Regiina Sepp 10. mai 2017 14:14
Käisin veebruaris kinos Hallide varjundite esilinastusel ja ostsin sealt Tervisesportlase paketi ja lisaks sain arsti konsultatsiooni tasuta kaasa. Kusjuures ammu olen mõelnud, et võiks ennast testida lasta aga olin veendumusel, et erameditsiinis on megad juurdehindlused. Ja uskuge mind, mina olen nende juurdehindlustega väga hästi kursis. Aga see on hoopis teine teema.

Igatahes võtsin ükskord SYNLABi hinnakirja ja otsisin välja haigekassa vasted/hinnad samadele analüüsidele, et kas minna sinna või teha oma haiglas samad analüüsid ära aga odavamalt, et noh ahvin nende paketti aga säästan raha. Suur oli mu üllatus, kui avastasin, et pakuvad teenuseid täpselt samade hindadega nagu haigekassa. Ei mingit juurdehindlust! Saate aru jah? See on ikka väga uskumatu värk. Isegi haiglad teevad tasulistele analüüsidele enamasti juurdehindluseid.

Aga tookord kinos püüdis mind kinni nende mega tore turundusinimene ja hakkas rääkima nende paketidest ja saime jutule, sest ta ei jõudnud ära imestada, et üks suvaline jorss  tibi tänavalt teab, kui palju maksab hemogramm või CRP ja, et nende teenused polegi kallimad, kui haigekassa teenused ning ja kuna meie jutt muudkui sujus siis  müüski mulle tervisesportlase paketi. Ja pealekauba sain arsti konsultatsiooni, ma küll seda väga vajalikuks ei pidanud aga, kui tasuta saab siis miks mitte. Samas enamus inimesi ei oska ilmselt analüüside vastuseid tõlgendada? Ja pädeva inimese jutt on ikka targem, kui ise referentsväärtuste järgi vaadata, kas jääb vahemikku või ei ja siis Dr Google abi kasutada nagu ma enamasti teen enne, kui arstilt vastuste kohta kuulen. Aga jällegi see on minu tööst sõltuv kiiks ja enamus ei näe enda analüüse enne arsti.

Alguses olin kindel, et jooksen kohe ennast testima aga tuli üks haigus ja teine haigus ja kolmas külmetus. Kuna analüüsides hinnatakse ka c-reaktiivne valku ehk põletiku näitajaid siis noh ei tahtnud tõbisena minna. Mitmete analüüside tulemused sõltuvad hetke olukorrast nii ka seal paketis. Näiteks ferritiin on ka haigustundlik ehk siis tõbisena selle väärtus tõuseb taevasse ja annab vale tulemusi. Teine piirang oli see, et päev varem ei tohi trenni teha.(No küll on raske see inimese trennihullu elu, eks?) Ja kolmas kitsendus oli ka veel, nende asukoht- lasnakal. Aga nüüd 02.05.17 avasid uue verevõtu punkti Veerenni 53a ja sinna on mul hea kerge minna, seega polnud enam vabandusi, miks edasi asja lükata ja lisaks hakkas ostetud voutser oma kehtivust kaotama. Seega lõpuks käisin ära ja nüüd on tulemused käes.

Ja mida veel nende kohta peab ütlema, on teeninduse kvaliteet, mis on lihtsalt üle prahi! Sa tunned ennast nagu kuningas või siis õigemini kuninganna. Just Sind ootavad nad täna enda juurde ja just Sinu jaoks on neil aega ning kui sõbralikult ja meeldivalt ja abivalmilt Sinuga suheldakse! No täiesti viis pluss! Ja uskude mind mina olen haigla töötajana harjunud poputamisega. Aga seal saab iga nn rea inimene ka poputamise osaliseks. Seega minge ja uurige maad- nad on väga sõbralikud.

Aga minu paketist rääkides siis võtsin endale Tervisesportlase paketi. Valisin selle päris mitmel põhjusel-

 • Milline on minu füüsilise koormuse mõju organismile, sh südamele ja neerutalitusele?
 • Ega minu treeningkoormus pole liiga suur?
 • Kas mu lihased saavad treeningujärgselt piisavalt puhkust?
 • Millised on minu organismi mineraalainete ja D-vitamiini varud?

Need on kõik väga vajalikud asjad, mida üks tervisesportlane peaks enda kohta teadma. Kõige enam huvitasid mind D-vitamiini ja mg näitajad.

Antud pakett koosneb järgmisetest analüüsidest :

 • Hemogramm koos 5-osalise leukogrammi ehk valgeverepildiga
 • Ferritiin
 • C-reaktiivne valk (kõrgtundlik)
 • Glükoos
 • Aspartaadi aminotransferaas
 • Kreatiniin
 • Kreatiini kinaas
 • Uurea
 • Kolesterool
 • Kaltsium
 • Magneesium
 • Vitamiin D

Analüüside vastused saadeti krüptitud kujul mailile juba järgmisel hommikul ning kokkulepitud ajal helistas labori arst ning rääkis vastustest lähemalt. Panen siia alla ka mõned märked kirja-

Kuigi hemoglobiini näitaja on mu veres 138, mis on väga hea näit siis ferritiini baagid ehk raua varud on täiesti otsas ning sain soovituse kolm kuud rauda juurde tarbida, lisaks süüa veiseliha, granaatõuna jms. Vastasel juhul hakkab ka hemoglobiini näit kiirelt kukkuma.  Ja siis on jama käes…. Soovitas mõndasid vitamiine ning tuletas meelde, et kindlasti koos piimakohviga rauda ei manustaks.

Ja d-vitamiin olen seda terve talve juurde krõbistanud aga ilmselt mu keha ei omista seda preparaati kõige paremini, sest muidu oleks näit kindlasti kõrgem. Kiitis, et on üle 50 ühiku aga referentsväärtusest siiski madalam. Minu oli 70 ühikut aga alampiir on 75. Soovitas preparaati vahetada ning manustada seda näiteks koos kalamaksa õliga või doseerida sprey kujul, et siis pidi imendumine parem olema. Ning meie suves peab seda väärt vitamiini ka suvel juurde tarbima. Kas teatsite, et kui päikesekreemi kasutate siis d-vitamiin ei saa imenduda?

Ja magneesium. Ka seda olen viimasel ajal pidevalt tarbinud aga sõltuvalt minu aktiivsest eluviisist oli ka selle näit väga madal. Pole küll defitsiiti, kuid näit võiks olla palju kõrgem, mitte alumise piiri lähedal. Seega tarbin edasi ja rohkem. Soovitas kolme kuu pärast eraldi mineraalainete paketi võtta, kust saab siis tõuse vaadata ja saab täpsema ülevaate.

Kõik muud näitajad olid mul väga korras. Treeningkoormus on täpselt paras ning praeguste analüüside järgi taastun trennidest kenasti ära ja ülekoormuse ohtu pole ehk siis tegelikult läheb eilse kehaanalüüsiga ühte auku, et võin enda piire testida küll ja hulle trenne sekka teha. Lisaks olid ka põletiku näitajad jms täiesti korras.

Laias laastus võib minu tervisliku seisundiga väga rahule jääda v.a siis ferritiini miinimumi lähedal olemine, mis vajab sekkumist aga kõik muu oli suhteliselt bueno.

Seega mina soovitan küll oma sammud SYNLABi poole seada ja aimu saada, mis sinu kehas hetkel toimub.