Mariann KilgFoto: Mardo Männimägi
Kadri Kütt 25. november 2017 11:00
Armastus esimesest puusanõksust

Mariann Kilg on täiskohaga rühma- ja personaaltreener ning annab tunde alates tantsust kuni jõutreeninguteni. Tantsimist alustas ta neljaaastaselt sporttantsuklubis “Palestra” Reet Kriegeri juhendamisel ja on osaliselt sellega siiani seotud. Aegade jooksul on Mariann katsetanud erinevaid tantsustiile, peamiselt contemporary, jazz ja show aga juba väikesest peale on talle hingelähedased just ladina rütmid.

Zumba juurde jõudis Mariann 2009. aastal. ja siis sai temast ka treener. „Olin värskelt astunud ülikooli kehakultuuri õppima ja liitunud Arctic Sport Clubiga liikmeks, et tantsumaailma kõrvale midagi muud teha. Tollane spordiklubi peatreener Ethel Otsason tuli vaatama Draamateatris toimuvat “Palestra” tantsuetendust, kus osalesin. Pärast etendust ültes ta mulle, et sa pead minema ja selle zumbatreeneri litsentsi ära tegema!“

Mariann ei teadnud siis veel, millega üleüldse tegu, kuna Eestis seda treeningut veel ei olnud. „Järgmisena nägin oma meilides kirja, kus oli kinnitus Belgias toimuvale zumba instruktorite koolitusele. Alles päev enne koolitust osalesin ühes zumba treeningus ja ehmatasin korralikult ära, et kuhu ma nüüd ennast mässinud olen?! Eestisse tagasi jõudes oli mul aega vaid kolm päeva, et ette valmistada zumba esmaesitlus Arctic Sport Clubis. See oli minu esimene tunni juhendamine ja sealt see lahti läks…“

Mariannile on zumba treening esimesest päevast kuni tänaseni andnud vabastava tunde, sest ta saab tegeleda sellega, mida kõige enam armastab – tantsida. Tund lubab tal olla loov, sest enamik koreograafiaid mõtleb Mariann ise välja. „See energia, mis tundides valitseb - sa annad treenerina palju aga saad alati vastu - ja topelt! Inimesed on zumbas alati naeratus näol ja õnnelikud. Kui vahel juhtub, et saali astudes naeratust ei ole, siis lahkudes on see garanteeritud. Lisaks ka kõik kaotatud kalorid, mida pulsikellad näitavad!“

Mariann kinnitab, et zumbat võib harrastada igaüks ja sõltuvalt klubist ning treenerist on pea kõik tunnid omanäolised. „Kui sulle üks zumba trenn ei sobi, siis proovi mõne teise treeneri tundi ja see võib olla just sinu jaoks.“

Maailma populaarseim tantsutrenn zumba

Zumba® on fitnessprogramm, mis ühendab ladina ja rahvusvahelise muusika tantsusammudega. Zumba tundides arendatakse vastupidavust ja tantsusammudele lisatakse intervalltreeningu elemente ehk kombineeritakse kiireid ja aeglaseid rütme. Zumba treening on aeroobne ja aktiivne ning vähemalt 75 minutit zumbatamist nädalas annab terviseorganisatsioonide poolt soovitatud vajaliku koormuse. Zumbaga tegelemine vähendab terviseriske, tugevdab südant ja loob hea meeleolu.

Zumba tunnis kuuldavad salsa, flamenco ja merenge rütmid tekitavad tunde, et oled tantsuõhtul mitte trennis. See ongi zumba populaarsuse saladus. Vaatamata tantsulisele iseloomule ei pea sa zumbaga tegelemiseks omama varasemat tantsualast kogemust. Tundide raskusaste sobib nii algajale kui edasijõudnule ja eelkõige saad keskenduda heale enesetundele, mis on kombineeritud su kehale piisava koormuse tagamisega. Zumbas tugevdad kerelihaseid, arendad vastupidavust ja paindlikkust ning põletad ca 369 kcal.

Zumba on kõigile sobilik, aga tagab ka edasijõudnud treenijale koormuse, kuna lisaks tantsusammudele kasutatakse treeningutes ka hüppeid ja lihasharjutusi. Zumba tantsulistest tundidest on välja arenenud ka mitmed alamstiilid nagu näiteks basseinizumba - Aqua Zumba. Zumbaga alustades jälgi enda enesetunnet ja tõsta tundides kaasategemise intensiivsusest järk-järgult. Samuti pea nõu treeneri või arstiga kui kõrgele hüppav pulss ei pruugi olla sinu jaoks. Kui aga probleeme pole, tantsi kogu südamest!

Zumbatrenni ei pea kaugelt otsima

* Zumbatrenne pakuvad enamik spordiklubid ja tantsustuudiod: Sparta, MyFitness, Fittest, Meriton, Tantsugeen, Reval Sport, Arctic Sport Club.
* Aeg-ajalt korraldatakse ka suuri zumbapidusid. Osalemiseks tasub jälgida spordiklubide kodulehti või Facebooki uudiseid: https://www.facebook.com/ZumbaEestis/?fref=ts ja https://www.facebook.com/ZUMBA-Eesti-319613278053/?fref=ts.
* Zumba jaoks on sul vaja mugavaid treeningriideid ja pigem tantsule mõeldud jalanõusid. Lisaks haara kaasa treeningrätik ja pudel vett.

Artikkel ilmus täismahus Tervis Plussi 2016. aasta novembrikuu ajakirjas.