Uudised

TÖÖKOHASPORDIKUU: kontoritreening arvuti taga  

Liigume.ee, 29. september 2017 10:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Paljud tööinimesed veedavad suure osa tööpäevast arvuti taga istudes. Vähene liikumine ja pidev nn sundasendis olemine võib tekitada erinevaid probleeme ja kaebusi. Heaks abimeheks paljudest kontoritööst tingitud terviseprobleemidest üle saamisel  ja nende ennetamisel on kerge treening ning sobivad harjutused töökohal. Käesolevas artiklisarjas tutvustavadki FirmaFitnessi treenerid võimalusi, mille rakendamisel saavutad parema enesetunde.

Sa istud suurema osa päevast? Su õlad on roteerunud veidi sissepoole? Su pea on veidi eespool? Töötad arvutiga? Kui vastasid jah, siis oled suure tõenäosusega pinges.

Kõik algab pea asendist. Me silmitseme oma arvutiekraani samamoodi nagu me püüame sõiduteed halbade ilmaolude korral näha – me viime lõua ette. Millegipärast usume, et kui meie silmad on 5 cm lähemal arvutekraanile, näeme me palju paremini. Edasi tulevad käed ja õlad. Kui me juba uurime arvutiekraanil toimuvat eriti lähedalt, siis klaviatuuri ja hiirt kasutades tõstame õlad kõrgemale. Vahel on see asend isegi mugav, aga pikemas perspektiivis kasulik küll mitte. Lõpuks istutaksegi nina ekraanis, ülakeha ning ka jalad pinges. Asi lõppeb tihtipeale alaseljavaludega, valusa kaela ja ülaseljavaludega.

Mitte keegi ei peaks neid valusid kannatama.

Alljärgnevalt näitan kahte harjutust, mis aitavad tuua pea õigesse asendisse, viia õlad taha ning samal ajal pingetest vabaneda.

1. Tõmba lõug veidi sissepoole, et pea liiguks oma kohale tagasi ja kael läheks normaalsesse asendisse. Nüüd tõmba lõug sisse ja vii lõug rinnale, seejärel tõsta pilk ja vii pea kuklasse. Korda liikumistrajektoori, mis näeb välja nagu noogutamine. Harjutuse lõppemisel hoia oma pead õige koha peal, vaatamata sellele, et arvutiekraan soovib seda ettepoole tirida. Soorita rahulikult 15 kordust.

2. Tõsta käed enda ette, peopesad all. Hinga sisse ja väljahingates vii õlad taha ja abaluud kokku pöörates samal ajal pöidlaid väljapoole. Hinga sisse, vii käed tagasi enda ette. Soorita samuti 15 kordust.

Harjutuste tegemiseks tõuse võimalusel püsti ja soorita enesetunde järgi.

Samuti ära unusta päeva jooksul aktiivne olemast! Liigu, võimle, naerata!

***

September on töökohaspordikuu, mis kulmineerub 23.-30. septembril toimuva üle-eestilise spordinädalaga. 
Töökohaspordikuud tähistatakse Eesti Olümpiakomitee, Ühenduse Sport Kõigile ja Kultuuriministeeriumi eestvedamisel, mille eesmärk on kutsuda inimesi üles töökohal või kolleegidega liikuma ning tööandjaid üles looma oma töötajatele liikumisvõimalusi.
Töökohaspordikuu kulmineerub üle-eestilise spordinädalaga, mille sihtgrupp on laiem. Kaasatud on nii koolid, spordiklubid, kui ka ettevõtted, kelle eestvedamisel saab nädala jooksul toimuma kokku ligi 1000 erinevat liikuma innustavat sündmust. Sündmuste seas on nii avalikke sündmusi, kui ka kitsamalt oma kollektiivile või kogukonnale suunatud tegevusi. Kutsume üles kõik lööma kaasa nii Töökohaspordikuul kui ka Spordinädal 2017 tegevustes. Võid korraldada oma sündmuse või siis hoopis ise registreeritud sündmustest osa võtta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee