Uudised

Mis see veel on? KOBARPEAVALU? 

Maret Einmann, 31. august 2017, 09:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kobarpeavalud esinevad perioodide kaupa, mis võivad kesta keskmiselt 4–8 nädalat. Valu algab mõne minuti jooksul ja vältab tavaliselt korraga 45 minutit, kindlasti mitte üle kolme tunni. Valu tekib oimu- ja silmapiirkonnas ning on enamasti ühepoolne. Valupiirkonnas ilmnevad autonoomse närvisüsteemi häired: silm läheb punaseks, tekib pisaravool, ninakinnisus, lokaalne higieritus, nahaturse. Valu on ülitugev, üks maailma juhtivaid peavaluspetsialiste professor Peter Goadsby on kirjutanud, et kobarpeavalu on kõige valusam valuga kulgev haigus inimesel üldse.

Kobarpeavaluhood kipuvad korduma, ööpäevas võib olla isegi kuni kaheksa hoogu. Seda peavalu esineb sagedamini meestel ja eriti vanemas eas. Umbes 4% kõigist migreenipatsientidest kogevad ka kobarpeavalu. Kobarpeavalu on seni aladiagnoositud ja ka valesti diagnoositud. Sageli on kobarpeavalu peetud ekslikult kolmiknärvi neuralgiaks, mis on aga hoopis teistsugune haigus teistsuguse raviga.

Samal teemal

Ravi.

Kuna valu kestab suhteliselt lühikest aega, pole suukaudsest valuvaigistist enamasti abi, sest suurem osa rohtusid ei jõua selle ajaga piisavalt imenduda. Leidub süstitavaid, ninakaudseid ja sissehingatavaid kobarpeavalu ravimeid – sel moel satub toimeaine kõige kiiremini vereringesse ja saab toimima hakata. Kõige tõhusam ravim kobarpeavalu korral on aga puhas hapnik, mida hingatakse maski kaudu. Eestis seda üsna kallist ravi paraku ei kompenseerita. Kasutatakse ka profülaktilisi ravimeid.

Viimastel aastatel on palju arenenud kobarpeavalude korral kasutatavad neurokirurgilised meetodid, kus teatud ajukeskustesse paigaldatakse aju süvastimulaator (veidi sarnaneb see Parkinsoni tõve kirurgilise raviga). Ühepoolsete peavalude korral paigaldatakse ka kuklanärvi stimulaatoreid, paljulubavad on seljaajustimulaatorid, mis pannakse seljaaju piirkondadesse, kus paiknevad ühendused kolmiknärvi tuumadega, mis võivad hooge vallandada. 

Vaata lisa http://peavalu.ee/.

Kaardista peavalu!

Arstil on lihtsam valu hinnata ja ravi määrata, kui oskad vastata järgmistele küsimustele. Kuidas peavalu algab? Mis sellega kaasneb? Mis faasis kaasuvad vaevused tekivad (enne või pärast valu, valu ajal)? Missugune osa peast valutab? Missugune on valu iseloom (pressiv, suruv, sähviv, torkiv, põletav)? Kui intensiivne on valu (skaalal 0–10 või kerge, mõõdukas, tugev, ülitugev)? Mis toob peavalu esile? Mis on peavalu (ravimid jm võtted) leevendanud?

Allikas: Mark Braschinsky.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee