Uudised

Oma UNISTUSI ei saa tühistada 

Helena Roosaar, 21. juuli 2017 08:00
Detsembris / jaanuaris hakkasin mõlgutama, et minus jätkuvalt on unistus, mis vaikselt istub ja sahistab nurgas – joosta maratoni. On unistusi, millega pole vaja rutata, kuid mulle tundub enda vanusele mõeldes, et maratoni pole vast mõtet väga edasi lükata.

Vaikselt ikka olen rääkinud sellest viimased kuud, aga kuna vorm polnud kiita, siis polnud väga kindel, kas see ka tõenäoline on. Vaikselt vundamenti ladudes olen siiski otsustanud, et jah see aasta on see aasta, kus unistusi ei tühistata – 8. oktoober – Eesti maastikumaraton 42 km.

Tutvustus on lummav - rada viib Sind läbi Eesti kaunite ja puutumatute metsade ja rabamaastiku. Samavõrra, kui jooksuvõistlus, on see ka ekspeditsioon läbi Eestimaa suurima asustamata kõnnumaa. Rada algab Lahemaa Rahvuspargist ja lõpeb Kõrvema Maastikukaitseala keskuses Aegviidus. See jooks ei ole kartlikele. Katkestamine ei ole võimalik. Kord stardijoonel, pead maksku mis maksab jõudma omal jõul finishini. Tasuks on kõige erilisem saavutus ja mälestused, mida Eesti loodus pakkuda võib.

Maastiku maratoni rada kulgeb valdavalt kitsastel metsaradadel ja pinnasteedel, kuid esineb ka ebatasaseid ja alustaimestikuga lõike, mis panevad vaimu tõsiselt proovile. Raja kergeimad ja ühed ilusaimad lõigud on Viru Raba ja Kõnnu Suursood läbivad laudteed. Kõrguste vahed ei ole Eestile kohaselt suured ja need moodustuvad põhiliselt järsuservaliste jõeorgude ja ooside ületamisest. Rada on tähistatud lintide, noolte ja RMK matkaraja tähistega. Kõik osalejad saavad alla laadida raja GPS andmed. Rada on avatud 7,5 tundi, mis tähendab, et seda võib läbida ka hoogsa matkana.

Mulle sobib rohkem maastikujooksud  ehk  trailrunning ja et seal pole võimalik katkestada – järelikult tuleb lõpetada.Hetkel olen alustanud Jooksja käsiraamtu järgi maratonitreeningut -  eks ma natuke ebavlev olen kas sellest piisab, kas see on hea valik, teen ma kõike õigesti. Eks ma vaikselt pusin ja aega mööda ole ju näha kas vorm paraneb.Praegu olen teinud kaks pikemat  jooksu - 11.5 km ja 13 km. Samuti olen saanud kirja 1 h jooksulinti,  9 km rulluisutamist, 21 km ratast, kiirustreeningu ja maastikujooksu Harku – Nõmme terviserajal, välitreeningu Revalis ja pooliku kiirusetreeningu Stroomi rannas, pluss Pargijooksud kui võimalik.

Reval Spordi välitreeningus sõtkusime Linnahalli treppe ja vahele oma keharaskusega harjutusi ning muud kardiot. Soovitan välitreeninguid kindlasti kõigile – õues on mõnus ja alati on uus koht ja uus kava – mugavustsoonist välja – ja treener Bret on äärmiselt positiivse hoiakuga. Kui sul kehtiv kuukaart saad võtta sõbra tasuta trenni kaasa.

Stroomi rannas oli kavas 40 minutit kiirustreeningut spordilangevarjuga -  resistance parachute -  kui olin 22 minutit lõike jooksnud hakkas vali vihm ja kõva äike -  koju jõudes olin läbimärg. Spordilangevarju proovisin esimest korda – sa kinnitad selle enda kõhu ümber ja joostes lõike kõigest väest võtab ta tuule endasse ja tekitab takistuse, et sul oleks raskem joosta. Mulle väga meeldis.

Nõmmel kiiruse treening koosnes sellest, et 3 min jooksin kiire tempoga ja 3 min kõndisin ja nii 5-6 korda pluss soojendus ja cool down. Maastikujooksul oli 5 km treeneriks Tarmo, kes otsis üles kõik tõusud  ja lõppu tegin kaks üles minekut suusamäest ja kerge sörk lõppu. Mõlemal treeningul tuli kuskil 6 km kokku.

Kindlad võistlused, mis enne maratoni kavas on  - on Xdream ja Vilniuse poolmaraton -  suured tänud Tarmole, kes pääsmed võitis ja mu kaasa võtab ja Klubi Tartu Maraton, kes toreda loosi korraldas. Võistlusi, kus osaleda tahaks on  augustis / septembris 4-5 veel, kuid pean jooksvalt vaatama kuidas töögraafikud lubavad osaleda. Pöidlad pihku, et lubavad.

Olen nüüd ka uhke Garmini spordikella omanik -  enam ei pea telefon taskus jooksma, kui just runfiesid teha ei taha, vaid saan ainult kellaga oma trenne salvestada, eriti hea on kilomeetri aegadel silma peal hoida ja lõike, kus aega vaja vaadata nüüd joosta. Elu on mugav nüüd! Aitähh, Tarmo!

Vaata ka teisi Helena postitusi http://helkuteebsporti.blogspot.com.ee/.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee