Foto: PantherMedia / Scanpix
Reeli Maasikamäe 8. oktoober 2017 11:23
Trenn hommikul võrdub...

Hommikune trenn sobib hästi neile, kel pärastlõunaks või õhtuks planeeritud trenn kipub töö või pere pärast ära jääma. Kui trenn kohe hommikul esimese asjana ära teha, pole hiljem muret, kuidas trenni jõuda. Hommikusel treenimisel on veelgi plusse. Magu on tühi ja sellepärast on kergem liikuda. On leitud ka, et kui teha hommikul trenni, küsib keha päeva jooksul vähem süüa.

...keha piitsutamine?

Aga kas hommikune trenn ka keha arendab? Osa teadlasi ütleb, et varahommikul keha veel magab ja pole pingutuseks valmis. “Hommikuse sportimise eesmärgiks polegi keha maksimaalselt pingutada ja ära väsitada, nii et pärast treeningut peaks puhkama, vaid vastupidi, tekitada kehas jõudu ja energiat, mis annab päevale hea alguse,” selgitab Arigato spordiklubis varahommikusi trenne andev rühmatreener Laura Orav. “Hommikul treenime väikese pulsisagedusega ja teeme vaid harjutusi, mis toetavad keha loomulikku liikumist,” toob ta näiteks, sest sageli arvatakse, et treenimine tähendab maksimumilähedase pulsiga rassimist, mis nõuab suurt pingutust ja tahtejõudu.

...tühi töö?

“Hambad ristis ja unisena trenni alustada ei ole tõesti väga mõnus, aga kui keha lõpuks üles ärkab, on varahommikusel trennil kasutegur sees. Keha äratamiseks peab kindlasti tegema soojenduse,” ei näe ka Jarek Mäestu probleemi. Samas kui järjekindlalt treenida hommikuti, muutuvad treeningud üha tulemuslikumaks. “Üle varju hüpata siiski ei maksa, sest trenn peab olema meeldiv. Siis jõuad tihedamini trenni,” ütleb sporditeadur.

Kui tahad minna trenni hommikul

1. Joo ja söö enne trenni

* Kui hommikune trenn on lühike, piisab, kui juua klaas mahla.

* Kui plaanid treenida üle poole tunni, võiksid lisaks mahlale midagi kerget ka süüa.

2. Vali sobiv pingutus

* Hommikune liikumine peaks toetama ärkamist.

* Hommikust trenni valides arvesta eelkõige oma enesetundega. Vali liikumisviis, mis sulle mõnus tundub.

* Treening peaks olema väikese pulsisagedusega. Hästi sobivad näiteks jooga ja sörkjooks.

* Väldi kiireid ja järske liigutusi, lülisambapöördeid ning suurte raskustega treeninguid.

3. Varu aega

* Et oleksid hommikul värske, mine trennile eelneval õhtul varem magama.

* Ärka 30–40 minutit enne trenni. Otse voodist trenni minna on raske ja pole mõistlik.

Artikkel ilmus täismahus Tervis Plussi 2014. aasta novembrikuu ajakirjas.