt temaga suhtlema, sest kõik, mis ma ütlesin või küsisin, naerdi välja või tehti maatasa. Tal oli kombeks takerduda lõputult pisiasjadesse ning jätta vastuseta olulised küsimused.

Kulutasin kõvasti aega selliste käitumismustrite analüüsile. Und ei tulnud, sest mängisin mõttes palju kordi läbi võimalikke dialooge. Muidugi olin siis järgmisel päeval pahur ja väsinud. Kogu see pundar kandus edasi mu lähedastele, kellega suhtlemiseks mul tol perioodil aega ja lahkust ei jätkunudki. Asi lahenes alles siis, kui keerulise koostöö lõpetasin. Magasin jälle nagu kott ning olin oma lastele tunduvalt lahkem ema.

Mul on olnud ka töökaaslane, kelle tujud olid täiesti ettearvamatud. Ta võis visata lõbusalt nalja ning olla maailma kõige päikeselisem inimene, tund aega hiljem aga solvata jämedalt täiesti tühja koha pealt. Vabandamist ta ei tunnistanud. Kõik pelgasid teda, sest kunagi polnud teada, mis sealt parasjagu tuleb.

Neid inimesi leidub kõikjal

Mürgiselt käituva inimesega võib kohtuda igal pool. Ta võib olla liikluses see tüüp, kes teiste pisimagi eksimuse peale sõimama kukub; sõbranna, kellel näib elus ainult halvasti minevat ning kellega kohtumise järel tunned ennast kui tühjaks pigistatud sidrun; ülemus, kes pillub naeratades mürginooli; kontori klatšimoor, kes näib kolleegide elust kõike teadvat; alati küüniline ämm, kes sinu tehtud lõunasöögiga mitte kunagi rahul pole.

Mürgisteks käitumisjoonteks peetakse negatiivsust, jämedust, manipuleerimist, süüdistamist, kriitilisust ja enesekesksust – juhul kui need jooned avalduvad pidevalt. Nõnda käituvate inimestega on raske teha koostööd.

Nagu on öelnud juhtimiskonsultant ja raamatu “Toxic Workplace!” üks autoreid dr Mitchell Kusy, levib mürgisus organisatsioonis kiiresti nagu ülinakkav viirus. “Enne kui sa jõuad märgatagi, oled sa juba viirusest nakatunud ja hakkad käituma viisil, mis muudab sind vihaseks või kurvaks,” kirjutab ta.

Eriti hull on lugu siis, kui nii käitubülemus, sest temast juhinduvad kõik töötajad. Ülikriitilise juhi alluvad võtavad kiiresti üle samasuguse suhtumise ning klatšihimulise juhi alluvad vastavad talle kohvinurgas samaga.

Mürgised emotsioonid hävitavad aju

Saksamaal Friedrich Schilleri ülikoolis hiljuti tehtud uuring näitas, et suhtlemine nn toksilise inimesega tekitab väga tugeva stressi, millel on ajule kestev negatiivne mõju. Isegi paar päeva sellist olukorda halvendab meie mälu. Nädalaid kestev stress kahjustab ajurakke juba pöördumatult ning stressi jätkudes osa nendest hävib. Ehk pidevalt pahura töökaaslase või alati halvas tujus sõbrannaga suhtlemine ei tee meid mitte lihtsalt õnnetuks, vaid see on meie ajule tõeline katsumus.

Aga kui toksiliselt käituv inimene on omal alal suurepärane ja andekas spetsialist? Nii võib ju olla, kuid uuringud on näidanud, et oskus kontrollida emotsioone on otseselt seotud töötulemustega. Koolitusfirma TalentSmart küsitles enam kui miljonit inimest ning uuringust selgus, et 90 protsenti tipptegijatest valitsesid väga osavalt oma emotsioone ja suutsid ka stressiolukorras meeldivalt suhelda.

Kuidas ise terveks jääda?

Bestselleri “13 Things Mentally Strong People Don’t Do” autor Amy Morin soovitab raskete inimestega teadlikult ettevaatlik olla ning õigel ajal otsustada, kas nendega suhtlemisel on üldse mõtet või oleks iseenda tervise huvides mõistlikum nad oma elust kõrvale jätta.

“See, kuidas sa nende käitumisele reageerid, on sinu teadlik valik. Aga kui sa pole piisavalt hoolikas, võivad nad negatiivselt mõjutada viisi, kuidas sa ise mõtled, asjadesse suhtud ning käitud,” kirjutab Morin. “Nad võivad põhjustada sulle täiesti mõttetut stressi, mis mõjutab su teisi suhteid ja muud elu. Näiteks ei karju sa oma laste peale mitte sellepärast, et lapsed tegid pahandust, vaid seetõttu, et teatud inimene rikkus su tuju ning sa elad ennast laste peal välja. Negatiivse inimesega suhtlemisest võivad tekkida ka unehäired või alkoholiprobleemid.”

Suhtlemistreener ja koolitaja Margo Mitt rõhutab, et eelkõige tuleks selliste raskete inimestega suheldes püüda neid mõista ja olla nii tugev, et jätkuks jõudu mitte muutuda ise negatiivseks. Hästi lihtne on panna kellelegi külge paha poisi silt, kuid tuleks proovida aru saada, miks mõni inimene end kogu aeg ebameeldivalt ülal peab. Turtsakas töökaaslane, keda kõik väldivad, võib väga vabalt käituda nõnda sellepärast, et ta on väga üksildane või et tal oli raske lapsepõlv.

Ära mine mölluga kaasa

Kõige tähtsam on mitte provokatsioonidega kaasa minna. “Ütle endale: “Stopp!” ja hinga sügavalt! Või ütle: “Mõistan!” Tee kas või rätiku sisse sõlmi – kõige tähtsam on mitte reageerida, sest kui seda teed, võtadki juba enda sisse negatiivsuse,” õpetab Mitt. “Mõtle sellele, et kui sa ärritud, tekivad kohe stressihormoonid, see aga võtab energiat, lammutab tervist ja immuunsust.”

Mitt soovitab teadlikult otsida positiivseid emotsioone, seda eriti talvisel ajal. “Me elame kliimas, mis juba oma rohke pimeda ajaga muudab meid haavatavaks ja negatiivsusele vastuvõtlikuks. Sellepärast tuleb teadlikult otsida meeldivaid tegevusi ja rohkem valgust. Luba endale aega lugemiseks, muusika kuulamiseks, vaata rõõmsaid filme, vali inimesi, kellega kohtud. Jälgi, et sa puhkaksid – eriti talvel on oluline magada rohkem, sest meie keha tahab seda. Külmal ajal anna endale soojade toitudega sisemist tuld ja energiat juurde. Hoia ennast, sest siis on sul jõudu ümbritsevast negatiivsusest üle olla.”

Aga kas paadunud sapipritsijat saab muuta? Mitt leiab, et saab küll ja just selle kaudu, et sa ei lähe tema negatiivsusega kaasa. “Inimene võib muutuda seeläbi, et me tema mingeid jooni tunnustame. Võib-olla näed sa ainult halba ega märkagi, et temas on ka palju head? Olen ise kogenud, et kui märgata inimeses head, muutub ta otsekui võluväel.”

Mõned mürgised käitumismustrid

  • Ettearvamatu käitumine ja tujukus. Ühel päeval võib mürgine inimene end üleval pidada täiesti normaalselt, kuid järgmisel päeval muutuda põrguliseks. Seetõttu on raske inimesega suhtlemine nagu Ameerika mägedel sõitmine.
  • Osav manipuleerimine. Ta on suur meister teistega manipuleerimises ja teeb seda nii osavalt, et sulle võib tunduda, nagu oleksidki talle midagi võlgu.
  • Teiste alandamine. Mürgise inimesega suheldes oleks sul justkui vaja pidevalt tõestada, et sa oled ikka midagi väärt, sh tema tähelepanu.
  • Ei mingeid vabandusi! Ta ei palu kunagi vabandust, sest see oleks nagu oma vigade tunnistamine. Aga selline inimene ei tee vigu. Vähemalt enda arust mitte.
  • Vastuseta jäävad küsimused. Sageli juhtub, et ta ei vasta konkreetsetele küsimustele, jätab tähelepanuta e-kirjad või vastab kõnedele valikuliselt. Seegi on viis teise inimesega manipuleerida.
  • Liialdamine ja absolutiseerimine. Kuula sellist inimest tähelepanelikult ja tõenäoliselt märkad, et ta kasutab tihti väljendeid “alati sa…”, “mitte kunagi sa…” jne.
  • Süüdlaste otsimine. Tema lemmiktegevus, millest ta näib mõnu tundvat. Me kõik eksime, aga tema teeb kõik, et sa oma eksimuse eriti valusalt läbi elaksid ning end tõeliselt süüdi tunneksid.

Allikas: www.heysigmund.com.

Artikkel ilmus Tervis Plussi 2016. aasta märtsikuu ajakirjas.