Foto: PantherMedia / Scanpix
Reeli Maasikamäe 26. august 2017 11:00
Kõht on tundlik tegelane. Igale talle mitte sobivale manöövrile sinu elus reageerib ta otsekohe – liigse õhuga seedekulglas ehk gaasidega. See on piisavalt ebameeldiv signaal, et sa kõhu häält kuulda võtaksid ja elukorraldust muudaksid.

Kõhus tekivad gaasid, kui

- elutempo on väga kiire,
- oled mures või stressis,
- magad öösel kehvasti,
- jood liiga vähe vedelikku,
- sööd liiga kiiresti ehk neelad süües koos toiduga alla palju õhku,
- sööd kõhukinnisust või -lahtisust põhjustavaid toite,
- sööd ebatervislikult,
- sööd ebaregulaarselt, näiteks päeval vähe ja õhtul väga palju,
- sööd palju gaase tekitavaid toiduaineid,
- sul on toidutalumatus, näiteks piimasuhkru või teraviljatalumatus,
- teed istuvat tööd ja ka pärast tööd liigud vähe,
- tarvitad soole mikrofloorat mõjutavaid ravimeid, näiteks antibiootikume,
- põed mõnd kroonilist haigust, näiteks suhkurtõbe või mõnd soolte tööd segavat kilpnäärmehaigust.

Toitudest tekitavad gaase...

...maiustused, kapsad, herned, oad, vürtsikad toidud, marinaadid, toortoit, hapud marjad ja gaasilised joogid.

Liigne õhk koguneb...

...kõhus makku, üla- või alasoolestikku.

Gaasid põhjustavad...

...keskkoha punni paisumist, täis tunnet kõhus, röhitisi, korinaid ja sooli venitades ka valu. See tekitab kõhus raskust ja ebamugavust, kuid ohtlik see tervisele pole.

Suvel on gaase rohkem, sest...

...seda soodustab suvine toortoit – salatid, puuviljad, hapud marjad. Sööme neid suvel tunduvalt rohkem kui teistel aastaaegadel. Gaasid küll vaevavad inimest, kuid värskest toidust saadavad vitamiinid kaaluvad gaasimure üles. Kui rohkelt gaase tekib vaid suvel, ei ole muretsemiseks ja arsti juurde minekuks põhjust. Kui kõht muliseb ja gaasid jäävad püsima ka pärast suvist n-ö marjapaastu, kokku üle kahe kuu, tuleb kindlasti minna perearsti juurde ja lasta uurida, mis kõhus ebamugavust põhjustab. Vahel viivad kõhumured mõne tõsise haiguse jälile.

Seedetrakt reageerib närvisüsteemile.

Vahel aga on inimesel probleemid seedetraktiga, kuid arst ei leia haigust, mis muresid põhjustab. Lahenduse on toonud hoopis massaažis käimine, jooga, veeprotseduurid, õhtused jalutuskäigud ja tassitäis rahustavat teed enne uinumist. Nii paraneb uni ja leeveneb stress, mis sageli gaase, kõrvetisi ja muid kõhuhädasid põhjustab. Ka üliõpilastel sagenevad seedeprobleemid eksamiperioodil, kui on palju närvipinget. Närvisüsteemist põhjustatud gaase ja teisi kõhumuresid nimetatakse ärritatud soole sündroomiks.

Gaase ennetavad ja leevendavad...

...probiootikumid, jogurtid, aedtillivesi, kaerahelbed, kummeli- ja ingveritee, koirohi, oliivi- ja astelpajuõli ning muud kvaliteetsed toiduõlid. Gaasidest aitab hoiduda ja juba tekkinud gaasivaevusi leevendada puhta gaasita vee joomine ja liikumine, näiteks jalutamine ja ujumine. Istuva töö tegija peaks sagedasti toolilt püsti tõusma, et toit seedekulglas liikuda saaks. Kui on periood, mil tekib väga palju gaase, siis aitab ka, kui seedetraktile puhkust anda – mõnda aega veidi vähem süüa.

Allikas: Külliki Suurmaa, Lääne-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog.

Artikkel ilmus Tervis Plussi 2012. aasta augustikuu ajakirjas.