Uudised

22. aprillil toimub esimene jüripäeva seiklusrännak Pühajärvel 

Liigume.ee, 11. aprill 2017 10:00
Matkamine, orienteerumine, seiklemine, Eesti rahva tähtpäevad, nutikus ja vägi – see kõik on ühendatud uues seiklusrännakute sarjas, mis leiab aset Eesti rahvakalendri tähtpäevadel Eestimaa erinevates paikades. Juba üsna pea, jüripäeva eelsel päeval, 22. aprillil, on toimumas sarja esimene seiklusrännak looduskauni Pühajärve ümbruses. 

Seiklusrännak on vahva võistkondlik üritus, mis ühendab endas kaardi järgi liikumise, võistkonna liikmete nutikuse, osavuse ja koostööoskuse ning Eesti rahvakalendri tähtpäevad. Seiklusrännaku võistluslikuks eesmärgiks on koguda etteantud aja (4 tunni) jooksul võimalikult suur punktisumma ja kultuuriliseks eesmärgiks on tähistada meie esiisade jaoks olulisi rahvakalendri päevi. 

Võistluse üks peakorraldajaid Tiia Laul on Otepääl üles kasvanud, nooruspõlvest alates orienteerumisega tegelenud ning osalenud ka võistkondlikel pikkadel orienteerumistel ehk rogainidel. “Pühajärve eriline ilu, mõnus matkarada ning kaunis loodus (nt. kevadised kollase ülased) ajendaski korraldama seiklusrännakut just Eesti ühe kaunima järve kallastel,“ ütles Tiia ning lisas „Tõuke siduda seiklemine ja orienteerumine Eesti rahvakalendri päevadega andis tajumus, et meie rahvakalendri tähtpäevad hakkavad jääma teiste päevade varju. Näiteks veteranide päev, mis on Eesti vabaduse seisukohalt ülimalt oluline, on paraku samal päeval jüripäevaga ning hakkab aasta-aastalt üha enam jüripäeva fookust rahva tähtpäevadega seotud traditsioonidelt ning kommetelt kõrvale viima. Jüripäev oli eestlaste jaoks üks kolmest aasta kõige olulisemast tähtpäevast. Jüripäeva seiklusrännakuga püüamegi seda kevadtööde alguse, huntide tõrjumise, kolimise ja palju muuga seonduvat päeva vanu kombeid au sees hoides tänapäevaselt tähistada.“

22. aprillil toimuva jüripäeva seiklusrännaku rada viib ümber Pühajärve, kus pole rajameister Madis Orase sõnul varem ühtegi rogaini või orienteerumisvõistlust korraldatud. Orienteerutud on Annimatsil ja Kiigemäel, aga Pühajärve lõunatipp on jäänud puutumata. Järve ümbritsevast kaardist on 25% täiesti uus ning ülejäänu täpsustatud viimase kahe aasta jooksul. 

Üritus sobib väga hästi nii peredele või sõpruskondadele, kes soovivad lihtsalt ümber järve jalutama tulla kui ka tõelistele seiklushuntidele ja orienteerumisfännidele. Esimesed saavad 10-12 kilomeetrise jalutuskäiguga teha Pühajärvele ringi peale ning panna proovile oma mõistuse ja jõu peamiselt järve kallastel asuvates nuti- ja väepunktides. Tõeliste orienteerujate jaoks peaks pakkuma pinget just selle ürituse jaoks kaardistatud uus maastik ja ca 30-35 kilomeetrine mõnusalt mägine rada ning kindlasti ka nuti- ja väepunktide ülesanded.

Pühajärve kaunid kaldad, hiied ja allikad ootavad loodust ja Eesti rahva traditsioone austavaid seiklejaid.

Soodsam registreerumine jüripäeva seiklusrännakule Pühajärvel kestab 10. aprillini. Registreeruda saab siin: https://rannakud.ee/rannakud2017/registreerumine/

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee