Foto: Oliver Mooses
Kadri Kütt/ajakiri START! 29. mai 2017 15:00
Sõltumata elukutsest ja asukohast, on võimalik muuta aktiivne liikumine iga päeva energiat andvaks osaks. Küsisime Eesti avaliku elu tegelastelt, millist trenni nad harrastavad ja millised spordiriided seejuures mugavuse tagavad. 

Anni Rahula
Jalgpallikohtunik ning muusika- ja meediategelane

Jalgpalllikohtuniku ametiga seoses olen kohustatud läbima teatud füüsilised katsed ja seetõttu pean keskenduma eelkõike jooksmisele. Üritan treeninguid sättida nõnda, et vähemalt neljal päeval nädalas saaks trenn tehtud. Lisaks üritan regulaarselt teha ka pilatest ja jaanuaris märtsini tegin kaasa Nike Training Clubi treeningutel MyFitnessis. Need trennid on nüüd raseduse viimase trimesti tõttu veidikeseks kõrvale jäänud.

Armastan treeningutel ümber riideid kanda. Mulle meedivad väga retuusid, ja kuna olen päris pikk, siis kannan just selliseid retuuse, mis on pigem pikale sportlasele tehtud. Olen terve elu Nike kandja olnud. Mul on umbes 85% Nike tooteid ja ülejäänud teistelt firmadelt. Ma päriselt ei teagi, kuidas see nõnda välja on kujunenud, aga küllap maitse ühtib Nike omaga.

Daniel Levi Viinalass
Laulja, mentor saates “Väikesed Hiiglased”

Käin mõned korras nädalas jõusaalis. Suvel teen oluliselt rohkem sporti koos sõpradega! Mulle meeldivad eelkõige mugavad ja vastupidavad spordiriided. Kannan enamasti Nike tooteid, sest need on sellise lihtsa ja minimalistliku disainiga, mis mulle meeldib.

Allar Raja
Sõudja, neljakordne Euroopa meister

Minu põhitööd, milleks on sõudmine ning Politsei- ja Piirivalveametis spordi arendamine, sisaldavad juba südamelähedasi tegevusi, kuid muu vaba aja sisustan meeleldi golfi ja sulgpalliga. Viimasel ajal on aktuaalne ka rattasõit, olgu siis fat bike, cyclo- või maanteeratatas. Põhjus on heades treeningpartnerites.

Trenniriideid on mul kindasti palju, sest enamasti treenin kaks korda päevas ja spordialade loetelu, mida harrastan, on pikk. Riiete puhul hindan nende funktsionaalsust, praktilisust ja mugavust, millest viimased kaks peaksid olema justkui kaks ühes. Spordiriiete puhul pean oluliseks materjalide arendamist ja seda, et mugav ning õhuke rõivas võib olla nii jahutava kui ka sooja hoidva omadusega.

Nike on üks bränd, mis katab suuresti ära kõik mu nõudmised. Nende tooted on funktionaalsed ja ilusa disainiga, alustades sõudekombedest kuni tõstekingadeni. Teine bränd, mille riideid ma aina juurde muretsen ja treeningul kannan, on Compressport. Täielik tippkvaliteet ja korralik materjali revolutsioon.

Sandra Vabarna
Torupillimängija, folkansabli Trad.Attack! liige

Käin jooksmas, rulluisutamas, kõndimas ja suusatamas. Treenin 3–5 korda nädalas ja teen iga päev joogat.

Mulle meeldivad mugavad ja spordiala jaoks õiged trenniriided. Näiteks jooga jaoks joogapüksid, matkamiseks ja kõndimiseks sobivad riided aga olenevalt ilmast. Treeningriideid ei ole mul palju, igale spordialale ühed riided. Kui läbi lähevad, siis ostan uued. Õues käimiseks ja matkamiseks eelistan riideid Fjällrävenilt, sest need on nii kvaliteetsed, mugavad, vastupidavad. Teiste alade puhul ei ole eelistusi, kvaliteet on oluline.

Ardo Kaljuvee
Fotograaf

Spordiga tegelen olenevalt hooajast. Ma pole kindlasti selline “1. jaanuarist hakkan jälle korralikult trennis käima!” inimene. Pidevalt tekib tunne, et mida rohkem reisin, seda rohkem liigun. Eestis olles on minu trenniks jõusaal, aga reisil olles on palju jalgsi liikumist ja erinevatesse kõrgustesse ronimist. Regulaarset, nagu ehk enamik on harjunud, ei ole mul võimalik trenni teha, mind pole lihtsalt Eestis. Peaaegu iga kuu on kuhugi reisimist ja see hakib tavalise trennigraafiku.

Väga ägedaid ja moodsaid spordiriideid mul ei olegi. Olen palju kandnud Nike riideid ja jalanõusid, aga seni on see olnud mitte väga teadlik valik. Kuidagi on lihtsalt nii juhtunud. Spordiriideid pole ma endale igal hooajal kõige uuemaid mudeleid ostnud, pigem vastupidi. Trenniriided on mul 6–7 aastat vanad või vanemadki. Kui keegi mind uuemate rõivaste kasulikkusega kurssi viib, võib-olla siis uuendan ka trenniriiete garderoobi.

Kati Toots
Seltskonnategelane

Tegelen praegu spordiga küll, aga mitte nii aktiivselt kui varem. Eelistan kerget jooksu ja lapsega rohkem ühiseid liikumisvõimalusi leida. Nüüd on võimalus liikuda ka ratastel. Sammulugeja püüab päevas 9000–10 000 sammu kätte.

Mul ei ole kindlat spordiriiete brändi eelistust, tähtis on mugavus. Eriti jälgin mugavust jalatsite juures. Aga kui rääkida värvist, siis pigem valin huvitavad ja kirevad spordiriided. Silmatorkav värv teeb nähtavaks, eriti oli see ohutusele mõeldes oluline pimedal ajal.

Meile meeldib väga lapsega kalastada, see on omamoodi hobisport. Talvespordina harrastasin kunagi mootorsaaniga sõitmist. Nüüd on mõtteis teha seda ka lapsega. Üldiselt meeldivad mulle ekstreemsed tegevused, nagu atv jne.

Erik Orgu
Personaaltreener ja toitumisnõustaja

Kõige sagedamini teen jõutreeningut ja korra nädalas proovin tegeleda jooksmise ning poksiga.

Spordiriiete puhul ma valiv pole, vahel on mul päris naljakas kombo seljas, aga jalatsiteks on mul alati Vibramid või Ecco toodang, kuna need on minu jaoks kõige mugavamad. Trenniriiete puhul lähtun sellest, et need oleks minimalistlikud ja puuvillast, et nahk saaks hingata.

Artikkel ilmus eriväljaande START! 2017. aasta ajakirjas.