Foto: PantherMedia/Scanpix
Reeli Maasikamäe 6. jaanuar 2018 10:00
Sagedasim põhjus trenni vahelejätmiseks on ajanappus, sest eeldatakse, et trenniks kulub vähemalt tund. Vale! Targalt treenides saad korraliku koormuse ja mõnusa enesetunde ka 30, 20 või 10 minutiga.

Lühikeseks ja efektiivseks jõusaalitrenniks järgi kuut nõuannet.

1. Mõtle välja treeningu eesmärk

Enne trennisaali astumist mõtle täpselt läbi, mis on trennikorra eesmärk. Selle põhjal otsusta, kuidas teed soojenduse, millistele lihasgruppidele tahad koormust anda ja milliseid harjutusi teha. Nii hoiad tähelepanu olulisel ja väldid sihitult mööda jõusaali ringi lonkimist.

2. Kiire ja tark soojendusosa

Proovi dünaamilisi keharaskusega soojendusharjutusi, mis venitavad lihaseid ja kergitavad pulsisagedust. Kui tahad keskenduda võhma arendamisele, siis vali sobiv trena˛öör ja asu tempokalt liikuma. Osa soojendusest võid ära teha ka teel jõusaali, minnes trenni näiteks sörkides.

Soojendust aja kokkuhoidmiseks ära jätta ei tohi. Soojendus valmistab lihased, südame ja aju ette eesootavaks treeninguks ja aitab ära hoida vigastusi.

3. Intensiivista treeningut

Vahelda kardio- ja jõutreeningut. Nii muudad treeningu intensiivsemaks ja põletad maksimaalselt rasvkude. Kardiotreening teeb head südamele ja kopsudele, jõutreening pumpab juurde lihaseid, kiirendab ainevahetust treeningul ja hoiab selle kiiremana ka pärast treeningut.

4. Tagavaraharjutused

Igaks juhuks mõtle välja ka alternatiivsed harjutused, kui keegi teine treenib samade treeningvahenditega.

5. Loobu seeriate vahel pausist

Selle asemel, et teha kolm seeriat ühte lihasharjutust, tee ilma pausideta üks seeria kolmest eri lihasharjutusest. Pausidest loobumisega hoiad kokku aega ja samas intensiivistad treeningut – pulss on kiire ja lihased maksimaalselt töös. Proovi näiteks nii: võta raskus ja tee 10 seljatõmmet, seejärel 10 poolkükki ja siis 10 raskuskannet.

6. Tee multifunktsionaalseid harjutusi

Vali lihastrenniks harjutused, mis annavad tööd korraga mitmele lihasgrupile. Nii annad lühema ajaga koormust tervele kehale.

Artikkel ilmus Tervis Plussi 2012. aasta veebruarikuu ajakirjas.