Foto: PantherMedia / Scanpix
Brena Fitness 21. august 2017 08:17
Kõhutuulutamine on normaalne inimkeha tegevuste osa, millega me kõik kokku puutume. See on tegelikult keha viis sisemisi gaase väljutada nagu me seda teeme ka krooksudes või hingates ning üljuhul on see kahjutu, seedeelundkonnale vajalik tegevus.

Üldjuhul on puuksud lihtsalt ebamugavad ja mitte midagi, mille pärast pöördesse minna. Mõnel juhul võib neil isegi kaitsev funktsioon olla! See on iseenesest väga hea viide sellele, et sinu “pepuputukad” on hästi toidetud ning töötavad hästi ja et sinu toitumine on üldjuhul päris tervislik. Kiudaineterikkad toidud võivad tekitada gaase, aga samal ajal toidavad nad häid baktereid meie soolestikus, mis moodustavad meie immuunsussüsteemi ja kaitsevad meid igasugu haiguste eest nagu südamehaigused, vähk, diabeet ja isegi ülekaal.

Kuigi see pole veel teaduslikult kinnitust saanud, annavad mõned varajased tõestused märku, et puuksud kaitsevad teatud haiguste eest kindlate gaasiühendite pärast, mida nad endas hõlmavad. Kõhutuuled sisaldavad vesiniksulfiidi, mis tekib keha normaalse elutegevuse juures ning on vajalik rakkude tööks. Mitte et ma sul soovitaks nüüd enda või kellegi teise puukse nuusutama minna, on võimalik, et vesiniksulfiidi sissehingamine (jep, kasvõi enda kõhutuulest) väikestes kogustes võib kaitsta raku mitokondreid ning mingil määral peatada rakkude hävinemist.

Teisalt aga on üleliigne puuksutamine märk sellest, et seedeprotsessid on nii kihva keeratud, et mõni sügavam probleem võib olla põhjustaks. Nende hulka kuuluvad:

 • toidutalumatused ja -allergiad
 • bakterite kääritamine, mis tekib teatud toitude söömisest (FODMAP)
 • läbilaskva soole sündroom või muud seedeprobleemid (näiteks Crohni tõbi, ärritunud soole sündroom ja tsöliaakia (gluteenitalumatus))
 • kõhukinnisus
 • halbade bakterite ülekasv peensooles. Tavaliselt seguneb toit soolestikus seedemahladega ning toitained imenduvad vereringesse ja ülejäägid saadetakse käärsoolde. Bakterite ülekasvu puhul ei toimi korralikku imendumist, seda eriti rasvlahustuvate vitamiinide ja raua puhul, mis põhjustab omakorda bakterite ülekasvu ja gaasitamist (novoh, siia võibki inimeste rauapuuduse põhjus olla maetud! – Sille).

Kuidas sa tead, kas sul on põhjust oma kõhutuulte pärast muretseda?

Kontrolli, kas lisaks ainult gaasitamisele ja puhitusele on sul veel mõningaid sümptomeid nagu:

 • nõrkus või pidev väsimus;
 • nahaallergiad, lööbed, akne;
 • allergianähud nagu vesised silmad või sügelev kurk;
 • kõhukinnisus või -lahtisus;
 • veri uriinis või väljaheites;
 • valu lümfisõlmedes (sealhulgas kubemekiirkonnas), kurgupiirkonnas ning kaenla all;
 • muutused kehatemperatuuris, kaalus, une- või menstruaaltsüklis.

Kui sinu puuksutamine paneb sind muretsema, siis järgmises postituses jõuame selleni, kuidas puuksutamist (sealjuures siis just halva lõhnaga puuksutamist) vältida ning vähendada, kuid seniks võid lugeda minu hiljutist artiklitseedeprobleemide kohta, mis osalt juba ka vastuseid annab!