Foto: PantherMedia / Scanpix
Ille Grün-Ots 27. november 2017 09:33
Kõhuvalu vastu saab ka ise üht-teist ära teha. Kui muret teevad kaksteistsõrmiksool, kõrvetised või muud maohädad, leiab abi käsimüügis olevatest maohapet mõjutavatest vahenditest. Kui kaasneb oksendamine või kõhulahtisus, võib võtta aktiivsöetablette ning juua kummeliteed väikeste lonksudena iga 3–5 minuti järel. Suur kogus vedelikku korraga ärritab magu ja see võib tagurpidi tagasi tulla. Kes kummeliteed ei armasta või on kummeli vastu allergiline, võib juua tavalist vett. Piim, mahlad ja suhkruvesi ei kõlba. Juua on igal juhul vaja, sest oksendamisel kaotab organism palju vedelikku.

Tavalised valuvaigistid, näiteks paratsetamool või ibuprofeen, võivad aidata, kui on kindlalt teada kõhuvalu põhjus. Ka menstruatsioonivalude korral soovitab naistearst Naima Toomikas abi otsida tavalistest käsimüügiravimitest: aspiriinist ja paratsetamoolist (oksendamise korral saab kasutada paratsetamooliküünlaid). Võtta võib ka mittesteroidseid põletikuvastaseid tablette, nagu ibuprofeen ja diklofenak.

Kui on teada, et menstruatsioon ongi enamasti väga valulik, on mõistlik valuvastaseid tablette manustada juba 12–24 tundi enne menstruatsiooni algust, sest alati on kergem valu ära hoida, kui tugevast valu hiljem lahti saada. Tavalisi käsimüügiravimeid võib võtta üks tablett kolm korda päevas, pikatoimelisi valuvaigisteid kord päevas. Õige rohu ja võtmissageduse peaks paika panema ikkagi günekoloog, rõhutab Naima Toomikas.

Vanda Kristjan soovitab koduses apteegis hoida piimhappebaktereid (probiootikume) sisaldavaid kapsleid, mis sobivad hästi igasuguse kõhuhäda korral, vähendavad ärritust ja leevendavad sellega ka valu, aitavad seedimisele kaasa ja turgutavad immuunsüsteemi. Kapsleid tuleks võtta vähemalt kaks nädalat, mitte lõpetada nende tarvitamine kohe, kui seedimine hakkab korda saama.

Arsti juurde mine, kui:

  •  äkki tekib äärmiselt tugev kõhuvalu ja/või hingeldad, oksendad,
  •  püsiva ja tugeva kõhuvaluga kaasnevad kõhulahtisus, iiveldus, röhitised, valulik urineerimine,
  •  kui kõhuvaluhood, mille põhjus pole teada, korduvad. 

Arsti juures...

mõtle läbi ja kirjelda täpselt, kust ja mismoodi valutab.

  • Kas valu tekkis äkki?
  • Kas valu on konkreetses kohas: ülakõhus, all paremal, mujal alakõhus?
  • Kas valu on pidev ja tuim või käib hooti, spasmidena?

Kui kõhuvalu on väga tugev või kaasneb valuga oksendamine, valulik urineerimine, ei tohi oodata hommikut või uut nädalat, vaid kohe tegutseda. Kutsu kas kiirabi või helista perearsti ööpäevasel nõuandetelefonil 1220. Esimesel võimalusel mine perearsti juurde. 

Arst võib täpse diagnoosi selgitamiseks määrata mitmesuguseid analüüse.

Vereanalüüsist otsitakse põletikule ning neeru- ja maksategevuse häiretele viitavaid näitajaid. Kui kahtlustatakse neeruhaigust, võetakse ka uriinianalüüs. Sooleparasiitide, sooleinfektsiooni ja -veritsuse kindlaks tegemiseks võetakse roojaanalüüs.

Kui põhjus jääb selgusetuks, teeb eriarst lisauuringud.

Allikas: perearst Vanda Kristjan.

Artikkel ilmus Tervis Plussi 2012. aasta maikuu numbris.