Uudised

Vastikud komistuskivid trennis: PEA KÄIB RINGI 

Reeli Maasikamäe, 26. juuni 2017, 09:32
Foto: PantherMedia / Scanpix
Miks tekib pearinglus?

“Halba enesetunnet ja pearinglust võib trennis põhjustada ülekoormus,” hoiatab MyFitnessi rühmatreener Marge Rull. “Kui teed trenni liiga kaua või väga kiire pulsiga, võid südame üle koormata. Sellest annavad märku iiveldus ja nõrkustunne,” toob treener välja ohtliku olukorra hoiatusmärgid.

Mina ja ülekoormus

Marge Rull: Kuna olen treener, teen õhtu jooksul mitu treeningut järjest ja tean hästi, mida tähendab ülepingutus. Kui keha väsib, läheb pulss kiireks, liigutused muutuvad aeglaseks ja tekib tunne, justkui liiguks vati sees. Algaja treenerina tundsin õhtu viimastes trennides sageli iiveldust, sisemist värinat ning pearinglust. Oleksin pidanud trenni pooleli jätma, kuid mul tuli treenerina ikka edasi tantsida.

Õnneks olen ajaga targemaks saanud ja oskan nüüd paremini oma tunniplaani sättida, nii et juba aastaid olen andnud trenne mõnusa enesetundega.

Kuidas vältida ülekoormust?

1. Kui treenid jõusaalis, tee seeriate vahel sellised pausid, et taastuks normaalne hingamine.

2. Kui valitud koormus käib üle jõu, mine häbenemata tagasi väiksemate raskuste juurde ja vali kardiomasinal madalam pingutusaste.

3. Hoia treenimise aeg mõistlik. See käib igasuguste treeningute kohta. Mõistlik on aeg kuni 1,5 tundi. Vahel teevad trennientusiastid 2–3 rühmatrenni järjest, et võtta viimast, aga see on tervisele ohtlik.

4. Mine trenni puhanuna. Keha väsib kiiremini, kui lähed trenni pärast kehvalt magatud ööd või pingelist tööpäeva. Arvesta sellega, et kurnatuna tekib ülekoormus kiiremini.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee