Foto: PantherMedia / Scanpix
Ly Aunapu 30. märts 2017 12:34
Mitmekülgselt süües ja piisavalt liikudes muudad oma luud tugevaks. Kui miski peaks luu siiski murdma, saad paranemisele ka ise veidi kaasa aidata.

Kuidas luu murdub?

Luumurdu võib põhjustada trauma, korduv ülekoormus või ka mõni haiguslik muutus, näiteks kasvaja ja luuhõrenemine. Kõige sagedamini tekib luumurd välise jõu või löögi tagajärjel, kõige enam vigastatakse kätt.

Mis viitab murrule?

Üldisteks luumurru tunnusteks on valu, turse, deformatsioon ja verevalum murru piirkonnas, raskendatud on läheduses asuvate liigeste liigutamine ja vigastatud jäse võib olla ebaloomulikus asendis. Lisanduda võivad šokisümptomid ja luuotste krõbin ehk krepitatsioon. Roidemurru korral tekib valu hingamisel ja köhimisel.

Liigesesiseste luumurdude korral koguneb veri liigesesse, põhjustades liigese suurenemise ja turse.

Kinnise murru korral tekib verevalum ümbritsevatesse pehmetesse kudedesse.

Lahtise luumurru korral on murru piirkonnas haav ja haavas võib näha vigastatud luu struktuure, tekib väline verejooks.

Ülekoormus võib põhjustada väsimusmurru (nt sportlastel, noorsõduritel). See tekib mineraalainete sisalduse vähenemisel organismis, mil keha hakkab toitaineid võtma luudest ning selle tagajärjel luud hõrenevad. Sageli tekib murd just sääreluu ja labajala luudes.

Mida teha, kui luu on murdunud?

- Kinnise luumurru korral tuleb vigastatud koht lahastada ja võimalusel fikseerida ka kaks lähimat liigest.
- Lahtise murru korral asetatakse haavale puhas side.
- Luumurru piirkonda on hea panna midagi külma, et vähendada verejooksu ja valu.
- Hoiduma peab valu tekitavatest liigutustest, vigastatud jäset ei tohi koormata.
- Küünarvarreluu murru korral asetatakse käsi kolmnurkrätikusse või lahastatakse ja riputatakse kaela.
- Luumurruga kannatanu on vaja toimetada lähimasse raviasutusse. Raskematel juhtudel peab kohe kutsuma kiirabi!

Luu tugevus

Luu tugevus oleneb mineraalainete sisaldusest organismis, millest kõige olulisem on kaltsium. Täiskasvanud mehe luustikus on kaltsiumi pisut üle 1 kg, naistel vähem. Kaltsiumisisaldus veres on organismis väga täpselt kontrollitud ja kui tekib kaltsiumipuudus, kasutab keha luudes leiduvat kaltsiumi. Pidev kaltsiumipuudus põhjustabki luumassi vähenemist.

Vananedes kaotavad nii mehed kui ka naised luudest kaltsiumi, kuid kõige enam on ohustatud naised pärast menopausi.

Luude hõrenemist ehk osteoporoosi esineb enim lääneriikides, kus inimesed on kehaliselt väheaktiivsed ja söövad üksluiselt. Selle vältimiseks peaks toidulaud olema mitmekesine ning tarbida tuleks piisavalt kaltsiumi ja D-vitamiini, samuti tasub treenida ja elada tervislikult.

Ravi…

…peaks algama kohe pärast vigastuse tekkimist. Raviviis sõltub paljudest teguritest: murru iseloom (lihtne või killuline; lahtine või kinnine; vähese või suure jõu tekitatud; stabiilne või ebastabiilne), murru piirkonnast (liigeselähedane, -sisene või toruluu keskosa).

Luumurru raviks on stabiliseerimine konservatiivsete meetoditega (kipslahased, kipssidemed, tugisidemed) või kirurgiliste vahenditega (traadid, kruvid, plaadid, naelad, välisfiksaatorid).

Kuigi liikuda on kipsi kandmise ajal raske, ei tohiks igapäevasest tegevusest loobuda. Pigem tuleks teha kehalisi harjutusi vereringe ja ainevahetuse ergutamiseks. Kehaliselt passiivne patsient paraneb tunduvalt aeglasemalt kui aktiivse eluviisiga inimene. Siiski sõltub palju ka sellest, millises piirkonnas vigastus on tekkinud ning kui ulatuslik ja raske see on. Seepärast on äärmiselt tähtis järgida arsti nõuandeid.

Kui kips loksub või hakkab pigistama, pöördu arsti poole ning lase kips vahetada või seda lõdvestada.

Valuvaigistit võta juba siis, kui tekib nõrk valu.

Kui kasutad käimiseks abivahendeid, veendu, et need on sobivas mõõdus.

Taastusravi

Kaks kõige tähtsamat faasi luumurru paranemisel on kalluse teke ja stabiliseerumine. Kallus on luumurru pindade vahele kasvav ja neid ühendav, alguses sidekoeline-kõhreline ja hiljem luuline kude.

Kuni kogu luu pole veel täielikult paranenud, ei tohi kogu keharaskust kanda vigastatud jäsemele, mistõttu võib tarvis minna karku, käimispukki, kolmharki või jalutuskeppi.

Luumurru paranemise stabiliseerumise faasis on luu täielikult paranenud ning on sama tugev kui enne murdu.

Taastusravi algab kohe pärast kipsi asetamist või operatsiooni. Ravi eesmärk on aidata võimalikult kiiresti taastada luumurru piirkonna verevarustus, et võimaldada murrul paraneda nii, et vigastatud luu funktsioneeriks nagu varem. Kahjuks pole taastumine aga alati täielik.

Kui luud hõrenevad

Osteoporoos ehk luuhõrenemine on luustiku süsteemne haigus, mille korral väheneb luutihedus ja halveneb ka luukvaliteet. Kui terve noore inimese luu murdub suure trauma korral, siis osteoporoosihaigel murdub luu juba väikese trauma tagajärjel, näiteks toas komistades.

Tüüpilised murrukohad on randme piirkond, selgroo lülikehad, reieluukaela ja õlavarre piirkond. Esimese luumurru järel suureneb järgmise murru risk 86%. Kui tekib kahtlus, kas luumurd on tavaline või on juhtunud osteoporoosi tagajärjel, tuleks kohe pöörduda arsti poole luutiheduse mõõtmiseks.

Murru paranemist mõjutavad

vanus, haigused (nt diabeet aeglustab luustumist), ravimid, luu iseloom, pehmete kudede vigastus, murru iseloom. Liigesesisesed murrud paranevad aeglasemalt ning paranemist aeglustab suitsetamine.

Muuda luud tugevaks!

- Söö mineraalaineterikast tervislikku toitu.
- Joo mineraalvett.
- Harrasta tervisesporti.
- Joo ja söö kaltsiumirikkaid piimatooteid.
- Hoolitse D-vitamiini varude eest organismis.
- Hoidu alkoholist ja tubakast!

Artikkel ilmus ajakirja Tervis Pluss 2013. aasta novembrikuu numbris.