Foto: sergeizjuganov.com
Ajakiri START! 16. mai 2017 11:00
Tahad spordiala, mis paneks tõeliselt proovile nii vaimsed kui ka füüsilised võimed? Sellisel juhul soovitab START! fitnessi. Palusime Janno Uusil selgitada, kuidas tema selle ala juurde sattus ning mida läheb vaja, et fitnessis läbi lüüa.

Fitness on äärmiselt mitmekülgne sport, mis sunnib oma vaimseid ning füüsilisi võimeid pidevalt proovile panema. Just see ongi minu jaoks fitnessi võlu. On suurepärane tunne õppida tundma, milleks on suuteline mu keha, aga veelgi enam – milleks olen suutlik vaimselt. Usun, et fitness arendab tohutult, õpetab end tundma ja hindama viisil, mida muidu ei kogeks.

Minu võistluskategooria, men's physique, on praeguses fitnessimaailmas üks konkurentsitihedamaid. Fitnessi populaarsus kasvab iga päevaga ja seda nii meeste kui ka naiste hulgas. Sellega läheb kogu aeg paremaks ka harrastajate tase. Uued võistlejad kasvavad peale üha parema ettevalmistusega. See sunnib, aga ka motiveerib treeningutes endast absoluutse parima andma. Sportlane kasvab ja areneb mitte ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt, kuid sellest kõneletakse fitnessi puhul ehk vähem.

Hirmutav esimene hooaeg

Möödunud aastal võistlesin esimest korda. Olen praegu, valmistudes uueks võistlushooajaks, kahtlemata oluliselt paremini ette valmistunud. Ja seda nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Samaväärselt arenen iga päevaga teoreetilistes teadmistes, millel on selles spordis nagu mentaalsel ettevalmistuselgi väga suur mõju tulemustele. Esimene võistlushooaeg mõjus mõnevõrra hirmutavana ning nagu uute asjade puhul ikka oli ka mul “pea ees vettehüppamise” tunne. Praegu seda pole. Olen eneseteadlikum, usun oma võimetesse ning tunnen sisemist põlemist ja soovi olla parimate seas.

Fitness ei ole sprint. See on elustiil, see on tasakaal ja pühendumine. Mu endine treener Taavi Koovit ütles kunagi: “Kõige lihtsam on keerata selg ja minema kõndida”. See on väga õige. Ilmselt teavad kõik, kes selle alaga kokku on puutunud, kui suurt pingutust see tegelikult nõuab. Iga päev. Fitness on osa minu elust. Ka võistlusvälisel ajal, mida võistlejad nimetavad offseasoniks, on see osa minust. Treeningud, toitumine, tasakaal. Möönan, et mulle sobib ja meeldibki selline korrastatus ning süsteemsus. Kindlasti toetab see oluliselt pikemas perspektiivis selle spordiala harrastamist.

Fitness pole kindlasti mitte ainult sport. See on mind palju aidanud ning paneb mind pidevalt püstitama elus uusi sihte ja leidma veelgi julgemaid väljundeid. Samuti on see toonud mu ellu palju positiivset, väga häid ja sooje inimesi ning unustamatuid hetki.

Foto: sergeizjuganov.com

Õnnetusest uue alguseni

Sport ei olnud mulle ka varem võõras. Olen aastaid olnud suur motospordihuviline. Mind paeluvad kiirused, oma jõu ja võimaluste vahetu tunnetamine nii autoroolis kui ka mootorratta sadulas. Mõned aastad tagasi sattusin mootorrattaga avariisse ning vigastasin tõsiselt selga. Avariile järgnes pikk taastumise teekond, mil olin sunnitud olema kaua lamavas asendis ja osaliselt ka liikumatu. Sellega kaasnesid mitmed tagasilöögid elus. Emotsionaalselt oli see erakordselt keeruline aeg. Kui sa oled harjunud pidevalt liikumises olema, tekitab voodisse aheldatus ängistust ning pessimismi. Tagasi vaadates usun, et see on toonud mu praegusesse, kasvatades ja distsiplineerides mind.

Inimesele, kellele liikumine on tavapärane osa elust, tähendab pikaajaline liikumatus ka olulist mõju füüsilisele vormile. Seetõttu sai oluliseks osaks taastumisel just lihaste aktiivsena hoidmine, et need ei kärbuks. Mulle tuli appi tõeliselt andekas funktsionaaltreener Monica Lauri. Arutasime temaga läbi avariist tulenevad võimalikud ohud treeningul ning koostasime sellest lähtudes treeningukava, mis neid riske arvesse võtsid. See koostöö mõjutas oluliselt minu taastumist. Mis aga olulisem, süstis minusse taas usku ja positiivsust.

Öeldakse, et süües kasvab isu. Seda sõna otseses mõttes. Nimelt tekkis üha paraneva enesetundega soov mõista enam ka toitumisteemat. Minu tolleaegne toitumine oli korratu ning ei toetanud minu füüsilise arengu ootusi. Elu viis mu kokku Margus Silbaumiga, kes on äärmiselt võimekas, haritud ning analüüsiva käekirjaga treener. Meie koostöö oli aus ja vahetu ning pean seda tänini heade tulemuste võtmeteguriks. Olin muutustega tohutult rahul, täis positiivseid emotsioone – mul on erakordselt hea meel, et elu mind niivõrd suurepäraste inimestega kokku viis. Soovitasin (ja soovitan endiselt) julgelt koostööd nii Monika kui ka Margusega. Samal ajal otsustas üks silmapaistev naine, Evelin Ainomäe, minna võistlema. Mäletan selgelt kõnet Eveliniga, mil ta teatas, et pani end võistlustele kirja. Just see oli ka mulle sütitajaks. Tundsin, et aeg on küps. Registreerisin end võistlustele ja nii see teekond algas.

Edu algab eesmärgist

Mulle meeldib üks selline inglisekeelne ütlus “My focus is different. My time is being invested in growth. I don't expect people to understand me what I'm up to, eventually they'll see. Igaühel on edust ning edukusest oma arusaam. See on piiritult subjektiivne ning oleneb ikkagi palju sellest, kes me inimestena oleme. Küll aga arvan, et ükskõik millisena me edu ei mõtesta, tähendab see ikkagi tohutut tööd. Arvan, et edu puhul on esmatähtis eesmärk. Inimesed kipuvad ikka otsima vabandusi, põhjuseid, miks midagi mitte teha. Ja neid põhjuseid leiab alati, olgu selleks siis sõber, keda pole ammu nainud, mõni vingem sünnipäev, tutikas film kinos. Julgen oma kogemusest öelda, et iga inimese võimekus kohaneda on erinev. Alati tuleb arvestada oma ootuste, isikuomadustega. Ent elus tuleb teha valikuid ning fitnessi puhul ei ole see kuidagi erinev. Hall argipäev tähendab tihtilugu, et sõpru jääb vähemaks ehk muutud ka mõnevõrra kinnisemaks. Õpid ise süüa tegema ning käidki üha vähem väljas. Selles tuleb õppida elama ja see kindlasti ei sobigi kõigile. Samas on ääretult oluline lähedaste toetus ja mõistmine. Tegelikult võiks suisa öelda, et üksi seda sporti teha on väga raske ja kurb. Küll aga peab arvestama teatud muutustega, mida see valik kaasa toob.

Tegelikult pole aga fitnessi-elu nii dramaatiline midagi. Sinu ellu tulevad uued inimesed, uued väljakutsed, uued tegemised. Ja enamasti kõige üllatavamatel hetkedel. Tuleb end vaid neile avada.

Edu fitnessis on seotud kõige sellega, mis meie elus toimub. Millele end avame, millest ja kellest huvitume, kellega kohtume. Näiteks on minu maailmapilti aidanud tohutult avardada just üks säärane ootamatu tutvumine Peep Vainuga. Ta on erakordne inimene, kellesarnaseid on vähe. Tema sulest ilmunud “Kõige tähtsam küsimus” pani mind teistmoodi ja ehk struktureeritumalt mõtlema sellele, kuhu tahan elus jõuda ning mida teha.

Ma ei ole seda tüüpi inimene, kes armastaks oma plaane jagada. Need on minu peas, settivad ja selginevad ning eks tulevik näitab. Küll aga pean hästi oluliseks õppida end hindama ja armastama – kui sa seda ei õpi, ei saa seda ka teistele pakkuda. Praktika on tõe kriteerium. Edu saadab neid, kes leiavad viisi näha positiivset ja nautida protsessi. Nautida ja tunda sellest rõõmu ning oma isikliku eeskujuga suunata ning motiveerida lähedasi. Minu jaoks on viimane erilise tähtsusega. Olles elu pahupoolt väga lähedalt näinud ja tunnetanud, julgen öelda, et sealt väljatulekuks peab olema tugevat iseloomu ja tohutut tahtmist.

Motivatsioon tööle

Motivatsioon elab iga inimese sees. See tuleb üles leida ja tööle panna. Minu sooviks on alati olnud lähedaste toetamine ning suunamine oma eeskuju kaudu. Arvan, et kui mina ise suudan viia ellu oma eesmärgid ja unistused, innustab ning inspireerib see neidki. Näen juba praegu oma tutvusringkonnas muutusi. Nii mõnedki soovivad elada tervemat ja aktiivsemat elu. Kui olen oma tegemistega selle tõuke andnud, on see mullegi suur motivaator.

Alguses läksime kohe “riidu”!
Monica Lauri
personaaltreener, toitumisnõustaja ja holistilise regressiooniteraapia praktikant

Janno on mees, kes püstitab eesmärgi ja saavutab selle, ükskõik kui kättesaamatu see ka ei tundu. Meie kohtusime paar aastat tagasi, kui tema mootorrattaõnnetusest oli möödas mõni kuu. Alguses läksime kohe “riidu” – Janno oli sel ajal juba fitnessalal tugev, kuid meie nägemused sellest, kuidas õnnetusjärgselt treenida, ei ühtinud kuidagi. Tema vapustavalt tugev tahe mitte alla anda ja olla valmis pingutama lõpuni oli minu jaoks kohati hirmutav. Alustasimegi nii, et tegime harjutusi ning muudkui arutasime, et miks ja kuidas. Jannot ei pidanud motiveerima rohkem tegema, vaid teda tuli isegi tagasi hoida. Minu jaoks on ta tõestus sellest, kuidas tugev vaim mõjutab keha.


Ta tahab oma kehast maksimumi
Marko Kurs

IT-spetsialist

Kohtusin Jannoga jõusaalis, kus ta enne oma esimest fitnessivõistlust vormile viimast lihvi andis. Ta oli juba siis treeningutele väga pühendunud, et oma kehast maksimum kätte saada. Janno on väga uudishimulik ning tahab teada võimalikult palju nii toitumise kui ka harjutuste õige sooritamise kohta. Ta ei karda kunagi abi küsida ning on valmis kõike omal nahal katsetama, et leida just temale sobivaim treeningmeetod ning seda toetav toitumine.
Jõusaalis on ta teistele inspiratsiooniks, kuna pingutab alati maksimaalselt ja on oma avatud olekuga ka teistele toeks, olgu siis nõu või jõuga. Ta läheb oma unistusi täitma ülevoolava entusiasmiga ning teeb kõik selleks, et realiseerida enda keha tõeline potentsiaal.

Law Shala
Rootsi fitnessist

I think it's very exciting to work with new people and learn new things, see others how the training and the philosophy they have in training. Janno offers itself when it comes to training and is open, he is proficient in training. He has one goal and that makes him very driven person. He is very easy to learn and is very comfortable person.

Jälgi Janno tegemisi!
Instagramist www.instagram.com/jannouus
Youtube‘i kanalist Janno Uus IFBB Men's Physique Fitness Athlete

Artikkel ilmus eriväljaande START! 2017. aasta ajakirjas.