Foto: PantherMedia / Scanpix
Tervis Pluss 26. september 2017 10:00
Kogu päevase energiakulu moodustavad sellised muutujad: baasainevahetus (kulutused lihtsalt keha elus hoidmiseks ilma igasuguse lisa füüsilise aktiivsuseta), füüsiline aktiivsus treeninguga ja füüsiline aktiivsus muudest tegevustest.

Baasainevahetus on suhteliselt muutumatu väljaarvatud kui kehakaal märkimisväärselt muutub. Füüsilist aktiivust treeninguga ei saa võib-olla alati väga kiire eluviisi juures tõsta, aga füüsilist aktiivust saab strateegiliselt tõsta muude tegevuste arvelt. Siin on mõned võimalused:

  • Kasuta lifti asemel treppi
  • Tee iga tunni tagant töötamisest paus ja võimle viis minutit
  • Lõunale minnes jaluta mingi vahemaa poodi või sööklasse, mitte kasuta selleks autot
  • Kasuta kõiki võimalusi seismiseks
  • Liiguta ennast istudes (võimalusel nihele ja liiguta ennast toolil)
  • Käi poes jalgsi, et saaksid toidukotte koju tassida
  • Mängi lastega aktiivseid mänge (kui sul on lapsed)

Toitumiseta ei saa

Kui eesmärgiks on kehakaalu kontrollida või langetada, on äärmiselt oluline ka enda toitumist jälgida. Kui treenida on võimalik ainult 2 korda nädalas nädalavahetustel, siis pole kalorikulu läbi treeningute eriti kõrge. Selle tõttu tuleb ka toidukogused ja -valikud üle vaadata, et oleks ikkagi mõõdukas energiadefitsiit (kaalulangetuse eesmärgi puhul). Seda isegi kui nädala sees suudetakse olla kehaliselt mõõdukalt aktiivsed läbi erinevate trenniväliste tegevuste.

Selleks, et enda energiatasakaalu kontrollida, ei pea kilokaloreid lugema. See pole enamusele realistlik ettevõtmine. Küll aga peab arvestama, et toidukogus mõjutab seda kui palju energiat meie kehale saadaval on. Selleks, et kehakaalu langetada, tuleb üldiselt natuke vähem süüa.

Samuti on toitumine oluline nende kahe treeningu vahel nädalavahetusel, et taastumine oleks adekvaatne ja teine treening oleks piisavalt värskelt tehtud. Selleks on kindlasti oluline tarbida mõõdukalt nii valke, rasvu kui süsivesikuid. 2-3 tundi enne trenni võiks süüa korraliku eine, et trennis piisavalt energiat oleks ja varsti pärast trenni võiks kindlasti süüa korraliku eine, et trennist taastuda.

Ma soovitan toituda mitmekesiselt sellistest toiduainetest nagu loomaliha, linnuliha, muna, kala, piimatooted, teraviljad, kaunviljad ning puu- ja juurviljad. Tagasihoidlikum võiks olla tugevalt töödeldud pakendatud toitudega, nagu kartulikrõpsud, maiustused, valmistoidud ja muud taolised.

Artikkel ilmus täismahus Tervis Plussi 2013. aasta oktoobrikuu ajakirjas.