Foto: PantherMedia / Scanpix
Brena Fitness 7. mai 2017 17:00
Meie keha koosneb täielikult rakkudest: vererakud, ajurakud, lihasrakud, luurakud ja naharakud. Kas sa tead, palju neid kokku on? See number on nii suur, et ma kirjutan selle kohe numbrites välja ka! 30 000 000 000 000. Umbes nii palju! Muidugi see number varieerub vastavalt kaalule ja pikkusele ning soole, aga selline keskmine number on hea alguskoht! (fun fact, baktereid on meie kehas vähemalt sama palju, kui isegi mitte rohkem, kui rakke!). Kas sa adud ka, kui suur number see on? Kui aus olla, siis mina veel päris mitte!

Umbes üks kümnendik neist rakkudest taastoodetakse meie kehas iga päev. Kujutad sa ette! Me uueneme põhimõtteliselt iga päevaga! Seega see lause, et sa oled see, mida sa sööd, peab ikka väga kõvasti paika! See tähendab, et kuna me koosneme rakkudest ja rakkude tervis oleneb sellest, mida me teeme ja sööme, siis meie endi tervis on otseses seoses rakkude tervisega. Kui me oskame hoolt kanda enda rakkude eest, on hea tervis garanteeritud (noh, peaaegu, 100% ei tasuks kunagi millegi peale lootma jääda). Aga vaatame siis edasi.

Raku tervis oleneb sellest, kui kergesti toitained rakku siseneda saavad ning kui kiiresti ja tõhusalt see rakk neid toitained lõhustada suudab. Toitainete all ma mõtlen siis süsivesikuid, valke, rasvu, vitamiine, mineraale, fütotoitaineid ja veel mõningaid pisemaid aineid.

Meie keha toodab ühte sellist toredat hormooni nagu insuliin, kes kergitab pead siis, kui me midagi sööme. Tema ülesanne on lihtsustatult öeldes sissesöödud toiduosakesed saata sinna, kuhu vaja – meie rakkudesse. Kui meie rakud on terved siis nende membraan ehk ümbris on pehme ning insuliin töötab piltlikult öeldes võtmena, kes rakuukse lahti teeb ja toitained sisse saadab. Kui meie rakumembraan on näiteks haige ja jäigastunud, ei saa toitained läbi minna. Lihtne, eks? See tähendab, et osa toitainetest läheb lihtsalt kehast läbi ja väljub teiselt poolt või siis mis veel hullem – ladestub rasvana. Ma ei olegi kindel, kumb hullem on, kas paksuks minemine või vitamiinide- ja mineraalide puudulikkus.

Üks põhjuseid, miks meie rakumembraan võib olla kõvastunud, on tugevalt töödeldud rasvad, mida leidub küpsistes, kommides, maiustustes, valmistoitudes ja poolfabrikaatides, kuna nad on odavad ja lihtne toota. Kes ütleb, et fritüüritud toode, mille poest ostsid (nt krõpsud või kananagitsad) ei ole tehtud terve päev otsa sama rasva sees? Sest noh, oled ilmselt isegi näinud, kuidas friikartuleid kiirtoidukohtades tehake – kes teab, mitu korda päevas (kui üldse) nad seal seda õli vahetavad? Iga korraga tekib sinna aina rohkem kahjulikke kemikaale!

Kui rakud on haiged ja me ei saa kätte vajalikke toitaineid, läheb käiku selline põnev paradoks nagu: overfed and undernourished. Eesti keelses tõlkes tähendavad mõlemad sõnad sama, seega on raske seda mõtet lühidalt edastada, aga pikemalt see tähendab, et keskmine inimene sööb rohkem, kui ta peaks ja saab vähem toitaineid, kui ta peaks. Näiteks terve päev otsa krõpsudest elades (ühel neiul Ameerikas oli selline toitumishälve), on tervislik kriis päris kiire tulema, kui on jõutud täiskasvanuikka.

Paljud inimesed ei oska isegi arvata, et nende rakud võiksid olla põletikus või ebaterved. Paljud inimesed ei mõista, et meie keha on üks suur ja üksteisega tugevalt läbi põimunud süsteem. Meie tunded ja käitumine mõjutab meie rakkude tervist ja meie rakkude tervis mõjutab meie enesetunnet ja haigusi (või nende puudumist).

See postitus ei ole mõeldud reklaamina, kuid räägin enda kogemusest, et kunagi ammu tegin Zinzino põletikutesti, mis näitab väga hästi ära, kui heas seisukorras on inimese raku tervis. Seda mõõdetakse Omega 3 ja Omega 6 tasakaalu põhjal ning minul oli toona (ilmselt mingi 2 aastat tagasi) see näitaja 15,6. Ideaalne oleks üks või parimal juhul kolm. Need, kes peavad rohkem kinni Vahemere dieedist (palju kala), neil on see näitaja tavaliselt parem ka, kuid mida rohkem liha ja töödeldud toitu, seda kõrgem see näitaja ka on.

Võtsin päris pikka aega Zinzino kalaõli ning hakkasin palju rohkem sööma erinevaid seemneid ja pähkleid, kuna ka neis on Omega 3 ning paar kuud tagasi tegin testi uuesti ning mu näitaja oli 9,5! Mitte küll veel väga hea, aga näed, palju parem! Ja ma tunnen ennast palju paremini kui toona, mil pidevalt tahtsin lõuna ajal magada!

Haigused ei saa elada põletikulises keskkonnas, nii et pole vahet, kas sul on külmetus, angiin, tsüst, diabeet või mõni koledam diagnoos – kui su rakud on terved, oled ka sina terve. Nii ulme, kui see ka pole, on see väga õige. Ja põhjus, miks ma pealkirjas ütlen, et enne, kui tõttad apteeki, loe seda artiklit, ongi see, et kui meie rakud on haiged, siis nagu sa juba eestpoolt aru said, toitained ei pruugi lihtsalt imenduda ning lisatoitainete ostmine võib olla täielik raharaiskamine. Mõtle selle peale! Kui sa praegu mõnda lisandit võtad, kas sul on enesetunne paremaks ka läinud?

Kuidas oma põletiku taset testida? Ega mina tegelikult paremat viisi, kui Zinzino, ei teagi, Eestis vähemalt mitte. Hetkel on meil Hers trenniajakirjaga koostöös käimas mäng, mille raames on võimalik üks anonüümne test endale võita koos VaimuKeha konverentsi piletiga. Mängu leiad SIIT! Konverentsist aga rääkides, siis üks Hers ajakirja taga olevatest inimestest, Igor Odnenko tuleb koos Marko Nõuga 13. mail meile just sellest samast teemast rääkima – raku tervisest, selle olulisusest ning kuidas rakku tervendada. Ma ei oska ilmselt ise veel isegi rõhutada, kui tähtis teema see on ja annan endast kõik, et selle loengu ajal ühtegi korralduslikku tegevust tegema ei peaks.

Loe ka teisi Brena Fitnessi postitusi http://www.brenafitness.eu/.