Foto: PantherMedia / Scanpix
Tervis Pluss 3. mai 2017 12:00
Ammu on möödas ajad, kui me spordiriiete puhul hoolisime pelgalt praktilisusest. Sport on tunginud moesfääri ja vastupidi. Uusimate spordirõivatrendide järel jooksmine on saanud paljude jaoks põnevaks trenniks ning kasu saame sellest õnneks kõik! 

Spordirõivad toovad moetööstusele ka üha rohkem raha ja nende müügi kasv edestab isegi tavamoe oma. Lisaks traditsioonilistele spordibrändidele on turule tulnud mitmed luksusmärgid, spordirõivaid on hakanud tootma ka peavoolumoe suurtegijad ning spordirõivad on saanud meie tavagarderoobi osaks. Isegi su ema või vanaema on tõenäoliselt läinud kaasa mugava ja efektse tossutrendiga!

Uute brändide turuletulekuga on laienenud ka hinnakahvel. Kallimate spordirõivaste hinnad võivad ulatuda suisa tuhandetesse eurodesse ning me ei räägi mitte profirõivastest, vaid täiesti tavalistest dressidest ja retuusidest. Kõrged hinnad ei taga alati aga kvaliteeti, vaid pigem prestiižiaura. Austraalia tarbijate huvide kaitsmisele keskenduv veebiportaal choice.com.au korraldas uuringu, kus hinnati seitset retuusipaari, mille seas oli nii vähem kui kümme eurot maksvaid kui ka saja euro hinnaklassist tooteid. Testitulemused andsid mõista, et mitte alati ei tõuse kvaliteet koos hinnaga.

Disainistuudiost kauplusesse

Üha põnevamaid uudiseid tuleb brändidelt, mis on aastaid vaid moekaubaga tegelenud. H&M Sport on kontseptsioon, mis pakub atraktiivseid ning tehnilistest kangastest valmistatud spordiriideid kättesaadava hinnaga. Uurisime naistekollektsiooni disainerilt Petra Smedsilt, milliseid rõivaid on peatselt oodata trennisaalidesse ja jooksurajale.

Petra, kuidas kirjeldaksid tõeliselt head spordirõivast?

Minu arvates ühendab hea spordirõivas mugavuse ja toimivuse, kuid kasuks tuleb ka väike vürts moekuse näol. Mõnus komplekt paneb sind end hästi tundma ning motiveerib treenima.

Kas analüüsite disaineritena ka inimeste motivatsiooni ja konkreetseid sporditulemusi?

Me jagame oma kollektsiooni neljaks: jooksmine, treenimine, jooga ning väliskeskkond. Disainime tooted nii, et need kataksid valdkondade erivajadused. Loomulikult ka testime oma rõivaid, et olla kindlad, et need täidavad eesmärke, mis me seadnud oleme. Katsetame neid ise, aga ka koostöös professionaalsete sportlastega. 

Millised on spordidisaineri suurimad väljakutsed?

Mulle meeldib, et saame keskenduda toimivusele ja luua rõivaid, mis sobivad nii mitmete alade jaoks kui ka eri kehatüüpidele. Viimane on ka meie suurim väljakutse. Detailid peavad alati olema hästi läbi mõeldud ning kasutajasõbralikkus on kõige tähtsam. Hea spordirõivaste disaineri jaoks on toimivuse ja moe ühendamine põnev.

Millised on olnud suurimad muutused spordirõivaste disainis viimase kümne aasta jooksul?

Suurim muutus on kindlasti funktsionaalsete ning eriti kergekaaluliste materjalide areng. Lisandunud on õmblusteta kudumistehnikaid, kompressioontehnoloogia, mitmesugused põnevad kanga töötlemise ja rõivaste valmistamise tehnikad, näiteks veekindlate kleepribade kasutamine õmblustel.

Kas silmapiiril on veelgi põnevamaid arenguid?

Teeme üha enam tööd jätkusuutlike materjalidega (nagu taaskasutuspolüester) ja kiiresti kuivavate kangastega. Tehnoloogia areneb pidevalt ning sellel hooajal on fookuses näiteks kompressioontehnoloogiaga jooksurõivad. Uued avastused – kas või seesama kompressioontehnoloogia ning õmblusteta rõivaste valmistamine – annavad meile võimaluse disainida tooteid, mis pakuvad rohkem toestust ja aitavad seega sportijatel paremaid tulemusi saavutada.

Kui palju sõltub spordirõivaste disainer trendidest? Kui palju piiranguid seab funktsionaalsus?

Meie tugevus H&Mi spordirõivaste tiimis ongi just see, et suudame hõlpsasti piirangud enda kasuks mängima panna ning ühendada sellega, milles me kõige osavamad oleme, ehk siis moedisainiga. Funktsionaalsus ja mood on võimas kombinatsioon.

Trendilainel jätkates: mida on oodata joogarõivastelt, jooksu- ja trennikomplektidelt?

Joogagarderoobis on tähelepanu keskmes kaunistatud ja naiselikud rõivad, uue suunana on oodata avatud seljaga rõivaid ning põnevaid mänge õlapaeltega. Jooksurõivad on üleni mustrilised või dekoreeritud värviplokkidega, neile paigutatakse üha enam helkurdetaile. Trennisaalis on endiselt hinnas retuuside ja sporditoppide või -rinnahoidjate kombinatsioonid. Vaheldust pakuvad värviplokid retuusidel ja rinnahoidjatel ning võrkdetailid või läbipaistvad elemendid.

See on trend, mis minu arvates tuleb ja läheb. Suundumus on muidugi tore, sest annab inimestele võimaluse rõivastuda muretumalt. Mulle näiteks meeldib reisida komplektis, mis koosneb mugavatest retuusidest ja ülisuurest kudumist.

Kas usud, et saad disainerina mõjutada inimeste sportlikku aktiivsust?

Näeme selgesti, et kliendid vajavad moekaid spordiriideid. Usun, et pakkudes toimivaid, moekaid ja kättesaadava hinnaga spordirõivaid, me tõesti motiveerime inimesi trennisaali või jooksma minema.

Nimeta paar esmatähtsat eset, mis võiksid igal naisel kapis olla.

Hea toestusega rinnahoidja ning mõnus paar trenniretuuse.

***

Mis on trennirõivaste juures oluline?

Küsisime neljalt sportlikult noorelt naiselt, mida nad trenniriietuse juures tähtsaks peavad. Kui oluline on rõivaste mugavus ja välimus?

Kertu Jukkum, saatejuht:

“Mu jooksutreener Margus Pirksaar ütleb ikka, et pole vahet, mis on seljas, kuid jalanõud peavad olema jooksmiseks parimad. Nõustun, kuid siiski pean naisterahvana tähtsaks ka riietust. Mitte ainult esteetilist külge, vaid ka mugavust ja tehnilisust. Olgem ausad, kui trennirõivad on uhked ja ägedad, siis tundub ka trenni minek parema ideena – see on enesetunde küsimus. Brändide hulgas mul lemmikut ei ole, valin vastavalt tujule ja treeningule.”

Liisi Koikson, laulja:

“Mis seal salata, vahel võivad uued trenniriided liigutama motiveerida küll. Kuna ma tunnen ennast trennis ikka veel suhteliselt tobedalt, eriti tantsulisemate või jõunumbreid sisaldavate kavade puhul, siis stiilsed riided annavad kohe kindlasti enesekindlust juurde. Sünteetilisi materjale ma ei armasta ning mugavust pean oluliseks.”

Merilin Taimre, blogija (paljasporgand.ee):

“Trenniriided on minu motivatsioon number üks! Kui äge komplekt on seljas, siis ei saa jätta treenimata. Spordiriiete mugavus ja välimus on nagu sukk ja saabas, üks ei käi ilma teiseta. Ilmselgelt ei osta ma rinnust pigistavat sporditoppi kõigest seepärast, et see loob push-up-efekti, või mugavaid pükse, mis kükitades tagant läbi paistavad.

Pean tunnistama, et mul on kapis rohkem trenniriideid kui muid asju kokku ning trenni jaoks valin ma outfiti kümme korda kauem kui sõpradega välja minekuks! Brändidest on mu üheks lemmikuks Adidas, mille uue kollektsiooni nägu mul on ka suur au olla! Ent üks mu lemmikpüksipaare on soetatud näiteks kollektsioonist H&M Sport!”

Helena Õun, blogija (healthyandnourished.com):

“Trenniriided on mulle väga tähtsad, sest trenn mängib minu elus suurt rolli. Rõivad motiveerivad mind – mis saaks olla parem kui treenida ja higistada uues lahedas outfitis. Uusi rõivaid kandes olen alati uue motivatsiooniga laetud. Enesekindlus on treenimisel väga tähtis – teeme ju trenni selleks, et enesekindlust laadida ja üleval hoida.

Pööran palju tähelepanu trennirõivaste materjalidele, mugavusele ja lõigetele. Mulle meeldib eksperimenteerida uute lõigete ja mudelitega. Tähtis on ka see, et riie laseks kehal hingata, oleks veniv ja mugav. Minu lemmikmärgid on Nike, H&M Sport, Chikirina ja joogabränd NO KA’ OI.”

Artikkel ilmus täismahus Tervis Plussi 2016. aasta maikuu ajakirjas.