Kristina Kossinkova 26. oktoober 2017 09:00
Ma usun, et pole inimest, kes pole kuulnud sellisest imeloomast nagu energiageel. Olen ise neid varasemalt kasutanud ohtralt poolmaratonidel või pikematel jooksuvõistlustel. Tallinna maratonile võtsin rajale kaasa kuus geeli, millest suutsin ära tarbida vaid neli. Viimane energiageel hakkas nii vastu, et ei suutnud jooksu viimased 12 km mitte midagi kurgust alla lasta. Ei ole just kõige meeldivam tunne.Selge oli see, et tuli midagi uut välja mõelda, sest kuu aja pärast ootas ees uus maraton. Õnneks olin ma kuulnud veel ühest imeloomast nagu energiatabletid. Jahtisin neid spordipoodidest, aga no mida ei ole, seda ei ole. Lõpuks tellisin ühe paki  Enerviti energiatablette spordipoiste lehelt. Pakk maksis 8 eurot, sisaldab 24 tabletti ja kuna läksin ise järgi, siis postikulu ei lisandunud.

Mis need tabletid endast üldse kujutavad? (allikas)
Süsivesikute baasil  metsamarja maitselised energiatabletid on mõeldud kasutamiseks sportimise ajal. GT SPORT tabletid kohe kasutamisvalmis ja iga tablett sisaldab 15 kcal ja lahustuvad suus hästi. 1 tablett sisaldab 2,3 mg magneesiumi ja 15,6 mg kofeiini. 

Kasutamine: tarbi 9-13 tabletti sportimise ajal (13 tabletti pikajalise ja intensiivse sportimise ajal). Soovitatav doos põhineb pantoteenhappel (9 tabletti), mis aitab kaasa väsimuse ja nõrkuse vähemisele ja energiaainevahetuse normaliseerumisele.

1 tablett = 4 g ehk 100 g energiatablette tähendab 25 tabletti. Nagu aru võib saada, siis üks tabett ei võrdu mitte mingil juhul ühe paki energiageeliga - üks energiageel sisaldab tavaliselt 60-75 ml toodet. Kui võrrelda kofeiinisisaldust, siis 75-100 mg kofeiini saamiseks on vaja manustada 5-6,7 tabletti. Siinkohal ma ei oska kommenteerida, kumb on parem - kas saada kohe 100 mg suurune kofeiinilaks energiageelist või manustada seda pidevalt väikestes kogustes tabletina.

Minu kogemus
Võtsin kaks tabletti kaasa Paide-Türi jooksule. Esimese võtsin kohe stardis - appi, see tablett on nii suur. Maitselt pigem mahe, minimaalselt magus ja kergelt mõrkjas. Jooksu ajal võetud tabletiga sai ka selgeks, et ei ole tark idee seda krõmpsutama hakata, sest jooksmise ajal tabletipuru kurku tõmmata pole just väga tore. Okei. See hakkas muidu suus üsna kergelt sulama ja kuna joogipunkt tuli kohe peale, siis lahustus päris ruttu.

Tartu maratonile võtsin neid kaasa 16, ära tarbisin 12. Igaksjuhuks olin võtnud ka energiageelid kaasa aga need viskasin mingi hetk hoopis minema. Tabletid + joogipunktides pakutu ajas asja ära. Mingit korrapära nende söömises ei olnud, võtsin suvalt siis, kui tunne tekkis. Pakendit avada oli lihtne, lihtsam kui geelidel. Ma ise lõikasin tabletilehe juppideks, see võimaldas pakikese joogipunktis kohe ära visata.

Mulle tundus, et kõige parem on neid tarbida kas vahetult enne joogipunkti, et kiirendada nende sulamist, või siis nö sulatada suus kuniks on läbivettinud ja siis ära närida (et ei tekiks puru ja tolmu, mis kurku läheb).

Loe Kristina blogi http://fitkristina.blogspot.com.ee/.